Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Odwołanie pracownika z urlopu. Kiedy jest możliwe?

0
Podziel się:

W przeciwnym razie może się nawet skończyć zwolnieniem dyscyplinarnym.

Odwołanie pracownika z urlopu. Kiedy jest możliwe?
(Graham Robert/Flickr)

To, że pracodawca zgodził się na urlop, nie oznacza jeszcze, że na pewno unikniesz w tym czasie pracy. Przełożonemu przysługuje bowiem prawo, żeby cofnąć urlop już w jego trakcie i wezwać pracownika do natychmiastowego stawienia się w pracy. Co więcej, podwładny nie może odmówić, bo naraża się na dyscyplinarkę.

Takie odwołanie nie może opierać się tylko na "widzimisię" szefa. Musi być odpowiednio umotywowane i spełniać określone warunki, to znaczy:

  • sytuacja zmuszająca do odwołania z urlopu była nie do przewidzenia w momencie jego udzielania,
  • obecność pracownika jest niezbędna, żeby firma mogła funkcjonować.

Do wezwania z urlopu może dojść w przypadku awarii, nagłej choroby wyznaczonego zastępcy lub kontroli z ZUS czy urzędu skarbowego, która wymaga obecności pracownika.

Przykład

Przepisy nie precyzują, w jakiej formie takie wezwanie ma być przekazane. Szef może więc zadzwonić, wysłać maila, SMS-a czy poinformować pracownika osobiście, wskazując dokładny termin, w którym ma się on stawić w pracy. Ważne jednak, żeby przełożony uwzględnił przy tym aktualne położenie zatrudnionego. Trudno bowiem oczekiwać, żeby w ciągu kilkunastu godzin pracownik zdołał wrócić z wykupionej wycieczki na drugim końcu świata.

Niezależnie od okoliczności, takiego wezwania nie można zignorować. Lepiej stawić się w firmie nawet, jeśli w opinii pracownika powód do wezwania jest niewystarczający. Niepojawienie się w pracy w wyznaczonym terminie może być potraktowane jako niewykonanie polecenia służbowego i w ekstremalnych przypadkach skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym.

Pieniądze trzeba zwrócić

W praktyce odwołanie z urlopu zdarza się tylko w naprawdę pilnych sytuacjach. Przełożonemu taniej będzie zorganizować zastępstwo niż wzywać pracownika z oddalonego o kilka tysięcy kilometrów kraju. Za taki transport oraz opłacony hotel pracodawca musi bowiem zwrócić pieniądze.

Jeśli szef odwoła pracownika, zanim ten zdąży wyjechać na wykupioną wycieczkę, to zwrócić trzeba będzie tyle, ile ona kosztowała. Natomiast gdy urlop zostanie przerwany już w jego trakcie, to pracodawca musi oddać nie tylko obliczoną proporcjonalnie kwotę za niewykorzystany pobyt w hotelu, ale również pokryć koszty "przebukowania" lub zakupu nowego biletu.

Co z towarzyszami podróży?

Problem pojawia się, gdy pracownik na wczasy nie wybrał się sam. Jeśli wziął ze sobą niepełnoletnie dzieci, pozostające pod jego opieką, to firma musi zapłacić nie tylko za niego, ale również za jego podopiecznych. Gorzej, jeśli pojechał na przykład z żoną i dziećmi. Wtedy firma może podnieść argument, że dzieci mogą wyjechać na wakacje tylko z drugim opiekunem, więc zwróci tylko koszty na jedną, a nie na cztery osoby.

Nie wszystkie koszty będą podlegać zwrotowi. Jeśli na przykład pracownik chciał na urlopie nauczyć się windsurfingu i kupił w tym celu odpowiedni sprzęt, to na zwrot nie ma co liczyć, bo te wydatki nie pozostają "w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu".

Wątpliwości budzi fakt, czy taki zwrot pieniędzy powinien być opodatkowany. Teoretycznie bowiem stanowi dochód pracownika, a w przepisach ta sytuacja nie jest uregulowana. Interpretacje izb i urzędów skarbowych są jednak korzystne dla podatnika. Taki zwrot traktowany jest bowiem jako odszkodowanie, więc powinno być zwolnione z podatku dochodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto płaci za urlop przedsiębiorcy? Przedsiębiorca może więc wziąć wolne od swoich codziennych obowiązków, ale musi się liczyć z tym, że nie będzie mu przysługiwał płatny urlop wypoczynkowy.
Specjalista rządzi na rynku pracy. Masa ofert Polski rynek pracy dla menadżerów i specjalistów to rynek pracownika, a nie pracodawcy - takie wnioski można wyciągnąć z badania firmy rekrutacyjnej Antal.
Co drugi młody człowiek nie ma pracy Zobacz, gdzie w Europie jest największe bezrobocie.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)