Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd

2008-03-20 07:00

Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd

Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd
[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Nawet 5 tysięcy zł grzywny można zapłacić za brak aktualnego adresu w dowodzie. Natomiast wymiana dokumentów to koszt nawet 280 zł i w dodatku trzeba poświęcić dużo czasu na wizyty w urzędach.

Zmiana adresu oznacza wymianę dokumentów, a to kosztuje. Policzmy: nowy dowód osobisty - 30 złotych, dowód rejestracyjny - 70 lub 170 złotych (w zależności od tego czy zmiana adresu nastąpiła w obrębie tej samej miejscowości), wymiana prawa jazdy - 80 złotych. W sumie to od około 180 do 280 złotych. Na tym nie kończy się biurokratyczna mordęga. Na aktualne dane czeka też urząd skarbowy i bank.

Najgorsze jest to, że jeśli nie poniesiemy tych wydatków i nie nabiegamy się, to możemy zapłacić mandat w wysokości do 500 złotych, a w jeszcze gorszym przypadku grzywnę - nawet do 5 tysięcy złotych.

Choć nie żyjemy w państwie totalitarnym, to powinniśmy sie stosować do ustawy właśnie z takiego ustroju. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która nas obowiązuje, pochodzi z 1974 roku. Zawiera wiele absurdalnych przepisów.

Kto zdaje sobie sprawę z tego, że musi się zameldować na pobyt czasowy, jeśli wpadnie do kolegi i zostanie dłużej niż 4 dni? Jeśli nie zrobisz tego przed upływem czwartej doby, policjant może ci wlepić mandat, bo łamiesz prawo.

Podobnych zapisów rodem z PRL-u jest więcej. Wyjeżdżając za granicę na dłużej niż trzy miesiące powinieneś się wymeldować, a po powrocie ponownie zameldować. Przy tej okazji musisz wypełnić długi formularz z wieloma pytaniami, m.in. dotyczącymi wykształcenia, obowiązku wojskowego, daty urodzenia męża lub żony oraz podać rodowe nazwisko matki (jakby nazwisko panieńskie twojej matki miało się zmienić przez fakt, że wyjechałeś poza granice kraju).

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdzić, czy miejsce zamieszkania zgadza się z miejscem zameldowania, może policjant. Jeśli nie dopełniliśmy formalności, da nam mandat w wysokości nawet 500 złotych. Jednak nie musimy się obawiać, że policjant bez powodu zapuka do mieszkania, wylegitymuje nas i da mandat.

- Policjant musi mieć powód, aby nas skontrolować. Kontrola może nastąpić podczas przeszukania mieszkania, interwencji dzielnicowego lub gdy funkcjonariusz ma uzasadnione podejrzenie, że osoba taka nie jest zameldowana w tym mieszkaniu - wyjaśnia policjant Paweł Petrykowski.

Jeśli więc zrobisz głośniejszą imprezę, może cię czekać nie tylko mandat za zakłócanie spokoju, ale także za brak meldunku.

Ale to nie koniec przykrości. - Grozi nawet kara ograniczenia wolności - twierdzi Barbara Wawrzyniak z kancelarii BSO Prawo & Podatki. Na szczęście sądy nie są zbyt surowe w karaniu przestępstw polegających na braku meldunku. Jeśli stosują grzywnę, to niezwykle rzadko tę najwyższą, czyli 5 tysięcy złotych.

Brak aktualnego adresu może spowodować, że nie dotrą do nas ważne pisma z sądu lub urzędu. Nie pomoże nam wówczas tłumaczenie, że nie zdążyliśmy się przemeldować.

Absurdalne przepisy mogą też ściągnąć na nas inne kłopoty. Urzędnicy będą chcieli posłać dziecko do szkoły w miejscy zameldowania rodziców, a nie w miejscu zamieszkania. Tak więc rodzice mieszkający od lat we Wrocławiu być może będą musieli wozić dziecko do szkoły do odległego o 130 kilometrów Kędzierzyna Koźla.

A to dlatego, że nigdy nie mieli możliwości zameldowania się tam, gdzie na prawdę mieszkają. Właściciele mieszkań boją się meldować najemców. Dlaczego? Sam fakt zameldowania nie uniemożliwia w żaden sposób wypowiedzenia umowy najmu, ale utrudnia usunięcie na przykład nie płacących czynszów lokatorów.

- W przypadku gdy lokator, pomimo upływu okresu wypowiedzenia umowy najmu, nie będzie chciał opuścić lokalu, trzeba wytoczyć przed sądem powództwo. Dopiero po orzeczeniu przez sąd eksmisji, możliwe będzie wymeldowanie najemcy drogą administracyjną w urzędzie gminy - wyjaśnia Barbara Wawrzyniak z BSO.

