Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatelski projekt ustawy cofnie reformę Gowina?

0
Podziel się:

Opozycja jest przeciwna polityce rządu koalicji PO-PSL polegającej na likwidacji Polski powiatowej.

Obywatelski projekt ustawy cofnie reformę Gowina?
(PAP/Radek Pietruszka)

Cała opozycja i PSL deklarują poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych, która miałaby cofnąć reorganizację sądów przeprowadzoną przez szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Jarosława Gowina. Przeciwna propozycji jest tylko PO. Głosy opozycji i PSL-u wystarczą do uchwalenia ustawy.

Drugie czytanie projektu ma zostać przeprowadzone na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Projekt, wspierany przez PSL, wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądów wraz z ich okręgami - cofa tym samym reformę Gowina.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego 1 stycznia 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek, jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

PSL, który od początku protestował przeciwko reformie Gowina, liczy teraz na uchwalenie w Sejmie ustawy o okręgach sądowych. _ - Będziemy kontynuować naszą walkę przez drogę ustawową. Martwi mnie to, że jest taka, a nie inna interpretacja, dokonana przez najwyższy organ w tym zakresie. (...) Będziemy konsekwentnie głosować za powrotem do stanu wyjściowego dlatego, że uważamy, iż jest krzywdą dla społeczności obywatelskiej powiatów to, co zaproponował minister Gowin _ - powiedział wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński.

Obywatelski projekt popiera też cała opozycja. _ - PiS jest konsekwentne w sprawie sądów - jesteśmy przeciwni likwidacji i oczywiście poprzemy obywatelski projekt, tak jak to robiliśmy dotychczas _ - zadeklarował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, PiS jest przeciwny _ polityce rządu koalicji PO-PSL polegającej na likwidacji Polski powiatowej _. _ - To nie tylko sądy rejonowe są likwidowane, ale także posterunki policji, urzędy pocztowe, szkoły czy połączenia PKS-ów _ - przekonywał Błaszczak.

Podobną postawę prezentuje Solidarna Polska. _ - SP stoi na stanowisku, że upoważnienie dla ministra do znoszenia czy powoływania sądów powinno być zapisane w ustawie i wynikać ze zgody parlamentu, a nie z widzimisię takiego czy innego ministra _ - oświadczył szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Inicjatywę obywatelską popiera również lewica. _ - Poprzemy obywatelski projekt, aby powstrzymać ministra Gowina przed likwidacją być może kolejnych sądów rejonowych, bo i takie słuchy do nas dochodzą. Absolutnie stoimy po stronie obywateli i będziemy popierać tę inicjatywę _ - zadeklarował rzecznik SLD Dariusz Joński.

_ - Z założenia popieramy wszystkie projekty obywatelskie, żeby przynajmniej trafiły do prac w komisji, więc chociażby z tego powodu będziemy pewnie za. A poza tym krytycznie oceniamy tę pseudoreformę Gowina _ - powiedział rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek. Zastrzegł, że ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Szef klubu PO Rafał Grupiński, choć sam krytycznie podchodzi do zmian wprowadzonych przez Gowina, powiedział, że klub Platformy nie poprze projektu obywatelskiego. _ - Jako przeciwnik tej reformy mogę powiedzieć tylko tyle, że ponieważ premier wspierał tę zmianę, więc klub PO będzie za utrzymaniem tej zmiany i tym samym przeciw pomysłowi naszego koalicjanta _ - podkreślił Grupiński.

Krytycznie obywatelską propozycję ocenił wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Jerzy Kozdroń (PO). _ - Jestem przeciwny, ponieważ system ustawowego regulowania ustroju sądów powszechnych to jest system archaiczny, XIX-wieczny. Tymczasem przemiany społeczne zachodzą w naszym kraju tak dynamicznie, że trzeba reagować elastycznie _ - powiedział Kozdroń.

Prace nad obywatelskim projektem rozpoczęły się w Sejmie w listopadzie zeszłego roku - projekt po pierwszym czytaniu został skierowany do komisji sprawiedliwości. W styczniu komisja wstrzymała prace do czasu wydania przez TK orzeczenia dotyczącego rozporządzenia Gowina.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że drugie czytanie projektu ustawy o okręgach sądowych zostanie przeprowadzone już w przyszłym tygodniu. Jeśli dojdzie w Sejmie do głosowania nad projektem i poprze go cała opozycja wraz z PSL, to zostanie on uchwalony. PO dysponuje w obecnej kadencji 206 głosami na 460.

Od stycznia - decyzją ministra Jarosława Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.

Czytaj więcej o reformie Gowina w Money.pl
Minister mięknie. Reforma o pół roku później Połączenie mniejszych sądów rejonowych z większymi powinno nastąpić 1 stycznia 2013 r.
W koalicji znowu trzeszczy. Los ważnej reformy niepewny Jest duże prawdopodobieństwo, że projekt ministra Gowina zostanie odrzucony przez Sejm.
Reforma Gowina upadnie? Nowe decyzje Premier i minister sprawiedliwości spotkali się z władzami klubu PO w sprawie łączenia sądów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)