Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odnawialne źródła energii szansą dla Polski?

0
Podziel się:

Greenpeace namawia Polskę do stawiania na odnawialne źródła energii. Warszawa przegrała z Komisją Europejską przed unijnym sądem w Luksemburgu w sprawie CO2.

Odnawialne źródła energii szansą dla Polski?
(no_limit_pictures/iStockphoto)

Tym razem chodzi o przydział darmowych praw do emisji dwutlenku węgla. Rząd chciałby, aby Bruksela przyznała nam więcej praw do emisji zanieczyszczeń, bo nasza energetyka jest oparta na węglu.

Rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski radzi rządzącym raczej stopniowe przestawianie gospodarki na tak zwaną zieloną energię. Dzieje się tak już w wielu europejskich krajach. Zdaniem ekologów wielki potencjał wykazują w tym względzie farmy wiatrowe, także te zlokalizowane na morzach. Takie rozwiązania stosowane są chociażby w Danii. Ekolodzy chcieliby także, aby zamiast spalania węgla Polska postawiła na biomasę.

Na braku wystarczającej ilości praw do emisji najbardziej ucierpią między innymi firmy chemiczne, papiernicze, huty, czy zakłady azotowe. Nasz rząd zarzucił Komisji, że nie uwzględniła specyfiki poszczególnych krajów i że naruszyła zasadę równego traktowania. Podkreślał też, że Bruksela przyjęła zbyt restrykcyjne wymogi, ustalając wskaźniki emisyjności w oparciu wyłącznie o zasilanie gazowe.

Wszystkie te argumenty zostały przez sąd w Luksemburgu odrzucone. Uznał on, że decyzja Komisji jest zgodna z unijnym prawem. Polska ma dwa miesiące na odwołanie się od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości. Ministerstwo Środowiska analizuje orzeczenia sądu pierwszej instancji.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie odda tych budynków. Jest wyrok Republika Serbii nie mogła otrzymać zezwolenia na zasiedzenie nieruchomości w Warszawie, w al. Ujazdowskich 23, gdzie znajdowała się jej ambasada - orzekł dzisiaj NSA.
Polska przegrała przed sądem UE Tym razem chodzi o przydział darmowych praw do emisji dwutlenku węgla. Rząd zaskarżył decyzję w Brukseli w tej sprawie, a stawką była przyszłość przemysłu energochłonnego w Polsce.
Dziesiątki zabitych. Wszystko przez sąd 73-letni Delwar Hosajn Sajedi został uznany przez bangladeski sąd ds. zbrodni wojennych za winnego masowych zabójstw.
energetyka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)