Ciekawostką jest to, że to właściciel mieszkania jest zobowiązany zgłosić, kto w nim mieszka. Mało tego, jeśli osoba, której wynajmuje lokal nie będzie się chciała zameldować, powinien o tym donieść. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany. - Niespełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny lub nagany - dodaje Wawrzyniak z BSO .

- O tym, że nie dopełniliśmy obowiązku meldunkowego, powinien też donieść dozorca domu, administrator lub właściciel - mówi Michał Grabowski z Kancelarii Prawniczej Siwek, Gaczyński, Kałkusiński.

KOMENTARZ MONEY.PL

Anna Frankowska, Money.pl

Wiele przepisów tej ustawy istnieje na szczęście tylko na papierze. Nie znam nikogo, kto biegnie do urzędu poinformować, że przyjechał do znajomego w odwiedziny na dłużej niż weekend. Nikt też wyjeżdżając za granicę nawet nie myśli by poinformować o tym urzędnika. A dozorca uprzejmie donoszący, że ktoś nie raczył się zameldować, to raczej obrazek z PRL-owskiego filmu. Tego typu przepisy wciąż jednak obowiązują, co jest, delikatnie mówiąc, żenujące. Tym bardziej, że czasem zdarza się, iż policjant lub urzędnik przypomną sobie o istnieniu niektórych nieżyciowych, głupich, i zbytecznych przepisów. Po to by skutecznie utrudnić nam życie.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-12-12 02:47:56 10.168.1.* | guguś
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
To dlaczego nie wpisuja meldunku osobom które wynajmuja mieszkania od kogos tylko w dowodach zostawiaja wolne puste miejsce?? to co maja sie wyniesć pod most przeciez z roznych powodow mogli stracic mieszkanie nie koniecznie z powodu danej osoby?? To jest chore prawo i tyle ludzie powinni miec mozliwosc meldowania sie nawet tymczasowego w momencie zasiedzenia znaczy zamieszknia pod tym adresem. Chory kraj chorzy ludzie.
2013-12-12 09:59:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Kto nie wpisuje i gdzie ? W DO wpisuje się meldunek stały, a jeśli takowego brak- meldunek tymczasowy na okres ponad 3 miesiące. Zameldowania tymczasowego na okres krótszy nie wpisuje się.
W innych sytuacjach dopiero nie wpisuje się żadnej informacji.

