Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na Litwie. Władze usuwają tabliczki z polskimi nazwami ulic

0
Podziel się:

Przedstawiciel rządu na okręg wileński prosił sąd o zobowiązanie dyrektor administracji rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej do zamiany tablic z napisami niezgodnymi z ustawą o języku państwowym.

Polacy na Litwie. Władze usuwają tabliczki z polskimi nazwami ulic
(zw.lt)

Władze rejonu wileńskiego, w którym większość mieszkańców to litewscy Polacy, usunęły polskie tabliczki z nazwami ulic. Taki był nakaz sądu w kwestii dwujęzycznych tablic.

Przedstawiciel rządu na okręg wileński prosił sąd o zobowiązanie dyrektor administracji rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej do zamiany tablic z napisami niezgodnymi z ustawą o języku państwowym. Tabliczki z nazwami ulic po polsku zostały usunięte z domów w takich miejscowościach podwileńskich jak Mickuny, Niemierz, Rudomino i Skojdziszki.

Wcześniej problem dwujęzycznych tablic rozwiązano w rejonie solecznickim, również zwarcie zamieszkiwanym przez Polaków. Tablice z polskimi nazwami pozostawiono na domach, natomiast tablice z nazwami litewskimi umieszczono na ulicach na specjalnych słupkach.

Polacy na Litwie od lat walczą o podwójne nazewnictwo ulic. Na Litwie jest to sprzeczne z ustawą o języku litewskim. Posłowie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przygotowali projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który ma rozwiązać ten problem. Termin przyjęcia tej ustawy jest ciągle odkładany.

Polacy na Litwie uważają, że prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości gwarantuje im Ramowa Konwencja Ochrony Mniejszości Narodowych, którą również Litwa ratyfikowała.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska naszym wrogiem". Badania na Litwie Litewscy komentatorzy są zszokowani. _ Straciliśmy partnera strategicznego. To poważny sygnał dla elity politycznej _.
Zbierają pieniądze na karę za polskie tablice Zgodnie z orzeczeniem sądu grzywnę w wysokości 43,4 tys. litów, czyli około 12,5 tys. euro, dyrektor administracji Bolesław Daszkiewicz ma zapłacić do 6 lutego.
Wybudujemy nowy gazociąg. Tym razem do... Planowana roczna przepustowość polsko-litewskiego interkonektora to 5 miliardów metrów sześciennych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)