Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta, a nie fiskus, będzie sprawdzać, kto ma telewizor

0
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu Poczta Polska zapowiedziała wzmożenie kontroli i liczby spraw kierowanych do skarbówek.

Poczta, a nie fiskus, będzie sprawdzać, kto ma telewizor
(ronen/iStockphoto)

Urzędnicy skarbowi nie będą sprawdzać, kto ma w domu telewizor i czy płaci abonament rtv - zapowiedział wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz. To rola Poczty Polskiej, która w ostatnim czasie wzmogła kontrole.

- _ Jeżeli będziemy dostawać z Poczty Polskiej tytuły wykonawcze, to będziemy je realizować. Cała rola urzędu skarbowego w ściągnięciu abonamentu sprowadza się tylko do tego _ - zapewnił wiceminister.

W jego ocenie _ Poczta Polska znacząco usprawniła wystawianie tytułów wykonawczych _, w związku z tym spodziewa się, że _ będzie ich coraz więcej _. Parafianowicz zapewnił, że urzędnicy skarbowi nie będą chodzić po domach i sprawdzać, kto ma telewizor i czy płaci abonament.

W ubiegłym tygodniu Poczta Polska zapowiedziała wzmożenie kontroli i liczby spraw kierowanych do _ skarbówek _. W 2011 r. do urzędów skarbowych wysłano ok. 1,4 tys. tytułów wykonawczych ws. zaległości w płaceniu abonamentu rtv; urzędy wyegzekwowały zadłużenie z 459 tytułów.

W marcu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny potwierdził konstytucyjność ustawy o opłatach abonamentowych. TK uznał, że egzekucja administracyjna - zarówno opłaty karnej za używanie niezarejestrowanego odbiornika, jak i należności z tytułu abonamentu - jest dopuszczalna i możliwa na podstawie obowiązującego prawa.

Zgodnie z prawem do poboru abonamentu oraz egzekwowania zaległości uprawniona jest Poczta Polska. Jej pracownicy są uprawnieni także do kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników (osoby, które używają niezarejestrowanego odbiornika muszą liczyć się z nałożeniem na nie opłaty w wysokości trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentu, czyli obecnie ok. 555 zł). Przedstawiciele KRRiT oraz publicznych mediów wielokrotnie zwracali uwagę, że Poczta nie wywiązuje się ze swoich ustawowych obowiązków.

Z ok. 13 mln gospodarstw domowych abonament regularnie płaci niespełna 1 mln, a regularnie płacących odbiorców instytucjonalnych jest ledwie 175 tys. Zidentyfikowane zaległości Polaków z tytułu abonamentu sięgają 2,1 mld zł.

Z danych KRRiT wynika też, że z roku na rok rośnie liczba przeprowadzanych przez Pocztę Polską kontroli rejestracji odbiorników, jednak w 2011 r. było ich zaledwie 16,1 tys. Rok wcześniej - niespełna 4,5 tys. zł, a w 2009 r. - 632.

Zgodnie z prawem kontrole rejestracji odbiorników mogą być prowadzone przez pracowników Poczty w godz. 8-20. Przed wejściem do lokalu abonenta kontroler powinien przedstawić cel wizyty, okazać upoważnienie podpisane przez kierownika jednostki pocztowej i legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego - także dowód osobisty. Gdy abonent nie życzy sobie wizyty kontrolera w mieszkaniu, wystarczy, że przedstawi mu dowód zarejestrowania odbiornika.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec abonamentu? Oto pomysły posłów PO, PiS i SLD Politycy, niezależnie od opcji politycznej, w jednej kwestii są jednomyślni.
Stacje telewizyjne i radiowe pozwą pocztę? Brak stałych wpływów z opłat abonamentowych utrudnia wykonywanie przez nadawców misji publicznej i powoduje realną i możliwą do wykazania szkodę.
Może być mniej reklam w telewizji. Warunek Szef TVP Juliusz Braun mówi, że dojdzie do tego, jeśli wzrosną wpływy z abonamentu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)