To, czy osoba wynajmuje czy jest u cioci na stancji nie ma znaczenia dla obowiązku meldunkowego.
2012-11-03 08:56:07 88.199.132.* | anonim396
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
Mam pytanie mój sasiad ma dom wynajmuje mieszkanie lokatorom ,16 lat sa zameldowani na pobyt czasowy 16 lat ,są to ludzie z którymi nie da się życ ,co można zrobic żeby się ich pozbyc ,nie zamelduje ich na pobyt stały bo się boi że ich nie wydostanie ,jaki jest paragraf prosze o pomoc .
2013-12-12 10:04:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
A co ma fakt zameldowania do kwestii wypowiedzenia najemcom umowy ?
2011-12-16 11:09:25 95.41.73.* | polic
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
przestepstwo polegające na braku meldunku - dobre :)
2011-07-02 09:53:19 83.13.38.* | a/s
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
jestem wlascicielem czynszówki,do lokatora przyjechał w grudniu syn,pije i zakłóca spokój innym czy mam tolerować takie szumowiny,a wielu z was czytam broni ich.
2009-10-27 12:42:33 84.144.87.* | rz-hh
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
niech kase sciagaja z hazardu i z prostytutek.....
to kpina..
2009-08-24 19:42:18 93.89.203.* | nellye
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Witam,
ja również nie mam meldunku. Jako ośmioletnia dziewczynka nie miałam na to wpływu, a moja mama- alkoholiczka miała to gdzieś. Wychowałam się w domu dziecka wiec do 18 roku życia miałam meldunek tymczasowy zameldowała mnie siostra, ale ona też wynajmuje mieszkanie i właściciel nie chce przedłużyć mi meldunku ponieważ mieszkam i pracuję 300 km od miejsca zameldowania i tak od września będę teoretycznie bezdomna. Najbardziej denerwuje mnie fakt, że nie mogę skłonić osoby, która wynajmuje mi mieszkanie żeby zameldowała mnie choćby na okres tymczasowy. A na dodatek za to, że chcę żyć normalnie mam być ukarana? Paranoja!!!
2009-07-23 12:45:54 83.8.222.* | 50tka
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Najpierw strata pracy przeze mnie i męża, potem brak spłaty rat kredytu na dom, dołożył się ze swoim długiem zajadły wierzyciel, potem komornik i wylądowałąm na bruku z całą rodziną (wraz ze starymi rodzicami).Pytam tych wszystkich debili w urzędach chcąc mieć dokumenty w porządku i słyszę te wypindrzone, zadowolone z życia paniusie , mające gdzie wracać po pracy do domu że muszę się zameldować! Pytam je gdzie? Tam gdzie przebywam.Tłumaczę ,że "dobre dusze" dały mi schronienie narazie za friko i nie bedą mnie meldować.Co uważam za normalne. Kim my dla tego polskiego, osranego państwa jesteśmy? Ja mam sie użerać z urzędem o wydanie dowodu i wrzeszczeć na całe gardło że mieszkam pod trzecim drzewem od mostu?Czy mam wyrżnąć całą rodzinę kozikiem żeby Polska miała spokój? Mam 50 lat,nikt mnie do pracy nie chce,od 4 lat leczę się na ciężką depresję , na rentę pani doktor wysłać nie chce bo jest przekonana w 100% że jej nie dostanę(jakieś ciche dyrektywy,czy co?!?!).Żyjemy w piątkę(ja,mąż,corka16+starzy rodzice)za dwie śmiszne emeryturki i właściwie starcz na leki.Mąż bardzo się stara i dorabia czasem na czarno ale to wszystko dorażnie, na chwilę. Chryste,JA MAM BYĆ DUMNA,ŻE JESTEM POLKĄ , TU DZISIAJ I TERAZ???!!! JA NICZEGO NIE CHCĘ TYLKO PRACY I SZACUNKU! NIE WYPRACOWAŁAM SOBIE TEGO JA I MĄŻ PRZEZ 29 LAT W TYM PODŁYM KRAJU????
2009-02-23 22:07:49 94.254.248.* | bezdomny
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [2]
A ja nie mam meldunku... w dowodzie w rubryce miejsce zameldowania widnieje słowo BRAK i co policjant wlepi mi mandat??? niech mnie zamelduje u siebie jak jest taki cwany albo zmusi bank do dania kredytu na własne M ostatnio sprawa wyladowała w sądzie grodzkim bo uparcie twierdze że mieszkam pod mostem w swietle naszego wspaniałego prawa jestem bezdomny.. i w swietle tego samego prawa trzeba mnie karac za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Zostaje tylko trybunał praw człowieka i znowu nasze wspaniałe państwo wyjdzie na zacofany zaścianek.
2009-03-02 16:50:53 89.78.251.* | bezdomny2
Mam podobna sytuacje jak poprzedni bezdomny. Wymeldowalem sie ze sprzedanego juz mieszkania, ktore musi umozliwic mi przetrwanie - jestem bezrobotny. Nie mam gdzie sie zameldowac - ani na stale, ani czasowo.
Dowod dostane bez adresu - czyli bezdomnosc poswiadczy mi w ten sposob Urzad Miasta. Ale juz nie moge zarejesterowac auta (choc musze to zrobic do 30 dni od zmian danych) i wymienic prawa jazdy na bezadresowe! Musze w nich podac adres zameldowania!
-1 spadek
2009-02-27 10:19:13 83.8.229.* | anonimIII
nie wnikam w powody dla których jesteś bezdomny ale tak sam z siebie chyba się nie wymeldowałeś bo miałeś dość rodziny .gratuluję pomysłu na dalsze życie jako niebieski ptak w wieku 55 lub więcej lat. musisz być osobą inteligentną skoro korzystasz z internetu prawdziwy bezdomny ma to gdzieś więc myślę ,że zmienisz sposób myślenia po paru zimach na ulicy lub pod mostem.Życzę zdrowia
2008-04-28 14:00:18 83.17.90.* | hamad
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
mieszkam w Warszawie, bez meldunku, a jakże - bez tego oraz bez możliwości zameldowania mojej żony - obywatelki Ukrainy- nie mam co marzyc o ściągnięciu jej tutaj. Pies mordę drapał takiemu państwu i jego beznadziejnym urzędasom, dla których ważniejszy jest jakiś paranoiczny i przestarzały przepis z ery komuny niż dobro obywatela. Rzygać się chce kiedy pan premier i jego ministerstwo miłości opowiadają bzdury w TV a w rzeczywistości państwo jest po prostu wrogiem obywatela.
2008-12-12 22:56:58 24.185.138.* | Nowojorski
Wymelduja cie i cala rodzine w majestacie prawa kiedy wyjdziesz za granice. Nieobecnosc w kraju zostanie wykorzystana w nieuczciwym procesiedo zaboru i konfiskaty calego dorobku materialnego. Wszysko w imieniu Rzeczypospolitej Polski. Mala Uwaga. Odrodzona Polska bazuje na przepisach upadlej ? komuny. To jest dopiero farsa i robienie ludziom wody z mozgow
2008-03-23 14:48:19 81.219.42.* | bodektupa
Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [4]
ja tylko zapytam czy ktoś zna kogoś kto został za to ukarany?
znowu problem z niczego
2008-04-05 12:46:33 87.206.161.* | cj
Ja dostalem;] 100 zl w sopocie
ostatnio w gdansku znajomi dostali po 200, chory relikt PRL te zameldowanie
2008-05-03 09:27:52 83.30.104.* | wujek sam
To nie relikt PRL-u lecz przykład jak wybrańcy narodu (parlamentarzyści) interesują się wyborcami i swoją Ojczyzną
2008-03-24 18:32:09 83.31.116.* | ERSM
Mmie jeszcze w latach 1997-2001 odwiedzał dzielnicowy raz na miesiąc i staraszył mandatem. Przyczyną była Czerwona Świnia - dozorczyni z kamienicy przy al. Solidarności 75 w Warszawie, która systematycznie donosiła na mieszkańców wszędzie tam gdzie się dało. Szczerze mówiąc to miałem wrażenie, że w tej kamienicy, żyli wyłącznie SB-cy.
2008-03-24 09:38:26 90.156.109.* | ja znam
a ja znam, co najmniej dwie plus jeszcze
http://notrespassing.bblog.pl/wpis,melduje;poslusznie;tajemnica;dlugu;rozwiazana,2849.html
choc faktem jest ze na szczescie nie jest to powszechne, ale absurdalne an pewno tak!
2008-03-22 22:16:25 83.27.23.* | No name
Polska - absurd bije absurd [1]
nic dodać nic ująć

