Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostre cięcia w mundurówce? Opozycja alarmuje

0
Podziel się:

MSW odkrywa karty i ujawnia planowane zmiany. - Propozycje prowadzą do likwidacji wielu placówek - ostrzega PiS.

Ostre cięcia w mundurówce? Opozycja alarmuje
(PIOTR NIEMIEC/East News)

Decyzja w sprawie reorganizacji Straży Granicznej zapadnie w drugiej połowie stycznia, a zmiany potrwają do końca roku - poinformował sejmową komisję spraw wewnętrznych wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Zmiany prowadzą do likwidacji zbyt wielu placówek - uważa opozycja.

W grudniu 2012 r. Stachańczyk informował, że decyzja w sprawie reorganizacji zapadnie tuż po Nowym Roku. Dziś wiceszef MSW powiedział, że w ciągu dwóch tygodni ma się odbyć odprawa komendantów oddziałów z udziałem związków zawodowych i kierownictwa komendy głównej. _ Na tym spotkaniu zostaną przedstawione i przedyskutowane decyzje ministra i ustalony zostanie ostateczny kształt tych decyzji. Termin realizacji zmian to koniec grudnia 2013 roku. Chcielibyśmy, aby w nową strukturę Straż Graniczna weszła w roku 2014 _ - powiedział Stachańczyk.

Zapewnił, że wszystkie budynki likwidowanych komend zostaną zagospodarowane przez służby MSW. _ Według moich ocen na dzień dzisiejszy, w przypadku decyzji o likwidacji, mielibyśmy zapewnione miejsca pracy dla dwóch trzecich pracowników cywilnych likwidowanych jednostek _ - powiedział Stachańczyk.

MSW kilkakrotnie zapewniało, że nowy model funkcjonowania SG nie oznacza zwolnień. Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW.

Zgodnie z planami opracowanymi przez cztery zespoły pracujące od kwietnia w Komendzie Głównej SG planuje się przeniesienie lub zlikwidowanie kilku placówek SG na granicach: zachodniej i południowej (z innymi państwami strefy Schengen) i utworzenie nowych na granicy wschodniej.

Na zachodnim odcinku planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina - PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port - w jedną dużą placówkę.

Z kolei na południowym odcinku zlikwidowane mają zostać dwie placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu, a w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - po likwidacji placówek w Cieszynie i w Raciborzu - ma powstać nowa w Bielsku-Białej.

Dwie placówki SG - w Olsztynie i Białej Podlaskiej - mają powstać na wschodniej granicy, czyli zewnętrznej granicy strefy Schengen. 1 września uruchomiona została kolejna placówka w Lublinie.

Z informacji MSW wynika, że na samej granicy zewnętrznej UE do obsadzenia jest ponad 1700 etatów. Ma to związek z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją.

Koncepcję MSW krytykują posłowie opozycji. Jarosław Zieliński (PiS) ocenił, że propozycje MSW prowadzą do nieuzasadnionej likwidacji wielu placówek SG. _ Na to nie może być naszej zgody. Najważniejszą kwestią jest to, jaką rolę ma spełniać w systemie bezpieczeństwa państwa Straż Graniczna. Takiej informacji brakuje. Powstaje wrażenie, że jest tendencja osłabiania struktur bezpieczeństwa państwa _ - mówił poseł PiS.

Zdaniem Krystyny Łybackiej (SLD) brakuje jasnych kryteriów planowanych zmian. Jej zdaniem pracownicy cywilni SG po zmianach nie znajdą zatrudnienia w innych formacjach podległych MSW, ponieważ - jak wskazywała - tam również etaty są redukowane. _ Zasadnicza przyczyna tej pseudoreorganizacji to są oszczędności. Nie ma to żadnego związku z bezpieczeństwem kraju _ - powiedziała.

Arkadiusz Mularczyk (SP) ocenił, że nie przeprowadzono rzetelnej analizy, która jest potrzebna przed tego typu zmianami. Jego zdaniem planowane decyzje MSW mogą prowadzić do niegospodarności. Przypomniał, że w tej sprawie zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Polska weszła do strefy Schengen w grudniu 2007 roku, tym samym zniknęły kontrole na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Czytaj więcej w Money.pl
Pieniądze dla ratowników. Czy wystarczą? Na ratowanie ludzi w górach, przewidziano ponad 10 milionów złotych. Zobacz, kto je dostanie.
Minister zapowiada mniej krat i swobodę To efekt kontroli przeprowadzonych przez ministerstwo w tych placówkach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)