Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policjanci protestują. "Glino pomóż sobie sam"

0
Podziel się:

Funkcjonariusze policji, straży pożarnej, służby więziennej nie chcą zmian w emeryturach.

Policjanci protestują. "Glino pomóż sobie sam"
(PAP/Barbara Ostrowska)

Funkcjonariusze policji, straży pożarnej, służby więziennej i straży granicznej rozpoczęli w piątek w południe w Poznaniu demonstrację przeciwko zmniejszaniu budżetów służb mundurowych i zmianom w przepisach dotyczących emerytur i rent funkcjonariuszy.

Organizatorzy zapowiadali, że w demonstracji weźmie udział ok. 4 tysiące osób. Protest rozpoczął się na Starym Rynku, gdzie uczestnicy zgromadzenia odczytali odezwę do mieszkańców Wielkopolski.

Na płytę Starego Rynku przy dźwięku syren i policyjnych gwizdków wjechało stare strażackie auto z napisem _ powrót do przeszłości _. Manifestujący mają też transparenty z napisami _ Nie chcielibyście nas mieć po ciemnej stronie _, _ Glino pomóż sobie sam _, _ Nie może być zmiany reguł w trakcie gry _.

_ - Chcemy uświadomić przedstawicielom władzy i społeczeństwu tragiczną sytuację finansową naszych służb. Ograniczono poniżej minimum środki na bieżące funkcjonowanie jednostek i placówek penitencjarnych. W komisariatach oszczędza się na wszystkim, łącznie z benzyną i papierem do pisania _ - powiedział Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów.

Protestującym nie podobają się zapowiedzi zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent funkcjonariuszy. MSWiA chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych, po którym można przejść na emeryturę. Obecnie funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę po 15 latach.

_ - Będziemy walczyć, by te 15 lat zostało. Jest to konsensus osiągnięty 10 lat temu wspólnie z politykami opozycji i związków zawodowych. Średnio policjant ze służby odchodzi po 22 latach a nie po 15 latach. Chcemy, by minister spraw wewnętrznych przedstawił wszystkie skutki planowanych zmian. Obawiamy się, że spowoduje ona, że odejdzie kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Czy wtedy minister będzie za nich pełnił służbę? _ - dodał Szary.

W trakcie manifestacji protestujący przejdą ulicami Poznania, przekażą też pisma ze swoimi postulatami wojewodzie wielkopolskiemu i wiceprzewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Waldy Dzikowskiemu.

Podobne protesty odbyły się pod koniec lutego w Gdańsku (na zdjęciu) i Krakowie. Przeciw zapowiadanym przez MSWiA zmianom w przepisach emerytalnych dla służb mundurowych protestowało wówczas około sześciu tysięcy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej.

MSWiA chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych po którym można przejść na emeryturę (obecnie - po 15 latach). Tych, którzy w tej chwili mają już taki staż pracy, obejmą obecne przepisy, będą mogli odejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach.

Do czerwca 2010 r. funkcjonariusze już pracujący w służbach mundurowych, ale krócej niż 15 lat, będą musieli wybrać stary lub nowy system. Nowe przepisy mają obejmować wszystkich, zaczynających pracę w 2010 r.

MSWiA wyda w tym roku ok. 1,2 mld zł mniej niż pierwotnie zaplanowano. Z tej kwoty 1 mld zł odnosi się do części budżetu dotyczącej spraw wewnętrznych; ograniczono wydatki policji (802 mln), straży granicznej (138 mln), Biura Ochrony Rządu (21 mln) i państwowej straży pożarnej (13 mln).

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna mówił w lutym, że nie ma zagrożenia dla płac policjantów, wydatków na benzynę dla radiowozów ani na części zamienne, ale będą kłopoty z prowadzeniem remontów i bieżącymi wydatkami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)