Pocieszeniem jest, że w Krakowie nadal nie wolno sprzedawać alkoholu w Sylwestra.... (źródło: Fakty TVN)
2008-03-26 07:50:10 Zdzich  [ Bywalec forum ]
Czy koś wie o zniesieniu ustawy o przeciw działaniu alkoholizmowi, wydanej jeszcze w czasach Gierka, która to zabraniała sprzedaży alkoholu od godz 23.00 do 13.00 następnego dnia.
2008-03-22 21:41:04 78.157.160.* | odbywatel
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
Pamiętam, parę lat temu w Rzepie na żółtych stronach pisali że obowiązek meldowania został zlikwidowany.
Czyżby od tamtej pory coś się zmieniło?
2008-07-19 14:59:04 83.6.15.* | R.N
To prawda, była mowa o tym że obowiazek meldunkowy został zniesiony. Nie przypominam sobie by nastapiła od tego czasu zmiana
2008-03-22 21:10:25 83.8.16.* | A18
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
WAZNE - warto przeczytac.
Problem polega na tym, ze w Polsce mamy system post-komunistyczny! To nie jest ani socjalizm, ani demokracja, ani gospodarka wolnorynkowa. Inaczej - budujemy nowy dom ale niestety na bagnie...!
-1 spadek
2008-03-25 15:43:48 skeptic
Polecam szklankę zimnej wody i kompres na głowę.
2008-03-22 13:28:00 77.113.55.* | WOJ50
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [6]
No cóż żyjemy w kraju obłędów czyli kraju gdzie nikt nie myśli o rozsądnym stanowieniu prawa a tylko o rywalizacji, zawiści, złości a na przykład nasz najwyższy i jego braciszek! Kraj w którym sędzia uważa że jest bogiem a prokurator jego zastępcą. To jest kraj OBŁĘD I normalnie myślący rozsądny człowiek będzie starał się za wszelką cenę go opuścić bo tu już się nie da nic zrobić!
NIE MA ZNACZENIA KTO RZąDZI ....KOMUCHY CZY CZARNUCHY....TEN KRAJ SIę NIGDY NIE ZMIENI-JEST STRACONY! TO SMUTNE!........
2008-03-22 17:59:28 83.9.82.* | patriota
nie zmieni się mówisz ? ten kraj już sie zmienia w kraj niewolniczy, stajemy sie ponownie niewolnikami niemiec i niemieckiego nazimu. Banki są niemieckie media niemieckie, władza prawie niemiecka, cóż więcej przytaczać? że w domu premiera mówi się tylko po niemiecku. Więc pytam się kim premier jest? to że potomkiem wermachtowców to wiemy, a teraz dowiadujemy sie, że sprzedaje nas niemcom.
2008-03-25 09:16:41 79.186.14.* | znawca
Premier jest polakiem - sprawdziłem.
2008-03-25 00:49:29 83.21.254.* | Polak2
Debil!
2008-03-24 17:03:56 70.7.46.* | Wściekła na głupotę
Patriota - jaki z Ciebie patriota, Ty jesteś chorym człowiekiem a nie patriotą. Patriota ma oczy otwarte i potrafi myśleć a Ty jesteś idiotą z klapkami na oczach. Sprawdź czy czasami Twój ojciec albo dziadek nie był w wermachcie, a może ty w hitler juge. Mój tata był wcielony do wermahtu - i co miał 19 lat i albo kula w łeb albo wermaht, takie były czasy, ale był códownym człowiekiem a Ty Patrioto nie mógłbyś stanąć w odległości 1 m od niego bo na to nie zasługujesz. Brak mi słów na takich idiotów jak ty. Właśnie dlatego w Polsce jest jak jest, że byli przy władzy ludzie z klapkami na oczach. Gdzie tolerancja gdzie Twoja wiara na którą też przy najbliższej okazji się powołasz. Z twoimi poglądami - pasujesz do satanistów , lub mściwych nazistów. Spadaj durniu.
2013-02-27 20:15:56 83.29.142.* | dk
Wybacz,ale co do tego ma Twoj tato?Gosc ma racje....w tym kraju juz sie nie da normalnie zyc.
2008-03-23 08:06:48 83.10.122.* | gr..
a Allegro sprzedano Afryce!
przepływ kapitału dobra sprawa - Polacy też inwestują za granicą.
Co do bąbli prawnych - trzeba je eliminować aby zmieniać się szybciej w jedynie słusznym kierunku

