Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Policjanci na pikiecie. Nie chcą cięć, bronią emerytur

0
Podziel się:

Około trzech tysięcy mundurowych protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku.

Policjanci na pikiecie. Nie chcą cięć, bronią emerytur
(PAP/Paweł Kula)

*Około trzech tysięcy mundurowych protestuje przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. *
Związkowcy - policjanci, strażnicy graniczni, strażacy i służby więzienne - nie zgadzają się na drastyczne oszczędności i zmianę warunków przyznawania im wcześniejszych emerytur. Stąd dzisiejszy protest przed urzędami wojewódzkimi.

_ - Zamierzamy złożyć petycję do premiera by odstąpiono od wydłużenia czasu pracy niezbędnego do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Zamiast 15 ma to być do 25 lat służby - _mówi Antoni Duda, przewodniczący zarządu głównego NSZZ policjantów. _ _

_ - Naszym zdaniem propozycje resortu są niespójne i spowodują, że ze służby odejdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy policjantów _- mówi Duda.

MSWiA zamierza zmienić też wysokość przyznawanych świadczeń. Po przepracowaniu 25 lat, emerytura policjanta wyniesie 80 proc. średniej pensji z ostatnich trzech lat z dodatkami. Będzie zatem wyższa od dzisiejszej maksymalnej emerytury mundurowej (75 proc. pensji po 28,5 roku pracy) - wylicza resort.

Reforma obejmie około 150 tys. mundurowych. Wydłużenie czasu pracy miałoby zacząć obowiązywać od 2010 roku. _ - Jeśli się tak stanie, jeszcze zanim nowe ustalenia wejdą w życie, z pracy odejdzie wielu policjantów. W policji będą jeszcze większe braki kadrowe _. _ Takie rozwiązania budzą opór, będziemy protestować do skutku _- mówi Antoni Duda.

| Nowe przepisy mają objąć przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r., czyli po rozpoczęciu reformy emerytalnej. Urodzeni po 31 grudnia 1968 r. (dzisiejsi 40-latkowie), którzy zaczęli pracę przed rozpoczęciem reformy, będą mogli wybrać: czy przejść na emeryturę na starych, czy na nowych zasadach. - _ Czas na decyzję mają do końca 2011 r. Urodzeni przed 1968 zostaną na obecnych zasadach _- tłumaczy Duda. |
| --- |

Co ma się zmienić?

Teraz mundurowi mogą pójść na wcześniejszą emeryturę już po 15 latach. Dostają 40 proc. ostatniej pensji. Nie płacą składek na ZUS, a ich emerytury wypłaca budżet. Za każdy dodatkowy rok służby funkcjonariusz dostanie jeszcze 2,6 proc. podstawy wymiaru. Będąc na emeryturze mogą oni pracować. Jeżeli jednak dodatkowe przychody przekroczą 70 proc. średniej krajowej płacy, emerytura mundurowa zostaje zmniejszona.

W ciągu dziewięciu lat na wcześniejszą emeryturę przeszło około 5,4 tysiąca mundurowych (policjantów, funkcjonariuszy ABW, CBA, straży granicznej, straży pożarnej i granicznej). Ponad 2,7 tys. spośród z nich dorabia (18 procent).

źródło MSWiA

Podobnych uprawnień nie mają inne służby mundurowe w Europie. Przykładowo w Niemczech na wcześniejszą emeryturę policjanci mogą przejść w wieku 50-55 lat (dostają 73,5 proc. pensji). W Holandii policjanci mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat (80 proc. wynagrodzenia), w Wielkiej Brytanii - w wieku 55 lat (otrzymują połowę ostatniej wypłaty netto). Na Białorusi jest to możliwe po przepracowaniu 20 lat, we Francji po 25 latach ( dostają 75 proc. pensji).

| Obecnie prawo do tzw. emerytur mundurowych mają wszyscy żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych (m.in. policji, straży granicznej, BOR, ABW, UOP, Państwowej Straży Pożarnej). Zgodnie z zapowiedziami ministra Grzegorza Schetyny *zmiany te nie obejmą wojska. * |
| --- |

Piesze patrole i oszczędzanie na paliwie?

Policjanci sprzeciwiają się także oszczędnościom, które są odczuwalne na komisariatach. W tegorocznym budżecie policji zabraknie ponad osiemset milionów złotych.

Wiceminister Zbigniew Sosnowski - podsekretarz stanu w MSWiA, który prezentował plan cięć, zapewniał posłów, że mimo znacznych oszczędności, skuteczna praca policji nie jest zagrożona.

Połowę z ponad ośmiuset milionów złotych oszczędności w policji stanowią pieniądze przeznaczone na modernizację.

_ - Wstrzymano inwestycje, nie będzie zakupu nowych mundurów, dozbrojenia, czy zakupu nowych mundurów _ - komentuje Antoni Duda. Zrezygnowano także z zakupu specjalistycznego i informatycznego sprzętu dla policji.

Inwestycje i zakupy mają być wznowione dopiero za dwa lata.

| W sumie MSWiA znalazła w tegorocznym budżecie 1,206 mld złotych oszczędności. Większość - 802 miliony 54 tysiące- w policji. Straż Graniczna musi obejść się w tym roku bez prawie 140 milionów, Państwowa Straż Pożarna bez niespełna 14 milionów a Biuro Ochrony Rządu bez ponad 21 milionów złotych. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)