Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwrócona hipoteka. Szansa czy pułapka?

0
Podziel się:

Otwiera się furtka dla osób, które zdecydują się oddać mieszkanie w zamian za dożywotnie świadczenia. Lepiej jednak uważać.

Odwrócona hipoteka. Szansa czy pułapka?
(forca/iStockphoto)

Otwiera się furtka dla osób, które zdecydują się oddać mieszkanie w zamian za dożywotnie świadczenia. Resorty finansów i gospodarki przygotowały założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Agnieszka Wachnicka z ministerstwa finansów wyjaśnia, że ustawa chroni osoby zainteresowane odwróconą hipoteką pozwalając im na spokojnie przemyśleć decyzję.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AGNIESZKI WACHNICKIEJ:

Źródło: IAR

_ - Najpierw klient otrzyma wszystkie podstawowe informacje na temat tego produktu, czyli z czym to się wiąże, kiedy następuje przeniesienie własności nieruchomości, bo to jest kluczowy element, jaka będzie przewidywana wysokość wypłat - to wszystko klient będzie musiał otrzymać. Oczywiście będzie mógł się skonsultować z członkami rodziny i jeśli w ciągu 30 dni zadeklaruje chęć zawarcia tej umowy, to ją zawrze na warunkach, które zostały mu przedstawione w projekcie _ - tłumaczy Wachnicka.

Na razie firmy mają w ofercie umowę o rentę dożywotnią. Działa ona podobnie, jak odwrócona hipoteka, ale właściciel mieszkania traci prawo własności od razu, a nie po śmierci, jak będzie w przypadku nowych rozwiązań.

Prezes Funduszu Hipotecznego Dom, który oferuje takie świadczenia, Robert Majkowski liczy na szybkie uchwalenie nowych przepisów:

_ - Tak naprawdę my czekamy już na tę ustawę. Tak długo mówi się już o tym, że ma się pojawić jakiś dodatkowy akt prawny, że lepiej gdyby ta ustawa już była. Większość z tych zapisów sami rekomendowaliśmy i one nic nie zmienią w przypadku naszej działalności, ale na pewno wyeliminują z rynku podmiotu, które są nierzetelne, niesolidne _ - zapewnia Majkowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ROBERTA MAJKOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że ustawa o odwróconej hipotece nie zwolni ludzi z obowiązku uważnego czytania umów, bo już teraz pojawiają się nieuczciwe firmy żerujące na nieuwadze klientów:

_ - Może się zdarzyć tak, że ewentualną odwróconą hipotekę będziemy realizowali tylko przez rok czy dwa, potem niestety cała wartość nieruchomości przejdzie na firmę, która taką umowę podpisała z nami i my będziemy na tym solidnie stratni _ - ostrzega Cymcyk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PAWŁA CYMCYKA:

Źródło: IAR

Kontrowersji jest sporo

Na razie firmy mają w ofercie umowę o rentę dożywotnią. Działa ona podobnie, jak odwrócona hipoteka, ale właściciel mieszkania traci prawo własności od razu, a nie po śmierci, jak będzie w przypadku nowych rozwiązań.

Doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński uważa, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie jest to _ najszczęśliwsze _ rozwiązanie.

_ - Nie wiemy, co się będzie działo w momencie, kiedy te osoby rzeczywiście będą miały poważne problemy finansowe, czy bank będzie w stanie to wszystko pokryć. Nie wiemy, jak będzie wyglądała kwestia ewentualnych eksmisji. Nie wiemy, jak będzie wyglądała najważniejsza rzecz: wycena. Jakie realne pieniądze będzie otrzymywała osoba w zamian za swoje mieszkanie _ - przestrzega Błeszyński. _ - Dlatego też jest to jeden z elementów dojrzałego rynku nieruchomości, ale nie jedyny. Dla mnie odwrócona hipoteka to produkt dla osób rzeczywiście świadomych, konkretnie wiedzących, czego chcą. _

_ _POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA BŁESZYŃSKIEGO:

Źródło: IAR

Tomasz Błeszyński dodaje, że odwrócona hipoteka sprawdza się na przykład w krajach skandynawskich.

_ - Tam to działa bardzo dobrze, bo banki mają już pewne wyceny, klient mniej więcej orientuje się co do wartości. Chodzi o to, żeby ten rynek był bardziej zmierzalny. U nas nie ma podatku katastralnego, podatku od wartości, w związku z tym my do końca nie wiemy, jaka jest wartość naszej nieruchomości, naszego mieszkania _- zauważa.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA BŁESZYŃSKIEGO:

Źródło: IAR Projekt ustawy powinien wkrótce trafić pod obrady rządu, a potem do parlamentu. Ustawa wejdzie w życie trzy miesiące po podpisaniu przez Prezydenta.

W Niemczech się wstrzymują

O ile odwrócona hipoteka cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, to Niemcy wykazują już większą wstrzemięźliwość, choć renty hipoteczne oferowane są tam od lat.

W przeszłości niektóre banki rezygnowały już z tego typu produktów, bo zainteresowanie klientów było znikome. Zdaniem ekspertów, niewielką popularność rent hipotecznych w Niemczech można tłumaczyć stosunkowo dobrą kondycją finansową niemieckich emerytów.

Stowarzyszenia konsumenckie w Niemczech zalecają ostrożność przy zawieraniu tego typu umów i dokładną analizę warunków. Ukryte koszty mogą bowiem znacznie obniżyć kwotę comiesięcznej wypłaty. Na ogół sprawa odwróconej hipoteki nie budzi jednak w Niemczech poważniejszych kontrowersji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niższe raty w Rodzinie na Swoim. Oto powód O dwa punkty bazowe wzrosła stopa referencyjna, która służy do wyliczania dopłat przy kredytach Rodzina na Swoim. Dla klientów oznacza to spadek rat.
Mieszkania staniały o 11 proc. To już dno? Koniec _ Rodziny na Swoim _ będzie mieć wpływ na to, co będzie się działo na rynku w 2013 r.
Tańszy kredyt hipoteczny? Zobacz, ile zyskasz Dysponując znacznym zasobem gotówki kredytobiorca stoi przed dylematem: spłacić kredyt czy zainwestować wolne środki?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)