Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odpowiedzialność za długi podatkowe byłego małżonka

0
Podziel się:

W niektórych przypadkach za zaległości podatkowe podatnika, odpowiada solidarnie były małżonek.

Odpowiedzialność za długi podatkowe byłego małżonka
(Creo77/Dreamstime.com)

Rozwiedzeni małżonkowie powinni pamiętać, że rozwód nie oznacza braku odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe byłego małżonka. W niektórych przypadkach za zaległości podatkowe podatnika, odpowiada solidarnie były małżonek. Odpowiedzialność ta jest jednak ograniczona.

O odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. Warto pamiętać o momencie, w którym organ podatkowy uzyskuje prawo wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej. Nie może on tego dokonać przed upływem terminu płatności ustalonego zobowiązania oraz przed dniem doręczenia decyzji:

  • określającej wysokość zobowiązania podatkowego,
    • o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta,
    • w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług,
    • określającej wysokość należnych odsetek za zwłokę.

Żona odpowiada za długi męża

KALKULATOR ODSETEK

Wybierz rodzaj zobowiązania:
Termin płatności zobowiązania:
Dzień uregulowania zobowiązania:
Podaj kwotę:

W sytuacji, gdy zaległość podatkowa byłego małżonka, która powstała w trakcie trwania małżeństwa, nie została przez niego zapłacona, organ podatkowy może orzec o odpowiedzialności byłej małżonki za powstałą zaległość podatkową. Wynika to z ustawy ordynacja podatkowa art. 110: rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mąż przez 2 lata trwania małżeństwa nie odprowadzał podatku dochodowego z tytułu świadczonych usług budowlanych. Zgodnie z art. 110, jego żona również po rozwodzie odpowiada solidarnie za zobowiązania podatkowe byłego męża, które powstały w trakcie trwania związku. O odpowiedzialności małżonki orzeka organ podatkowy w drodze decyzji. Egzekucja zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej byłej małżonki może być wszczęta dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku męża okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Jedynym pocieszeniem dla rozwiedzionej małżonki jest fakt, że jej odpowiedzialność będzie ograniczona. **

Odpowiedzialność jest ograniczona

Rozwiedziony małżonek ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowego byłego współmałżonka, ale tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Zapis ten jest zabezpieczeniem majątku, który małżonek wypracował w okresie następującym po rozwodzie. Ponadto odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka nie obejmuje niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez płatników lub inkasentów podatków. Nie ponosi on również odpowiedzialności z tytułu odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Te same regulacje mają zastosowanie w przypadku unieważnienia małżeństwa oraz separacji.

Czytaj więcej na temat orzekania rozwodów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t130544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;przebiega;postepowanie;rozwodowe,83,0,879187.html) Jak przebiega postępowanie rozwodowe Od wyroku orzekającego rozwiązanie małżeństwa przysługuje jedynie apelacja. Nie jest możliwa kasacja rozwodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/sprawdz-jak-zmienia-sie-oplaty-sadowe.html) Nowe opłaty sądowe to tańsze rozwody Więcej zapłacimy z kolei za sprawy spadkowe. Wezwany do sądu świadek dostanie natomiast zwrot za dojazd własnym autem.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/3/t134659.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/porady-prawne/wniosek;o;zasadzenie;alimentow,55,0,790071.html) Wniosek o zasądzenie alimentów O alimenty wyższe niż te proponowane przez mężna można wnioskować już na pierwszej rozprawie rozwodowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)