Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oświadczenia zamiast zaświadczeń. Wyłom w biurokratycznym murze

0
Podziel się:

Ustawa deregulacyjna ma uprościć kilkaset procedur. W kieszeniach obywateli zostanie około 6 miliardów złotych.

Oświadczenia zamiast zaświadczeń. Wyłom w biurokratycznym murze
(PAP/Jacek Turczyk)

W warszawskim urzędzie skarbowym prezydent podpisał ustawę deregulacyjną. Bronisław Komorowski podkreślił, że dokument jest zapowiedzią dalszych działań w kierunku uproszczenia procedur ważnych dla przedsiębiorców i obywateli.

Prezydent dodał, że ustawa pozwoli zmniejszyć udrękę związaną z kontaktami z urzędami.
Dodał, że dzięki ustawie deregulacyjnej w kieszeniach obywateli zostanie około 6 miliardów złotych.

Wyraził nadzieję, że następny rządowy projekt zmniejszającej obowiązki biurokratyczne obywateli szybko ujrzy światło dzienne._ - To o osiem milionów zaświadczeń mniej w życiu Polaków - _mówi prezydent.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Ustawa przewiduje, że zamiast obecnych zaświadczeń, wymaganych do tej pory przez różne przepisy prawa, ustawa daje możliwość składania oświadczenia. W miejsce 220 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów wydawanych przez różne urzędy, przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie. Będzie też mógł zwrócić się o wydanie zaświadczenia i złożyć je.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wg nowych przepisów wystarczał będzie tylko numer rejestrów. Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach. Ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat.

Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w imieniu tej firmy. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Pawlak zapowiada ciąg dalszy

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak spodziewa się, że ustawa służąca redukcji bądź likwidacji uciążliwych obowiązków informacyjnych firm zostanie przyjęta jeszcze przed wakacjami. _ Jeszcze przed wakacjami taka ustawa może być przyjęta, jeżeli w strukturach rządowych nie będzie zamulania i blokowania _- ocenił w Katowicach Pawlak, według którego w wielu instytucjach widoczny był opór przeciwko proponowanym rozwiązaniom.

_ - Kiedy poprosiliśmy instytucje i urzędy o określenie, co (z obowiązków informacyjnych) mogą odpuścić, ich odpowiedź była bardzo pryncypialna - że nic; wszystko jest potrzebne _ - tłumaczył wicepremier, zaznaczając, że później udało się częściowo przełamać opór administracji.

_ - Można będzie w paru miejscach w istotny sposób zmniejszyć obciążenia informacyjne. W niektórych przypadkach chociażby zamiana papieru na komunikację elektroniczną znakomicie może poprawiać sprawność działania. Także zmniejszenie częstotliwości obowiązków informacyjnych pomoże i przedsiębiorcom i ludziom _ - wyliczał Pawlak.

W lutym, gdy Ministerstwo Gospodarki przedstawiło założenia stosownej ustawy, szacowano, że na jej wprowadzeniu przedsiębiorcy mogą zyskać ponad 3 mld zł rocznie. Ministerialne propozycje idą w kierunku zastąpienia papierowych dokumentów ich elektroniczną wersją. Założenia przewidują modyfikację bądź likwidację 50 obowiązków informacyjnych, których muszą dopełniać obywatele i firmy oraz 29 barier administracyjnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132621.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbedna;biurokracja;kosztuje;37;mld;zl;pawlak;to;zmieni,75,0,776779.html) Zbędna biurokracja kosztuje 37 mld zł. Pawlak to zmieni? Na pierwszy ogień idzie 100 najbardziej kosztownych i bezsensownych obowiązków nakładanych na firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/do;konca;roku;zniknie;jedna;czwarta;przepisow;utrudniajacych;dzialalnosc,163,0,595619.html) Do końca roku zniknie jedna czwarta przepisów utrudniających działalność Chodzi m.in. o comiesięczne raporty o stanie zatrudnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;planuje;kolejne;ulatwienia;dla;przedsiebiorcow,165,0,716197.html) Rząd planuje kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców Chodzi o ułatwienia w nadawaniu NIP i liberalizację koncesji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych Urzędnicza armia liczy już ponad 428 tysięcy ludzi. Planowane cięcia etatów i wstrzymanie awansów w administracji państwowej dotknie 21 tysięcy z nich. Rząd chce zaoszczędzić blisko miliard złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)