Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński zapowiada przegląd pensji szefów spółek

0
Podziel się:

Janusz Piechociński: będzie istotne cięcie złotych sadochronów i odważne decyzje na poziomie menadżerskim.

Piechociński zapowiada przegląd pensji szefów spółek
(PAP/Leszek Szymański)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że nie będzie zmian w ustawie o działach i powołania nowego ministerstwa energetyki. Koordynacją prac dotyczących tego sektora ma się zajmować kierowany przez niego zespół energetyczny. * *Piechociński zapowiedział też, że nowo powoływane zarządy i rady nadzorcze spółek węglowych będą miały inne kontrakty, tak by przewidziane w nich wynagrodzenie było związane z osiąganym wynikiem finansowym.

_ - Idziemy tą drogą, bez ruszania ustawy o działach, nie powołujemy nowego resortu, nie tworzymy napięć w wymiarze funkcjonowania rządu _ - powiedział Piechociński.

Jeszcze w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiadał zmiany ustawowe, by ujednolicić nadzór nad energetyką. Podkreślał, że _ kwestie energetyczne i klimatyczne w kontekście energetyki, wykraczają poza możliwości i ramy jednego resortu _. Pomysł powołania oddzielnego ministerstwa ds. energetyki wywołał dyskusję o nt. relacji w koalicji, bo wydzielenie kwestii energetycznych z ministerstwa gospodarki osłabiłoby pozycję lidera PSL i kierowanego przez niego resortu.

Piechociński przyznał, że za szeroko rozumianą energetykę odpowiada kilka resortów. Ministerstwo gospodarki zajmuje się dokumentami strategicznymi, sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa energetycznego, górnictwem węglowym oraz przesyłem. Ministerstwo skarbu odpowiada za spółki energetyczne i gazowe, zaś ministerstwo środowiska odpowiada za przyznawanie koncesji na poszukiwania i wydobycie gazu z łupków.

_ - To faktycznie wymaga ścisłej koordynacji, mówię wprost: minister gospodarki, będący w randze wicepremiera ma być w ramach zespołu energetycznego koordynatorem wypracowującym projekty decyzji i sygnalizującym premierowi i rządowi stojące przed nami wyzwania _ - powiedział Piechociński.

Jak mówił chce, by w podczas prac zespołu _ ścierały się różne racje na poziomie polskiej polityki _. W pracach zespołu mają też brać udział eksperci oraz przedstawiciele firm energetycznych.

We wtorek po posiedzeniu rządu Piechociński i premier Donald Tusk wystąpili razem na konferencji prasowej, by - jak mówił szef rządu - _ przeciąć spekulacje, jakie pojawiają się czasami w mediach, dotyczące relacji między partiami koalicyjnymi _.

Piechociński zapowiedział też, że nowo powoływane zarządy i rady nadzorcze spółek węglowych będą miały inne kontrakty, tak by przewidziane w nich wynagrodzenie było związane z osiąganym wynikiem finansowym przedsiębiorstw.

_ - Będzie istotne cięcie złotych sadochronów i symulacja odważnych, odpowiedzialnych decyzji na poziomie menadżerskim, w tym także troska o majątek, troska o inwestycje, o efektowność, o ograniczenie kosztochłonności _ - stwierdził. Poinformował, że wyniki konkursów na stanowiska w spółkach węglowych będą ogłoszone wkrótce.

Parkiet podawał niedawno, że członkowie zarządów śląskich spółek węglowych zarabiają średnio ok. 70 tys. zł miesięcznie, co w skali roku daje średnio ok. 840 tys. zł. Do tego najczęściej dochodzą także dochody z zasiadania w radzie nadzorczej którejś ze spółek córek.

Pawlak przestrzega rząd przed biernościąPolska musi być bardziej aktywna na europejskim rynku energetycznym. Tak były wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podsumował zorganizowany na Stadionie Narodowym Polski Kongres Gospodarczy poświęcony energetyce.

Waldemar Pawlak podkreślił, że sytuacja na rynku energetycznym jest nieprzewidywalna i wygra ten, kto wykaże większą aktywność w tworzeniu nowych regulacji.

_ - Ustalając nowe zasady Polska powinna naciskać na bardziej przychylne, niż dotąd traktowanie węgla kamiennego, jako źródła energii - _ dodał. Waldemar Pawlak podkreślił też konieczność przyjęcia dobrych rozwiązań wspierających inwestycje w energetyce.

Wczoraj udział w kongresie wziął prezydent Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że w maju zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Pomimo zapowiedzi organizatorów w kongresie nie wziął udziału wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister musi udowodnić swoją niewinność - _ On wie, że musi umieć udokumentować swe racje i przekonać, że insynuacje zawarte w artykule są nieprawdziwe _ - oświadczył premier.
Minister gospodarki uspokaja w sprawie OFE Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska, propozycje dotyczące przyszłości OFE rząd ma przedstawić w maju.
Kryzys? Sprawdź, gdzie w Polsce zarabia się najlepiej Na tych stanowiskach można zarobić średnio od 10 do ponad 32 tysięcy złotych miesięcznie.
Piechociński chce ujawnienia tego dokumentu _ Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)