Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w programie nauczania

0
Podziel się:

W tym roku szkolnym do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa.

Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w programie nauczania
(Reporter)

Nowa podstawa w szkołach ponadgimnazjalnych, pilotaż _ Cyfrowej szkoły _ i podwyżki nauczycieli - to główne zmiany w oświacie, które zaczynają obowiązywać od pierwszego września.

W tym roku szkolnym do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa. Minister Krystyna Szumilas uważa, że szkoły właściwie się do tego przygotowały. Jej zdaniem dyrektorzy i nauczyciele na ocenę celującą zdali egzamin polegający na przygotowaniu oferty dla nowych uczniów.

W pierwszej klasie uczniowie będą kontynuować rozpoczętą jeszcze w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym. Oznacza to, że na przykład na lekcjach historii będą uczyć się historii po 1918 roku. Dopiero od drugiej klasy uczniowie będą decydować jakich przedmiotów chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym. Ci, którzy wybiorą przedmioty humanistyczne, będą musieli chodzić na lekcje z przyrody, które obejmują zagadnienia związane z fizyką, chemią, geografią i biologią.

Umysły ścisłe będą uczęszczać na zajęcia z historii i społeczeństwa. W ramach tego przedmiotu nauczyciel przerobi z uczniami jeden z dziewięciu bloków tematycznych, z czego obowiązkowo musi być opracowany blok _ Ojczysty panteon i ojczyste spory _.

Nowa podstawa programowa wkracza też do szkół technicznych i zawodowych. Krystyna Szumilas tłumaczy, że nowy system pozwala być bardziej elastycznym w dobieraniu umiejętności, które będą potrzebne na rynku pracy. Każdy zawód został podzielony na kwalifikacje. Z tych cegiełek można budować swoją drogę zawodową. Uczeń zdobędzie zawód w szkole, ale potem, uzupełniając swoje kwalifikacje, będzie zdobywać inne zawody.

Zdobycie każdej kwalifikacji zostanie potwierdzone egzaminem, co w rezultacie złoży się na konkretne uprawnienia zawodowe. Obecnie ponad 50 procent gimnazjalistów wybiera szkoły kształcące w zawodach i ta liczba z roku na rok zwiększa się.

W tym roku 402 szkoły podstawowe przystąpią do pilotażowego programu _ Cyfrowa szkoła _. Krystyna Szumilas powiedziała, że placówki dostały na ten cel 50 milionów złotych. W każdej z nich powstanie jedna lub dwie nowoczesne pracownie, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Będą one mogły być wykorzystywane przez nauczycieli wszystkich przedmiotów.

Docelowo w ramach programu szkoły mają być wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy i tablety. Przygotowywane są też e-podręczniki, dostępnych na podstawie tzw. otwartych licencji, co oznacza, że będą darmowe i będzie można je dowolnie kopiować, przerabiać i drukować.

Od pierwszego września kolejny raz wzrosną pensje nauczycieli - średnio o 3,8 procent. Tym samym pensja nauczyciela stażysty będzie wynosić 2718 złotych, nauczyciela kontraktowego 3017, mianowanego 3913, a dyplomowanego 5000 złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmniejszą nauczycielom urlopy? "Bolszewizm" Chcą wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy dla nauczycieli i skrócenie im urlopów.
Wyższe pensje dla lepszych nauczycieli Minister edukacji zapowiada zmiany w Karcie Nauczyciela. Przypomina, że nauczyciele dostali podwyżki mimo kryzysu.
Pracę może stracić nawet 7,5 tysiąca osób 7 tys. 361 nauczycieli może stracić pracę w tym roku - podaje MEN. Według resortu edukacji, to efekt niżu demograficznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)