Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO chce oddać majątek zagrabiony przez Bieruta

0
Podziel się:

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Warszawa na dłuższą metę nie wytrzyma finansowo zasądzanych odszkodowań.

PO chce oddać majątek zagrabiony przez Bieruta
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Możliwe rekompensaty za nieruchomości odebrane na mocy dekretów Bieruta. Platforma Obywatelska pracuje nad stosownym projektem ustawy. Nad załatwieniem sprawy pracuje też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Aktualizacja: 8:50

Projekt ustawy PO w sprawie dekretów Bieruta - po świętach Wielkanocy. Zapowiedział to w radiowej Jedynce szef klubu Platformy Rafał Grupiński.

Poseł powiedział, że projekt w tej sprawie jest gotowy. Rozpoczęły się konsultacje z Ministerstwem Finansów. Mają one ustalić z jakich źródeł będą pochodziły środki na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości przejętych po wojnie przez państwo.

Poseł Marcin Kierwiński, który przygotowuje poselski projekt ma świadomość, że sprawę dekretów Bieruta trzeba uregulować. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę na aspekt finansowy. _ - Sądy orzekają zwrot nieruchomości lub wypłatę odszkodowania, co jest problemem dla miasta. Nieuregulowane roszczenia hamują też inwestycje miejskie - _wyjaśnia. Dodaje, że pomysłów na rozwiązanie sprawy jest kilka, ale wszystkie mają wspólny mianownik - bezpieczeństwo budżetowe.

_ - Warszawa na dłuższą metę nie wytrzyma finansowo zasądzanych odszkodowań - _przyznaje w rozmowie z IAR prezydent stolicy. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, część tych zobowiązań powinno się wypłacać na przykład z funduszu reprywatyzacyjnego, który dysponuje 4 miliardami złotych.

Wyjaśnia też, że z pieniędzy zgromadzonych w funduszu może korzystać skarb państwa, a Warszawa często go kredytuje. Prezydent Gronkiewicz-Waltz wyjaśnia też, dlaczego stolica powinna mieć możliwość korzystania z tych pieniędzy.

Sprawy o zwrot nieruchomości odebranych na mocy dekretów Bieruta ciągną się latami. Rodzina pana Piotra stara się o zwrot niezabudowanej własności już 13 lat i końca nie widać. Sprawa toczy się w trybie administracyjnym, a więc teoretycznie powinna być rozpatrzona w terminie 3 miesięcy. Pan Piotr wyjaśnia, że jest bardzo skomplikowana, ponieważ trzeba udowodnić, że nieruchomość należała do jego rodziny.

Pan Piotr dodaje, że miasto w sprawie nie pomaga. _ Zdarzają się przypadki, że urzędnicy wydają decyzje z błędami. Trzeba je korygować, a to trwa _ - mówi.

Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy podpisał 26 października 1945 roku ówczesny prezydent Polski Bolesław Bierut. Stąd jego potoczna nazwa _ dekret Bieruta _. Na mocy tego dokumentu, uzasadnianym racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu, państwo objęto około 12 tysięcy hektarów gruntów oraz prawie blisko 24 tysiące nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl
Stolica zapłaciła już 6 mld zł. Wyrok Trybunału Od 2003 r. Warszawa zapłaciła 6 mld zł tzw. janosikowego. Czy będzie płacić dalej?
Przełom w odszkodowaniach za czasy PRL? Prezydent poprze ustawę, która ureguluje kwestię rekompensat za zabraną własność prywatną. Tylko w Warszawie szacuje się je na...
Oddadzą 40 mld złotych za komunistów? Na mocy dekretu Bieruta, na własność władz Warszawy przeszło około 40 tysięcy prywatnych gruntów. PO szykuje projekt reprywatyzacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)