Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policja chce zmienić sposób szkolenia funkcjonariuszy

0
Podziel się:

Komenda Główna Policji zarządziła kontrolę 26 tys. waltherów P99. Okazało się, że w około 7 tys. sztuk powinna być wymieniona zaślepka iglicy zamka.

Policja chce zmienić sposób szkolenia funkcjonariuszy
(Reporter)

Niewykluczone, że słuchacze szkół policyjnych będą się uczyli strzelać z przypisanej im indywidualnie broni, a nie z różnych egzemplarzy, znajdujących się na wyposażeniu tych szkół. Wprowadzenie takiej zmiany rozważa polska policja.

Rozwiązanie to miałoby ograniczyć zagrożenie wypadkami podobnymi do tego, jaki zdarzył się w grudniu zeszłego roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W trakcie treningu podczas strzelania od pistoletu P99 odskoczył element, który uderzył policjanta w okulary ochronne i w twarz.

Komenda Główna Policji zarządziła po tym wypadku kontrolę 26 tys. waltherów P99. Okazało się, że w około 7 tys. sztuk powinna być wymieniona zaślepka iglicy zamka. Wymiany dokonają policyjni rusznikarze na koszt producenta.

Jak powiedział Krzysztof Hajdas z biura prasowego Komendy Głównej Policji broń, w którą są wyposażeni funkcjonariusze, jest bezpieczna. Po zdarzeniu w Legionowie policja rozważa jednak zmianę sposobu eksploatowania broni w procesie szkolenia.

_ - Broń w szkole policji jest o wiele intensywniej eksploatowana niż broń osobista funkcjonariusza w normalnej służbie. Obecnie policjanci uczą się strzelać z broni, która jest na wyposażeniu szkoły, teraz chcemy to zmienić. (Przyszły) policjant otrzymywałby w szkole swoją broń, na niej się uczył i z tą bronią odchodził do jednostki _ - powiedział.

Na razie nie wiadomo, kiedy takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w życie. Hajdas zaznaczył, że wymagałoby ono wielu zmian organizacyjnych, związanych m.in. z dystrybucją i magazynowaniem broni.

Komentując sprawę badania policyjnych pistoletów i potrzebę wymiany elementów, zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Krzysztof Gajewski powiedział we wtorek w Poznaniu, że takie przypadki _ zdarzają się nie tylko policji, nie tylko w przypadku broni _.

_ - Proszę sobie przypomnieć kwestię producentów samochodów, którzy nagle wzywają kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy klientów, bo stwierdzono jakąś usterkę, którą trzeba usunąć _ - powiedział.

_ - Poleciliśmy zweryfikować stan techniczny tych jednostek broni, aby kolejni policjanci nie doznali uszczerbku na zdrowiu na skutek - być może - wadliwego wykonania lub wykonania z materiału, który nie powinien się tam znaleźć. Jako przełożeni nie możemy (...) udawać, że nic się nie stało _ - dodał.

Jak podała we wtorek _ Gazeta Wyborcza _, która jako pierwsza alarmowała o konieczności wymiany elementów pistoletów, po wypadku w Legionowie producent broni, radomski Łucznik nie chciał się odnieść do sprawy oświadczając, że fabryka nie dostała do wglądu uszkodzonej broni. Firma nie chciała też komentować wyników kontroli KGP.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja ma strzelać do dzieci? Jest odpowiedź -_ Zasady użycia broni przez policjantów funkcjonują dobrze i nie ma potrzeby ich zmieniać _- ocenił rzecznik komendanta głównego policji.
Rolnik obrabował 17 banków i wystarczy Przed łódzkim sądem stanie 38-letni Kazimierz B., oskarżony o dokonanie serii napadów z bronią w ręku na banki.
Policjanci nauczą się jeździć. Za pieniądze... Dzięki środkom z Unii Europejskiej 750 policjantów z całego kraju będzie się uczyć bezpiecznej jazdy samochodem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)