P.S. na Białorusi jest 3 dni (a nie 4) - i jest to egzekwowane zwłaszcza dla obcokrajowców. Świat może być piękny, ale czy logiczny...
2008-03-22 09:32:44 79.184.106.* | neli
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
przecież nikt tego nie przestrzega i nikt nie sciga w tym temacie ludzie mieszkaja gdzie indziej a meldunek jest tez gdzie indziej ...Przecież nawet w PIT jest adres zamieszkania i adres meldunku , rownież w wielu innych dokumentach , czyli jest przyzwolenie na to . Jest ktoś w wojsku , nikt nie żada by takiego obywatela wymeldować . A przepis ktory nie jest wymagany automatycznie nie istnieje
2008-03-28 12:41:39 x_awery
Wszystkich zolnierzy obowiazuje zgodnie z rozporzadzeniem mswia skrocony obowiazek meldunkowy. jedyna logiczna rzecz w calym systemie meldunkowym, znaczy sie: przyjezdam, mowie jak dlugo bede przebywal albo i, ze nie wiem jak dlugo, ktos to notuje i juz jestem zameldowany ;) oczywiscie na pobyt czasowy. zadnych papierkow nie wypelniam i nic mnie nie interesuje ;)
2008-03-22 08:26:29 79.184.34.* | a kaczorek ma motorek
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
Pies jak nie ma co robić to sobie jaja liże w przypadku suczki pupcie . Nasi wkształceni urzędnicy ni zbyle jaką pensją widać nudzą się i wymyślają jakieś bzdety
2008-03-23 06:50:08 mancus
mhm... wyksztalceni? mo tak podstawowka, czy samo liceum to juz wyksztalcenie... studia wyższe? panie toc to strata czasu, a tu kraj czeka by nim ktos pokierowal!
2008-03-21 22:20:15 195.94.208.* | dzeku
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
Ciekawa ta teza, że nie żyjemy w państwie totalitarnym. Jakoś tak dla mnie wyznacznikiem w jakim państwie żyję jest ogół norm prawnych jakie mnie obowiązują i stosunek władzy do mnie. Niestety teza, że mogę co jakiś czas uczestniczyć w wyborach i to przesądza o demokratycznym charakterze państwa wogóle nie przekouje mnie.
2008-03-22 11:07:45 77.88.184.* | Adam222
Na dodatek wybory odbywają się według zmanipulowanych zasad: próg 5 % eliminuje skutecznie wszelkie nowe inicjatywy, a bloki umożliwiające handel głosami.
W bandyckim kraju stosuje się bandyckie prawo. I na dodatek żąda się aby je przestrzegać. Ja takie prawo odrzucam.
2008-03-21 22:01:00 85.222.34.* | zyg_zag
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [2]
Jest tylko jedna drobna nieścisłość - ustawa o ewidencji ludności z 1974r była wielokrotnie nowelizowana w tym kilka razy w "niepodległej i demokratycznej RP". Ostatnie nowelizacje dotyczyły m.inn wpisów do nowych dowodów osobistych. I jakoś nie znalazł się nikt w tej "demokracji" kto chciałby zmienić tą ustawę zgodnie z logiką. Jakoś wszystkim było wygodnie mieć obywatela pod kątrolą i utrzymywać fikcję. Takich fikcji jest dużo dużo więcej i nie powstały one w czasach PRLu. Chcecie ptrzykład - ograniczenie prędkości w W-wie w Centrum do 50 km/h. Szczególnie jest ten przepis respektowany na drogach 2 pasmowych jak np Wybrzerze Gdyńskie lub Wisłostrada gdzie zdrowy rozsądek nakazuje jechać 80.
2008-03-21 22:14:27 89.77.103.* | zag-zg
nie kątrola. lec kontrola,panie zyg-zag
2008-03-22 18:01:41 83.9.82.* | patriota
nie lec a lecz
2008-03-21 21:40:33 matic_pl
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Poborowi wręcz muszą przestrzegać nakazu meldunkowego. Po zakończeniu szkoły, przed wyjazdem musiałem wymeldować się czasowo, by po 3 miesiącach ponownie zameldować się.
2008-03-21 21:31:43 80.48.211.* | mixer77
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Poborowi wręcz muszą przestrzegać nakazu meldunkowego. Po zakończeniu szkoły, przed wyjazdem musiałem wymeldować się czasowo, by po 3 miesiącach ponownie zameldować się.
2008-03-21 21:03:25 79.185.32.* | nowy192
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
A co na to poseł z penisem w ręce ?
2008-03-22 00:29:15 83.4.165.* | marl57
Tam ten poseł jak widać sprawy mocno trzma w rękach.
a kolega szanowny w czym go trzyma?
2008-03-21 20:10:10 83.27.49.* | wrocławianin
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Tego i tak prawie nikt nie stosuje. Pzry wynajęciu pokoju czy mieszkania właściciel i tak nie zamelduje lokatora nawet gdyby tam mieszkał latami. Więc przepis jest bo jest. W Anglii na jednym z e starych uniwersytetów obowiazuje ( bo nikt tego nie odwołał) przepis o możliwości ukarania studenta grzywną za nie noszenie miecza podczas egzaminu. I co z tego że jest.
