Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek CIT. Rząd chce obłożyć nim spółki komandytowo-akcyjne

0
Podziel się:

Nowe przepisy mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz uszczelnić system podatkowy.

Podatek CIT. Rząd chce obłożyć nim spółki komandytowo-akcyjne
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych - tak wynika z projektu zmian w przepisach podatkowych, które przyjął dzisiaj rząd. Do tej pory ich dochody nie podlegały opodatkowaniu, opodatkowany był jedynie dochód ich wspólników.

Aktualizacja 17:24

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT i PIT. Nowe przepisy mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz uszczelnią system podatkowy.

W Polsce odnotowuje się ostatnio dynamiczny wzrost liczby spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) korzystających z preferencyjnych schematów optymalizacji podatkowej. Ta forma jest szczególnie popularna wśród podmiotów z branży deweloperskiej, finansowej i doradczej. Wspólnikami tych spółek są często podmioty zagraniczne. Akcjonariusze wymienionych wyżej spółek, zgodnie z obecnym stanem prawnym, mogli odraczać konieczność opodatkowania przez dłuższy czas. Rząd uznał jednak, że takie preferencje i uprzywilejowanie akcjonariuszy narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości podatkowej.

Nadanie spółce komandytowo-akcyjnej podmiotowości prawno-podatkowej sprawi, że firmy te będą płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wspólnicy takiej spółki (akcjonariusz i komplementariusz) będą opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z tytułu uczestnictwa w zysku spółki.

W przypadku wypłaty zysku na rzecz komplementariusza - będzie on miał prawo do odliczenia od podatku naliczonego od wypłat z zysku kwoty podatku zapłaconego przez SKA od własnych dochodów w części, w jakiej zapłacony przez SKA podatek ekonomicznie obniżał wypłacony mu zysk spółki. Oznacza to, że żaden z nich nie będzie opodatkowany _ na bieżąco z _ tytułu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

Podmiotowość prawno-podatkową uzyska także spółka komandytowa (SK), co oznacza, że sytuacja jej wspólników zostanie zrównana z sytuacją wspólników SKA. Opodatkowanie komandytariusza będzie tożsame z akcjonariuszem, a komplementariusza będzie podlegać regułom dotyczącym komplementariuszy w SKA. Według Rady Ministrów takie rozwiązania zapewnią większą spójność systemu podatkowego i przyczynią się do realizacji zasady równości wobec prawa podmiotów znajdujących się w porównywalnej sytuacji.

Menadżer w firmie doradczej Crido Taxand Agnieszka Wnuk powiedziała, że decyzja rządu dotycząca spółek komandytowo-akcyjnych nie jest zaskoczeniem i jest uzasadniona. - _ Zmiana taka wydaje się zrozumiała biorąc po uwagę, że spółki takie były wykorzystywane do planowania podatkowego. Dzięki SKA i funduszowi inwestycyjnemu zamkniętemu można było sobie zbudować wehikuł pozwalający na nieopodatkowanie bieżących zysków _ - wyjaśniła Wnuk.

Według niej kontrowersje budzi natomiast objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych. - _ Ta zmiana nie ma uzasadnienia, bowiem spółki takie nie były wykorzystywane do agresywnego planowania i unikania zapłaty podatku _ - powiedziała.

Zaznaczyła, że w ramach SK najczęściej działają małe i średnie firmy. Taka forma umożliwia ich wspólnikom jednokrotne opodatkowanie dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie pozwala przedsiębiorcy - osobie fizycznej - ograniczyć odpowiedzialność w spółce, jako jej udziałowca.

- _ Będziemy mieli do czynienia z sytuacją braku podmiotu bezpiecznego od strony prawnej, który by pozwalał na jednokrotne opodatkowanie zysku tylko na poziomie wspólnika _ - dodała.

Resort finansów poinformował, że zgodnie z projektem włączenie spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych do zakresu podmiotowego ustawy CIT nastąpi 1 stycznia 2014 r. _ Projekt przewiduje również szczególne przepisy dotyczące podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy _ - dodało ministerstwo.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że pozostałe przygotowane przez MF zmiany, które znalazły się w projekcie, zostały przez rząd wyłączone do odrębnego dokumentu i będą procedowane osobno. - _ Rada Ministrów nie odrzuciła ich uznając np., że są niezasadne, ale zdecydowała, ze powinny one znaleźć się w odrębnym przedłożeniu. Będziemy jeszcze nad nimi pracować _ - poinformował wiceminister.

Oprócz zmian dotyczących SKA i SK resort finansów proponował m.in wprowadzenie zapisu umożliwiającego firmom przekazywanie 1 proc. CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek badawczo-rozwojowych. Rozwiązanie to przypomina obowiązującą od lat regulację w ustawie o PIT, zgodnie z którą podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na wybrane organizacje charytatywne.

Ministerstwo proponowało także wprowadzenie podatku na tzw. polisolokaty - lokat bankowych połączonych z polisami ubezpieczeniowymi, które korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Ponadto w projekcie znalazły się przepisy o nowej uldze dla oszczędzających na mieszkania. Mogłyby z niej skorzystać osoby, które przez co najmniej pięć lat będą gromadziły na specjalnym rachunku bankowym środki, które później przeznaczą na zakup m.in. domu lub mieszkania. Chodzi o nieruchomości nie tylko w Polsce, ale również w każdym kraju członkowskim UE. Obecnie odsetki od rachunków bankowych są oprocentowane tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc

Czytaj więcej w Money.pl
Prawdziwy podatek za wirtualne pieniądze? Patrząc na działania polskiego fiskusa, handlujący bitcoinami, nie będą zadowoleni.
Ważny termin dla spółek. Pamiętaj o... Kto nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym, podlega grzywnie albo ograniczeniu wolności.
Rząd chce uszczelnić podatki. Stracą... Zasadniczą zmianą przewidzianą w projekcie jest opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)