Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odliczanie VAT z dokumentu celnego

0
Podziel się:

Podatnicy importujący towary spoza UE mogą odliczać podatek VAT wykazany w dokumentach celnych z datą ich otrzymania.

Odliczanie VAT z dokumentu celnego

Wszyscy podatnicy VAT mają świadomość, że odliczyć podatek z faktury można najwcześniej w miesiącu jej fizycznego otrzymania od kontrahenta. Faktura nie jest jedynym dokumentem potwierdzającym nabycie towaru lub usługi. Podatnicy dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mają prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w dokumentach celnych.

Podatnicy nabywają takie prawo z datą otrzymania dokumentów celnych z urzędu celnego, czyli, tak samo jak w przypadku faktur, prawo i data nabycia uprawnienia do odliczenia uzależnione jest od faktu i daty posiadania oryginału dokumentu celnego.

W wymiarze praktycznym podatnik odlicza VAT za miesiąc, w którym dysponował oryginałem faktury lub dokumentu celnego, _ a contrario _ podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku przed datą, w jakiej dysponował oryginałem faktury lub dokumentu celnego.

Stan prawny

Powyższa teza znajduje uzasadnienie w aktualnym stanie prawnym. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 86 ust. 1 stanowi – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t80497.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/egzekucja;roszczen;za;granica,97,0,747105.html) Egzekucja roszczeń za granicą
Natomiast art.86 ust.10 pkt 1 stanowi - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokumentach potwierdzających nabycie towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Podatnik nabywa prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, zawartego w fakturach lub dokumentach celnych, z datą ich otrzymania. Ustawodawca ściśle powiązał prawo do odliczenia z dysponowaniem przez podatnika dokumentem, z którego wynika podatek naliczony.

Klient agencji celnej

Podatnik występującego samodzielnie przed urzędem celnym nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Obecnie podatnicy powszechnie korzystają z usług agencji celnych. Czy zatem zmienia się sytuacja przedsiębiorcy, korzystającego z usług agencji celnej? I czy może on rozliczyć naliczony podatek VAT dopiero po otrzymaniu oryginału dokumentu celnego?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;dziura;w;handlu;zagranicznym,99,0,769379.html) Rośnie dziura w handlu zagranicznym
To agencja celna na zlecenie swojego klienta, zajmuje się formalnościami w urzędzie celnym. Dokument celny zawierający VAT, czyli w praktyce SAD z czerwonymi okrągłymi pieczęciami, klient otrzymuje z urzędu celnego za pośrednictwem agencji. Na podstawie umowy z klientem agencja działa w jego imieniu, a więc jest pełnomocnikiem podatnika w postępowaniu celnym. Należy zatem uznać termin kiedy agencja celna otrzymuje fizycznie dokument celny za datę, w jakiej klient nabywa prawo do odliczenia VAT wykazanego w dokumencie celnym.

Doniosłość praktyczna

Klient korzystający z agencji celnej powinien zadbać o należyty stosunek prawny i faktyczny przepływ informacji. To ważne dla właściwego i korzystnego finansowo wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatku VAT. Agencja musi być pełnomocnikiem podatnika, aby odbierając dokument celny działać w jego imieniu i na jego rzecz. Powinna zatem przekazać klientowi informację o dacie, kiedy otrzymała oryginał dokumentu celnego, zaś przekazanie informacji musi nastąpić w sposób umożliwiający przedsiebiorcy udowodnienie swojej wiedzy na temat posiadania dokumentu celnego.

Ostatecznie klient, lub podmiot prowadzący księgowość w jego imieniu, musi dysponować dokumentem celnym i dokumentami poświadczającymi, kiedy agencja celna je otrzymała. W ten sposób układając relacje z agencją celną przedsiębiorca zyskuje pewność właściwego rozliczenia należnego podatku VAT, a podatek naliczony jest odliczany najszybciej jak to w możliwe w zgodzie z przepisami prawa podatkowego.

Jeżeli agencja celna nie przekazuje informacji o dacie odbioru oryginału dokumentu celnego lub przekazuje jej z opóźnieniem uniemożliwiającym klientowi właściwe i optymalne finansowo rozliczenie podatku naliczonego ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podwyzka;vat;niekonstytucyjna;trafi;do;trybunalu,77,0,768589.html) Podwyżka VAT niekonstytucyjna? Trafi do Trybunału W nowelizacji, podnoszącej stawki podatku VAT zastosowano zbyt krótkie vacatio legis - twierdzi SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pakiety;medyczne;dla;pracownikow;zwolnione;z;vat,244,0,753652.html) Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił resort finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t86053.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/indywidualne;interpretacje;prawa;podatkowego,155,0,639387.html) Indywidualne interpretacje prawa podatkowego Podatnik, który nie wie jakie skutki wynikną dla niego z treści przepisu prawa, może powołać się na już wydaną interpretację.

Autor jest doradcą podatkowym z Kancelarii Sebastian Jankowiak

vat
prawo podatkowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)