Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatelstwo polskie dla rodziców zastępczych?

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że takie rozwiązanie ułatwiłoby legalizację pobytu w Polsce cudzoziemskich dzieci.

Obywatelstwo polskie dla rodziców zastępczych?
(Koralik82/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że takie rozwiązanie ułatwiłoby legalizację pobytu w Polsce cudzoziemskich dzieci porzuconych przez rodziców, które często przebywają w rodzinach zastępczych.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił się w tej sprawie do szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. RPD wskazał na trudności w zalegalizowaniu pobytu w Polsce cudzoziemskich dzieci. Dotyczą one zwłaszcza dzieci, które zostały porzucone przez rodziców i na mocy postanowienia sądu przebywają - niekiedy od urodzenia - w rodzinach zastępczych. Rzecznik podkreślił, że dzieci te nie są w stanie spełnić warunków legalizujących ich pobyt w Polsce, które są określone w przepisach.

_ - Mając na uwadze, że małoletni cudzoziemcy dorastają i wychowują się w polskich rodzinach, tutaj uczęszczają do przedszkola, czy szkoły i z Polską związana jest ich przyszłość, wydaje się, że najlepszą formą uregulowania ich statusu prawnego jest nadanie im przez Prezydenta RP obywatelstwa polskiego _ - uważa Michalak.

Podkreślił, że obowiązujące przepisy nie uprawniają rodziców zastępczych do wystąpienia z takim wnioskiem, ponieważ może to zrobić jedynie przedstawiciel ustawowy dziecka. W sytuacji, gdy sąd nie ustanowił opiekuna prawnego dla dziecka, rodzice zastępczy - w świetle ustawy o obywatelstwie polskim - nie są uprawnieni do wystąpienia z takim wnioskiem.

Rzecznik zwraca uwagę, że rodzice zastępczy często nie są zainteresowani, aby sąd ustanowił ich opiekunami prawnymi dla cudzoziemskich dzieci, a jeśli nawet wyrażą zgodę na pełnienie takiej funkcji, to wydanie przez sąd takiego orzeczenia jest uzależnione od uprzedniego zawieszenia bądź pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej, co w praktyce jest niezwykle trudne.

W związku z tym Michalak zaapelował do szefa MSW o zmianę ustawy o obywatelstwie polskim i rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do wystąpienia z wnioskiem o nadanie obywatelstwa polskiego o rodziny zastępcze.

_ - Z uwagi na to, że rodziny zastępcze sprawują jedynie bieżącą pieczę nad dzieckiem i nie mogą podejmować decyzji w ważnych sprawach dotyczących dziecka, możliwość wystąpienia przez nie ze stosownym wnioskiem powinna być uzależniona od uzyskania uprzedniej zgody sądu rodzinnego. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie przyczyni się do pełnego zabezpieczenia interesu dzieci cudzoziemskich, dla których Polska jest jedynym krajem jaki znają _ - uważa RPD. MSW ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Czytaj więcej w Money.pl
Sędzia nie powinien decydować o dziecku Starosta lepiej wie, jak w danym powiecie zorganizowana jest piecza zastępcza - przekonuje posłanka Magdalena Kochan (PO).
Jak będą wybierać rodziców zastępczych? Opinię publiczną zbulwersowała niedawno sprawa rodziny zastępczej z Łęczycy, w której dzieci były bite i molestowane seksualnie. Dało to przyczynek do kolejnych dyskusji na temat jakości opieki zastępczej w Polsce.
Walka z pedofilią. Rodzina zastępcza podejrzana o znęcanie się nad dziećmi Na polecenie śledczych zatrzymani zostali: 59-letni mężczyzna i jego 54-letnia żona, którzy pełnili wcześniej rolę rodziny zastępczej dla sześciorga dzieci w wieku od 5 do 13 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)