2008-03-21 19:15:20 62.121.123.* | jaaaaawawa
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
Jestem ciekawy skąd wy macie taką wiedzę? Proponuję poczytać trochę przepisów w tym wyrok SN w tej sprawie.
Jak przyjeżdżam do kolegi na 4 dni nie muszę się meldować. Nawet jak będę siedział u niego 10 dni. Nie muszę. Wprowadzacie ludzi w błąd.
2008-03-22 14:02:33 90.156.109.* | jawasceptyk
poczytaj ustawe art.10
http://www.portalmed.pl/xml/prawo/rozne/dowody/061043u
jak byk tam stoi,ze powinniens sie zamledowac, inna sprawa, ze nikt tym sie nie przejmuje i DOBRZE!!!!!!!!!
2008-03-21 14:55:46 83.13.205.* | ds
Poje_ane jak lato z radiem... [1]
.
2009-01-03 20:22:58 77.115.64.* | Achmed
Banda decydentów Polskich k**** haha
2008-03-20 18:50:52 anku
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [7]
Sprawa zniesienia obowiązku meldunkowego jest mocno przereklamowana - i wcale nie jest teraz kosztowna ponieważ nie jest przez nikogo przestrzegana - jest martwym przepisem - zgadzam się z komentarzem Pani Anny Frankowskiej. Politycy nadają rozgłos tak mało istotnej sprawie żeby odwrócić naszą uwagę od innych biurokratycznych przeszkód których likwidacja przyniosłaby wymierne korzyści obywatelom - a do likwidacji których politycy sie nie kwapią ze względu na różne grupy interesów - co więcej - wprowadza się projekty nowych "utrudniających życie rozwiązań" np. projekt obowiązkowych badań oraz wymiany prawo jazdy co 10 lat przez każdego kierowcę - tak jakby statystyki świadczyły o tym że wypadki na drodze w większości powodują ludzie niedowidzący ze starym prawem jazdy w kieszeni - ale wiadomo - ktoś na wymianie dobrze zarobi.
2008-03-24 17:16:31 70.7.46.* | Wściekła na głupotę
Anku masz rację, jednak nie zgadzam się co do przepisu o przymusowych badaniach dla kierowców. Tak powinno być - bezpieczny kierowca to zdrowy kierowca. Ja mam prawojazdy od 1970 roku bezterminowe - czyli 38 lat ty wiesz ile się zmieniło w moim zdrowiu. A ciągle mam prawojazdy - samochód i mogę jeździć, Dobrze, że potrafię myśleć i nie chodzi mi o to, że coś przydaży się mnie (człowiek to taki stwór, który zawsze myśli, że jego nieszczęścia ominą) ale co będzie z tymi których jadąc trwale okaleczę w wypadku. Więc wolę nie jeździć. Ale w Polsce (jak widać po komentarzach) mamy wielu bezmózgowców, Ledwie co trafi kluczykiem do stacyjki, Głowa prawie przy szybie, by coś zobaczyć, okólary ze szkłami grubości dna od tzw. musztardówki - ale jedzie, nie ważne jak - ale jedzie.) Byłam w USA i widziałam do ilu tragedii doprowadzili na autostradach ludzie starzy , nawet chorzy na demencję, którym nie odebrano prawa jazdy z powodu choroby. Przepraszam Cię ale z tym przepisem naprawdę bym się zgadzała
2008-03-22 11:14:25 77.88.184.* | Adam222
Przymusowy podpis elektroniczny dla firm za który trzeba zapłacić prawie 500 zł. Co ciekawe podpis jest na osobę fizyczną a ma z tego korzystać firma, natomiast ta osoba fizyczna po pracy nie może go używać (tak jakby niewolno było używać własnego nazwiska).
2008-03-21 21:22:52 tatazzz  [ Bywalec forum ]
Masz racje w tej przewrotnej polskiej pseudo-demokracji wszystko rozbija się o wyciągniecie jak najwiekszej ilości kasy od obywatela.Po prostu okradanie w majestacie prawa.
Jednak nasi naukowcy i wypowiadacze zdan opierając sie na światowych badaniach nie zauważają jednej rzeczy,że to sie wszystko dzieje w polsce a polacy jak sie wkurzą i znajdą cel w postaci wroga są niepobliczalni.Pokazali to wiele razy ,że potrafimy zmieniać ustroje ,przepisy ,obchodzić wszystko co sie da aby osiągnąć cel.
Tu bym się bardzo na miejscu polityków i politykierów zastanowił nad tym idiotyzmem który nam serwują.
Cierpliwość polaka ma swoje granice.!!!
2008-03-22 18:06:11 83.9.82.* | patriota
masz rację organizujmy sie i idzmy obalić rząd parlament a sami weżmy władzę w swe ręce i ratujmy ten kraj, który wpada ponownie w niewolę niemiecką za aprobatą premiera i platformy
2008-03-24 17:22:27 70.7.46.* | Wściekła na głupotę
