Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ żąda uwolnienia swoich żołnierzy

0
Podziel się:

Obserwatorzy realizowali misję zaopatrzeniową i zostali zatrzymani na Wzgórzach Golan.

ONZ żąda uwolnienia swoich żołnierzy
(FlashStef/CC/Flickr)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ponad 20 żołnierzy sił pokojowych ONZ, zatrzymanych przez około 30 uzbrojonych bojowników na Wzgórzach Golan na granicy między Syrią a Izraelem.

Informując o tym incydencie, ONZ potwierdził wiarygodność udostępnionego w YouTube materiału wideo, który ma przedstawiać konwój ciężarówek sił pokojowych zatrzymany przez syryjskich rebeliantów. Trwający od dwóch lat krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii, z dotychczasowym bilansem ponad 70 tys. ofiar śmiertelnych, rozszerzył się również na Wzgórza Golan.

_ Obserwatorzy ONZ realizowali regularną misję zaopatrzeniową i zostali zatrzymani w pobliżu Posterunku Obserwacyjnego 58, który doznał szkód i został ewakuowany w ostatni weekend w następstwie ciężkich walk w bezpośrednim sąsiedztwie, w Al Dżamlah _ - głosi wydany w Nowym Jorku komunikat ONZ.

Obecny przewodniczący Rady Bezpieczeństwa, ambasador Rosji w ONZ Witalij Czurkin powiedział, że trwają rozmowy między przedstawicielami sił pokojowych i rebeliantami. Według informacji dołączonej do zamieszczonego w YouTube nagrania wideo, zatrzymani są Filipińczykami i zostaną uwolnieni dopiero wtedy, gdy syryjskie siły rządowe wycofają się z graniczącej z Izraelem wioski Al Dżamlah.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ.

Izrael ostrzegł w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa ONZ, by nie oczekiwano, że pozostanie obojętny w razie rozszerzenia się obecnego konfliktu poza granice Syrii. Natomiast Czurkin oskarżył ugrupowania rebelianckie, że walcząc na Wzgórzach Golan, powodują zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Postawili krzyżyk na Asadzie. To przeważy? Kraje arabskie mogą teraz oferować wsparcie militarne rebeliantom walczącym o obalenie prezydenta Syrii.
75 proc. dotacji nie dotarło do potrzebujących Choć międzynarodowi donatorzy obiecali 1,5 mld dolarów pomocy, to dotychczas wpłacono tylko 25 procent tej sumy.
Krawy atak na ostatni bastion sił Asada Co najmniej 34 członków syryjskich sił reżimowych zginęło w szturmie rebeliantów w prowincji Aleppo.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)