Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska armia. USA chcą nam sprzedać broń i plany modernizacji samolotów za 500 mln dolarów

0
Podziel się:

Sprzedaż ma poprawić bezpieczeństwo sojusznika Stanów w NATO - napisał Departament Stanu.

Myśliwce F-16
Myśliwce F-16 (Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

Departament Stanu USA poinformował, że _ postanowił zaaprobować _ ewentualną sprzedaż Polsce między innymi pocisków manewrujących AGM-158 JASSM do rażenia celów naziemnych dla polskich myśliwców F-16.

Resort dyplomacji dodał komunikacie, że amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) dostarczyła już wymagany certyfikat i 17 września powiadomiła Kongres USA o ewentualnej sprzedaży.

_ Proponowana sprzedaż przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego USA, poprzez pomoc w poprawie bezpieczeństwa sojusznika w NATO. Polska jest istotną siłą stabilności politycznej i postępu ekonomicznego w Europie Środkowej _ - napisał Departament Stanu.

Wyjaśniono, że Polska wykorzysta ulepszony potencjał jako środek do odstraszania regionalnych zagrożeń i wzmocnienia własnych możliwości obronnych.

Zamiar zakupu rakietowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM, pozwalających polskim F-16 razić cele naziemne, Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pod koniec 2012 roku, przedstawiając 10-letni plan modernizacji armii. Pociski są produkowane przez koncern Lockheed Martin, ale zgodę na eksport broni określanej jako strategiczna, a do tego rodzaju należą rakiety JASSM, musi wydać administracja USA i Kongres.

AMG-158 JASSM, manewrujące pociski rakietowe powietrze-ziemia (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), zasadniczo zwiększyłyby zdolność rażenia celów przez samoloty F-16, gdyż zasięg tych rakiet wynosi 370 km. Pociski, w które obecnie wyposażone są _ Jastrzębie _, mogą razić cele oddalone tylko do 70 km.

Pociski JASSM wchodzą stopniowo do uzbrojenia samolotów amerykańskich od 2009 roku. Lockheed Martin pracuje nad ich wersją o jeszcze większym zasięgu - 600 mil (ponad 1000 km).

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy negatywnie o polskiej armii Oto wyniki ankiety CBOS.
Policja zastrzeliła nieuzbrojonego nastolatka Tuż po tym incydencie wybuchły protesty, które wczoraj po zmroku przerodziły się w starcia.
Dwa procent PKB na wojsko? Nowe informacje Planowane rozwiązania odnoszą się do planu modernizacji technicznej sił armii i zakładają, że dodatkowe środki będą przeznaczone na zakupy najnowocześniejszych technologii w polskim przemyśle obronnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)