A co byś ty zmienił - bezmózgowcu. Pachołku PiS. Co oni takiego zrobili przez 2 lata i robią nadal. A Ty czepiasz się Tuska i PO które rządzi raptem pół roku i ma powiązane ręce przez naszego jakźe mądrego Prezydenta. Który nasz Kraj i wszystkich POLAKÓW ośmiesza. Co byś Ty zmienił .... chyba obecne gówno rozdrobnił byś na mniejsze gówienka
2011-01-27 02:48:42 217.98.194.* | 7644f
no i co pani wsciekla jest 2011 a despocja coraz wieksza
2008-03-25 00:35:21 77.253.103.* | Wiechs
Pani Wściekła... No jak tak można ?
2008-03-20 17:53:32 87.207.207.* | JAW
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [4]
Dziś w urzędzie widziałem ten absurd. Urzędniczka żądała od 50 latka książeczki wojskowej, bez której nie chciała wydać mu meldunku. Jak tak dalej pójdzie to może jeszcze świadectwo chrztu i zaświadczenie z urzędu skarbowego?
2009-10-27 11:25:39 213.180.136.* | kasiapiechota
Czy ktoś dostał grzywnę za brak meldunku? proszę o kontakt
mail: kasia.piechota@onet.eu
2008-03-22 08:23:45 83.24.245.* | taka jedna
urzedniczka zadala, bo musi zadac, bo jesli by bylo cos nie tak, to ona by oberwala, ze nie dopelnila formalnosci jako pracownik, poza tym obowiazek wojskowy istnieje do bodajze 50 lub 55 roku zycia, a wiec osoba przed ukonczeniem tych lat moze byc w przypadku zagrozenia ojczyzny wzywana do obrony kraju, zasilajac wojskowe szeregi
2008-04-28 13:52:21 83.17.90.* | hamad
ale przepis przedłożenia tej książeczki obowiązuje tylko osoby podlegające obowiązkowi, więc dlaczego urzędniczka a priori zakłada istnienie takiego obowiązku u 55 latka, skoro 90% ludzi trafia do rezerwy po ukończeniu 40 roku życia? Nie wystarczy oświadczenia, że sie nie podlega/ Coś tu jest jeszcze bardziej na głowie postawione.
2008-03-22 06:45:46 77.115.119.* | 75-ciolatek
Pamiętam czasy, kiedy normą było żądanie "świadectwa moralności" - nie jestem przekonany czy do dziś nie obowiązuje ? Nie wiedziałem jednak, że donosicielstwo tak mocno bjest osadzone w aktah prawnych - całe życie człek się uczy (dowiaduje czegoś nowego). Ubolewam, że bardzo często zdarza się, że młode pokolenie urzędnków tak bardzo przestrzega tryskające głupotą przepisy zamiast dekalog z dodatkiem szczypty rozumu - jak powiedział jeden z mądrych biskupów (bp Pieronek ?).
2008-03-20 13:40:17 195.136.30.* | ciolo
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [1]
a jak się ma zameldowanie tymczasowe do nowych dowodów osobistych, w których nie ma opcji zapisania tego? Kiedyś w zielonej książeczce były takie adnotacje, ale przecież w nowym nie ma takiej możliwości, a po drugie jeśli wiązałoby się to z wystawieniem nowego dowodu z tymczasowym zameldowaniem, to trwa to miesiąc....
2008-03-20 14:37:04 83.143.40.* | Baś
ale nawet ostatnio przy zameldowaniu tymczasowym nie wpisywano juz do zielonych dowodów tej adnotacji. dostaje się kartkę w urzędzie gminy o potwierrdzeniu zaleldowania i już.
2008-03-20 12:14:47 83.28.100.* | Wapniak
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
Co się dziwić. Jaki elektorat taki ustawodawca, takie prawo i jego wykonanie. Ważne, że interes się kręci...naszym kosztem-eklektoratu. Błędne koło się zamyka i kręci... dobrze.
2008-03-20 08:03:34 153.19.183.* | piotrovich
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [0]
a pomyślmy ile kosztuje prowadzenie tych bezużytecznych ewidencji, które tylko zafałszowują rzeczywistość. ja i większość moich znajomych jesteśmy zameldowani zupełnie gdzie indziej niż mieszkamy.
zlikwidować te rejestry, a zatrudnionych przy ich prowadzeniu przesunąć do budowania stadionów !!
2008-03-20 07:43:05 83.12.95.* | dam
Re: Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd [6]
dzisiaj w nocy przychodzi do mnie sasiad z wiertlami udarowymi... bedziemy borowac dziury ;)
2008-03-20 14:22:37 84.205.17.* | Rahman
Wiertłami robi się otwory, a nie dziury. Boruje się otwory (czyli czyści dziury) w zębach Dziura może być w moście albo w płocie - natomiast dziura zamierzona - to otwór.
2008-03-21 19:39:03 213.238.103.* | taki tam
No dobrze, ale jak się robi otwór w dziurze?
A może usuwa się dziurę przy pomocy otworu?
2008-03-22 00:41:11 83.22.70.* | trzeźwy
Należy pamiętać o Art. 19. USTAWY z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) :

