Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odszkodowania zdrowotne dla funkcjonariuszy. Sejm uchwalił ustawę

0
Podziel się:

W myśl nowych przepisów odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu będą jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy bez względu na stopień służbowy.

Odszkodowania zdrowotne dla funkcjonariuszy. Sejm uchwalił ustawę
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Za ustawą, która teraz trafi do Senatu, głosowało 282 posłów, przeciw było trzech, a 155 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy siedmiu formacji: policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, BOR, ABW, Agencji Wywiadu i CBA. Ustawa reguluje zasady dotyczące odszkodowań z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby.

Rząd, przedstawiając projekt, argumentował, że obowiązujące przepisy z 1972 r. zdezaktualizowały się, m.in. na skutek rozwoju wiedzy medycznej. Dlatego nowa ustawa przewiduje uaktualnienie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą oraz określenie wykazu norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu. Wprowadzone zostają definicje urazu oraz stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stopień uszczerbku będzie ustalany w procentach.

W ustawie zmieniono zasady określania jednorazowego odszkodowania. Rekompensata za jednakowe uszczerbki na zdrowiu będzie jednakowa dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Zmieni się sposób wyliczenia odszkodowania - zastosowany będzie system wielokrotności. Do tej pory obowiązywały świadczenia określone stałymi kwotami. Co do zasady odszkodowanie będzie wynosić 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Kwota ta w konkretnych, uzasadnionych przypadkach będzie mogła zostać zwiększona.

Według rządowych szacunków odszkodowanie przy orzeczonym 5-procentowym uszczerbku na zdrowiu będzie kształtowało się na poziomie _ przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim _ (obecnie 3,4 tys. zł). Jak podano w uzasadnieniu projektu, przeciętne świadczenia odszkodowawcze w pierwszej połowie 2012 r. wynosiły - w zależności od formacji - od 2,7 tys. do 6,7 tys. zł.

Ustawa odnosi się także do członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy. Tak jak dotychczas jednorazowe odszkodowanie ma otrzymać funkcjonariusz lub rodzina zmarłego funkcjonariusza z powodu wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.

W ustawie określono też listę członków rodziny funkcjonariusza uprawnionych do otrzymania jednorazowego odszkodowania. Wysokość odszkodowania będzie wówczas wynosić: dla małżonka lub dziecka - 18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, dla innego członka rodziny - 9-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o wnuki, rodzeństwo, rodziców, macochę i ojczyma. Przyjęto, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie podwyższenie odszkodowania przez ministra spraw wewnętrznych lub premiera.

W ustawie znalazły się przepisy określające, tak jak obecnie, przypadki, w których funkcjonariusz nie dostanie odszkodowania - jeśli był pijany lub brał narkotyki.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie specsłużby pomogą na Ukrainie? Szefowie służb specjalnych przyjechali do Sejmu na spotkanie ze speckomisją. Mają przekazać posłom informację na temat sytuacji na Ukrainie.
Zamieszki na Ukrainie. Kaczyński apeluje o najostrzejsze sankcje _ - Tu nie ma czasu na zastanawianie się, bo rozlewu krwi może być więcej - _ mówił prezes PiS.
Mundurowi protestują. Słusznie? Związkowcy ze służb mundurowych protestują w środę przed gmachem parlamentu przeciw ustawie, która obniża zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)