Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy sposób liczenia oprocentowania kredytów. Będzie łatwiej

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Będą ułatwienia.

Nowy sposób liczenia oprocentowania kredytów. Będzie łatwiej
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Dostosowuje ona polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do unijnego prawa.

Ustawa wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę z 14 listopada 2011 roku. Zawiera ona dodatkowe kryteria niezbędne do obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów na czas nieokreślony lub kredytów spłacanych w całości w powtarzających się okresach.

Jednolity sposób obliczania oprocentowania umożliwi konsumentom porównanie ofert kredytowych z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę. Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze można dostać kredyt z dopłatą Koniec funkcjonowania programu, zbiega się z nadpodażą oferowanych mieszkań i spadkiem ich cen.
Trudniej o kredyty. Nie chcą wielkiej rewolucji Zapowiadana liberalizacja rekomendacji T, która zdusiła rynek kredytów gotówkowych, opóźnia się. Kiedy wejdzie w życie?
Rząd oddaje kraj pod władzę eurostrefy? Zdaniem ministra finansów przystąpienie Polski do paktu ma same korzyści dla nas, ponieważ pozwala nam wpływać na dalszą ewolucję paktu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)