Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obamacare: Sądy podzielone ws. dotacji do ubezpieczeń

0
Podziel się:

W założeniach jej twórców reforma ma zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA, gdzie liczbę osób bez żadnej polisy szacowano w ubiegłym roku na prawie 50 mln.

Obamacare: Sądy podzielone ws. dotacji do ubezpieczeń
(AP/FOTOLINK/East News)

Dwa sądy apelacyjne USA wydały sprzeczne wyroki ws. dotacji państwa dla niezamożnych osób wykupujących polisy zdrowotne. To kolejne wyzwanie dla administracji USA, by bronić znienawidzonej przez Republikanów reformy o ochronie zdrowia, tzw. Obamacare.

Chodzi o dotacje dla osób wykupujących polisy zdrowotne w ramach reformy ubezpieczeń, flagowego projektu prezydenta Baracka Obamy, który zaczął obowiązywać od tego roku.

By umożliwić uzyskanie ochrony zdrowia przez obywateli, których dotychczas nie było stać na bardzo drogie w USA ubezpieczenia, reforma przewidziała dla osób zarabiających poniżej odpowiedniego poziomu znaczne ulgi podatkowe przy wykupie prywatnych polis. Osoby o naprawdę niskich dochodach z własnej kieszeni płacą za polisę poniżej 100 dolarów miesięcznie.

To kluczowy element reformy, gdyż dzięki niemu ubezpieczenia - jak głosi sama nazwa ustawy o reformie (z ang. Affordable Care Act) - mają stać się "dostępne" dla jak największej liczby Amerykanów.

Jak dotąd polisy objęte dotacjami wykupiło 8 mln osób. Niektórzy wykupili je na giełdach stanowych. Natomiast osoby, które mieszkają w stanach, gdzie rządzący i przeciwni reformie Obamacare Republikanie nie otworzyli giełd z ubezpieczeniami, mogły skorzystać z giełdy prowadzonej przez rząd federalny. To te właśnie osoby są potencjalnie dotknięte wtorkowym wyrokiem sądu apelacyjnego USA dla Dystryktu Kolumbia.

Sąd ten, w swym trzyosobowym składzie, zezwolił bowiem tylko na dotacje do polis w stanach, które ustanowiły własne giełdy. Uchylił natomiast rozporządzenie amerykańskiego fiskusa (IRS), które zezwoliło na dotacje we wszystkich 50 stanach. Sąd apelacyjny skierował sprawę z powrotem do sądu niższej instancji ze wskazaniem na orzeczenie na korzyść wnioskujących o uchylenie rozporządzenia.

Ale kilka godzin po ogłoszeniu wyroku w Waszyngtonie, drugi sąd apelacyjny USA, w Wirginii, wydał wyrok sprzeczny, potwierdzający stanowisko administracji Obamy, że ulgi podatkowe mogą być udzielane zarówno klientom kupującym polisy na stanowych jak i na federalnej giełdzie ubezpieczeń. Sąd ten stwierdził, że IRS mógł wydać rozporządzenie w sprawie takiego właśnie wdrożenia reformy.

Sprawa na pewno będzie mieć swój ciąg dalszy. Administracja prezydenta Obamy zapewne złoży odwołanie i zażąda ponownego orzeczenia sądu apelacyjnego dla Dystryktu Kolumbia w pełnym składzie siedmiu sędziów. Wówczas wyrok może być inny, gdyż szacuje się, że sędziowie o konserwatywnych poglądach stanowią mniejszość. Oczekuje się, że sprawa może ostatecznie znaleźć finał w Sądzie Najwyższym USA.

Obamacare, jak powszechnie nazywa się przyjętą w 2010 roku przez Kongres reformę, od początku jest przedmiotem ostrej walki między Demokratami a Republikanami. Ci drudzy argumentują, że ustawa stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i jest przejawem socjalizmu.

W założeniach jej twórców reforma ma zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA, gdzie liczbę osób bez żadnej polisy szacowano w ubiegłym roku na prawie 50 mln (15 proc. społeczeństwa). Reforma zaadresowana jest głównie do tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź do tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na polisę.

Reforma ma też pomóc osobom chorym, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy, bądź żądały znacznie wyższych składek z powodu podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna ofiara Obamacare. Duże zaskoczenie Amerykańska sekretarz zdrowia i służb społecznych Kathleen Sebelius podała się do dymisji.
W USA rośnie zainteresowanie polisami, ale... To ostatni dzień, kiedy Amerykanie mogą zapisywać się po polisy zdrowia, jeśli chcą uniknąć kary.
Słaby bilans pierwszego miesiąca Obamacare Jak dotąd 106 tys. osób, znacznie poniżej oczekiwań, zapisało się po nowe prywatne polisy w ramach reformy ubezpieczeń zdrowia Obamacare, w tym tylko 27 tys. skorzystało w tym celu z rządowej strony internetowej, która wciąż ma problemy techniczne.
ubezpieczenia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)