Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska armia: Ministerstwo podpisało umowę na dostawy systemów "Tytan"

0
Podziel się:

W armii pojawią się mundury wyposażone w sensory monitorujące funkcje życiowe oraz modułową broń, w której można szybko wymieniać lufy.

Wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek <br>
Wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek <br> (Michał Józefaciuk/Senat RP / Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL))

W ramach wartego kilka miliardów złotych projektu żołnierze zostaną wyposażeni w nowoczesną broń, środki łączności i umundurowanie - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Produkcja i dostawy sprzętu rozpoczną się w 2018 roku.

Dzisiaj w Warszawie przedstawiciele resortu obrony podpisali umowę na prace rozwojowe oraz na dostawę _ Indywidualnych Systemów Walki Tytan _. Negocjacje prowadzone były z konsorcjum złożonym z 13 podmiotów reprezentujących polski potencjał obronny. W składzie konsorcjum, oprócz zakładów polskiego przemysłu obronnego, znajdują się także instytuty naukowo-badawcze oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek podkreślił, że prace nad projektem realizującym program indywidualnego wyposażania i uzbrojenia żołnierzy _ Tytan _ mają potrwać do końca 2017 roku. Produkcja ma się rozpocząć rok później, tak, aby jeszcze w 2018 roku MON mogło kupić pierwsze kilkanaście tysięcy kompletów tego uzbrojenia.

_ - To ważny dzień z punktu widzenia sił zbrojnych oraz bezpieczeństwa naszego kraju. Podpisaliśmy ważną umowę dotyczącą programu, który zostanie wdrożony w perspektywie kilku lat _ - powiedział dziennikarzom Mroczek.

Podkreślił, że projekt jest realizowany wyłącznie przez polskie firmy. _ Chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy - właściwe wyposażenie naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. Drugi - zbudowanie potencjału naukowo-przemysłowego _ - powiedział wiceszef MON.

Projekt realizowany jest w ramach planu modernizacji technicznej na lata 2013-2022. W ramach projektu kilkanaście tysięcy żołnierzy ma zostać wyposażonych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności. Prace badawczo-rozwojowe finansowane są ze środków MON. Jak powiedział Mroczek, wartość projektu szacowana jest na kilka miliardów złotych.

_ Tytan _ ma wprowadzić do wojska m.in. mundury wyposażone w sensory monitorujące funkcje życiowe oraz modułową broń, w której można wymieniać lufy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe, większe uprawnienia dla polskiej armii Nowe przepisy pozwolą przechwycić i zniszczyć użyty do ataku statek powietrzny, który wystartuje z lotniska w Polsce.
Rosyjskie wojska wycofują się z granicy Państwowa Służba Graniczna potwierdza, że rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich wojsk z terenów pogranicznych. Nadal pozostają obozy z namiotami rosyjskiej armii.
Tusk w bazie lotniczej. "To dla nas ważne" Premier odwiedził Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonuje 16 polskich samolotów F-16 i gdzie od połowy marca na ćwiczeniach jest 12 samolotów tego samego typu należących do sił powietrznych USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)