Osoba przebywająca w określonej miejscowości w celach turystyczno-wypoczynkowych poza zakładami określonymi w art. 18 jest zwolniona z obowiązku zameldowania się, jeżeli jej pobyt w tej miejscowości nie przekracza 30 dni.

Więc te 4 dni u znajomego, jak opisuje artykuł Anny Frankowskiej, to nie tak do końca prawdziwie ..., co w sumie nie wyklucza, że ustawa ta powinna zostać jak najprędzej zreformowana.
2008-03-22 17:53:59 83.11.63.* | Ligia Wroczyńska
Zupełnie nowe zagadnienie.
Przepisy meldunkowe złagodniały! Od 1.01.2007 r. każdy lokator tzw. gminny, a więc mający przydział na lokal mieszkalny, może bez zgody właściciela zameldować osobę trzecią i właściciel nieruchomości nie może temu przeciwdziałać!
2008-03-23 08:27:18 91.94.176.* | łodzianinwszczecinie
Czyli przed upływem 4 doby(w ostatniej sekundzie) wystarczy opuścić na 2 sekundy "obce" mieszkanie i ponownie do niego wrócić?A za drzwiami najlepiej niech stoi Dozorczyni ze stoperem!To nawet lepiej,będziemy mieć alibi!
2008-03-26 00:10:55 83.175.191.* | --
To w końcu Donny to zniesie, czy tak tylko obiecuje - podobnie, jak z abonamentem?
Najnowsze wiadomości