Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy politycy zgodni w sprawie paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Jutro unijni liderzy będą decydować o kształcie paktu, który ma nałożyć dyscyplinę finansową na kraje strefy euro.

Polscy politycy zgodni w sprawie paktu fiskalnego
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Politycy wszystkich ugrupowań parlamentarnych stoją na stanowisku, że premier powinien twardo negocjować naszą pozycję w gronie państw przystępujących do paktu fiskalnego.

Donald Tusk leci dziś do Brukseli, gdzie jutro unijni liderzy będą decydować o kształcie paktu, który ma nałożyć dyscyplinę finansową na kraje strefy euro. Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie podpisze dokumentu, jeśli główną zasadą jego działania będą spotkania krajów wyłącznie eurostrefy.

Poseł PO Adam Szejndeld mówi, że negocjacje będą trwały do ostatniej chwili. - _ Decyzja jest otwarta. Możemy i chcemy być sygnatariuszem paktu fiskalnego, ale na określonych warunkach. Jeżeli nie zostaną one spełnione, to moim zdaniem nie podpiszemy tej umowy _ - mówi poseł PO.

Także europoseł Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zdania, że Polska nie powinna podpisywać dokumentu jeśli okazałoby się, że nie mamy prawa udziału w posiedzeniach krajów paktu.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD mówi, że nie można dopuścić do tego, aby doszło do podziału państw Unii. - _ Nie powinno być takich spraw, które gdzieś omawia się na ucho w mniejszym pokoju, po to żeby ci w drugim pokoju niczego nie wiedzieli. Jak wspólnie mamy dbać o to, żeby turbulencje ekonomiczne i finansowe nie dotykały UE to wspólnie o tym rozmawiajmy _ - twierdzi wicemarszałek Sejmu.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota uważa, że rząd polegnie w negocjacjach o silniejszą pozycję Polski i w efekcie do podpisu umowy nie dojdzie. - _ Chciałabym wierzyć, że naszemu rządowi uda się wynegocjować, że będziemy przy stole, ale obawiam się, że raczej się to nie uda. W takiej sytuacji rząd nie powinien paktu fiskalnego podpisywać _ - uważa Wanda Nowicka.

Mariusz Błaszczak z PiS uważa, że rząd powinien w całości odrzucić zapisy paktu. - _ Pakt fiskalny powinien być nieprzyjmowany przez Polskę. Nas nie stać Jest to niesprawiedliwe, żebyśmy przeznaczali ponad 6 miliardów euro dla bogatszych od nas _ - uważa Mariusz Błaszczak.

Europoseł Solidarnej Polski, Jacek Kurski, także jest zdania, że premier nie ma silnej pozycji w jutrzejszych negocjacjach. - _ Angażuje nas interes, angażuje autorytet naszego kraju, dostaje po nosie i wtedy robi krzywe miny. To jest zachowanie chłopca na posyłki w Europie, a nie dumnego premiera wielkiego 40 milionowego kraju, który powinien być świadomy hierarchii swoich interesów. Smutne, przykre, żałosne, niskie _ - uważa Jacek Kurski.

Premier zapowiedział, że Polsce zależy na tym, by Unia Europejska nie podzieliła się na dwa kluby - euro i resztę. Nasz kraj opowiada się za rozwiązaniem, które umożliwi strefie euro sprawniejsze zarządzanie i nie spowoduje takiego podziału.

Więcej na temat paktu fiskalnego i negocjacji ws. szczytów - czytaj w Money.pl
"To problem". Bruksela nas przekonuje, że... W Brukseli dyplomaci, także Francji, wierzą, że uda się znaleźć kompromis z Polską w sprawie udziału państw spoza euro w szczytach dotyczących paktu fiskalnego.
Jest decyzja w sprawie paktu fiskalnego. Twarde stanowisko Tuska Premier ocenił, że popierają nas w tej sprawie szefowie instytucji unijnych, a także kanclerz Niemiec i premier Włoch. Z kolei prezes PiS widzi w postępowaniu premiera zmianę.
Van Rompuy przekona Polaków do paktu? Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy będzie dziś przekonywał w Warszawie polskich polityków do nowej propozycji p
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)