Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd w Niemczech pod ostrą krytyką

0
Podziel się:

Wielu Niemców pozna jeszcze ukryte koszty tych dobrodziejstw, być może dopiero w następnych pokoleniach - ostrzega komentator.

Nowy rząd w Niemczech pod ostrą krytyką
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Największe niemieckie dzienniki ostro krytykują umowę koalicyjną podpisaną dzień wcześniej przez CDU/CSU i SPD. Komentatorzy wytykają koalicjantom brak ambitnych projektów i ostrzegają, że za socjalne dobrodziejstwa zapłacą przyszłe pokolenia.

_ Niemcy przestały być dla Europy wzorem _ - pisze _ Die Welt _. _ Pouczamy w belferskim stylu kraje znajdujące się w kryzysie, zalecając im dyscyplinę i wyrzeczenia, sami zaś tuczymy nasze rozbudowane państwo socjalne zamiast zaaplikować mu dietę _ - czytamy w komentarzu.

Autor zwraca uwagę, że po zakończeniu negocjacji SPD _ świętuje płacę minimalną, obniżenie wieku emerytalnego i podwójne obywatelstwo _, natomiast chadecy cieszą się z powodu rezygnacji z podwyżek podatków i długów oraz z utrzymania premii dla kobiet wychowujących małe dzieci w domu.

_ Ta koalicja nie ma pomysłu ani na siebie, ani na to, jakie zadania chce i może postawić krajowi _ - stwierdza _ Die Welt _. Uzgodniona umowa stanowi _ najmniejszy wspólny mianownik dwóch partnerów, którzy pod pojęciem współczesnego rządzenia rozumieją utrwalanie status quo _ - ocenia gazeta.

Zdaniem komentatora większość wyborców CDU/CSU jest wdzięczna SPD za przeforsowanie płacy minimalnej, nie rozumiejąc, że to rozwiązanie doprowadzi do likwidacji wielu tysięcy miejsc pracy.

Umowa koalicyjna _ oddycha duchem zakochanego w regulacjach, postheroicznego etatyzmu _ - krytykuje _ Die Welt _. Margines wolności, który stworzył kanclerz Gerhard Schroeder (w latach 1998-2005) w celu poprawy sytuacji gospodarczej i walki z masowym bezrobociem, jest systematycznie ograniczany - ubolewa _ Die Welt _.

Merkel preferuje _ wielką koalicję _, ponieważ pozwala jej ona tak jak dotychczas _ moderować zamiast kształtować politykę _. Równocześnie kanclerz jest na tyle rozsądna, by zdawać sobie sprawę z tego, gdzie znajdują się słabe strony programu koalicji. _ Będzie w czasie swej kadencji pragmatycznie próbować usuwać niektóre bezsensowne szczegóły, także dlatego, by nie pozwolić partnerowi na podskakiwanie lub by jeszcze bardziej go ograniczyć _ - konkluduje _ Die Welt _.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ określa umowę koalicyjną mianem _ wielkiej papki _. _ Wielkie koalicje są wspaniałomyślne. To jeden z powodów, dla których są przez społeczeństwo bardziej lubiane niż koalicje mniejszych partii. Trzecia wielka koalicja też nie chce rozczarować Niemców, przynajmniej pod tym względem. Każda z trzech partii ma wielkie serca dla tzw. zwykłych ludzi _ - czytamy w komentarzu.

Rezultatem jest umowa, która prowadzi do wytrząsania nad krajem _ rogu obfitości świadczeń socjalnych _. _ Dla każdego coś miłego, od płacy minimalnej przez emerytury dla matek po podwójne obywatelstwo _ - czytamy w komentarzu. Obdarowani powinni być wdzięczni, że uniknęli podwyżek podatków, przynajmniej na razie. _ Wielu Niemców pozna jeszcze ukryte koszty tych dobrodziejstw, być może dopiero w następnych pokoleniach _ - ostrzega komentator.

Rezultatem negocjacji jest zdaniem _ FAZ _ _ melanż _, w którym na darmo poszukuje się ambitnych pomysłów, _ z wyjątkiem wspaniałego celu, że wszystko ma być lepsze _.

_ Sueddeutsche Zeitung _ ubolewa, że w umowie nie ma ani śladu wielkich projektów, które chciałoby się łączyć z wielką koalicją - reformy opieki nad ludźmi niedołężnymi, systemu podatkowego czy nowej strategii wobec imigrantów.

Umowa koalicyjna to _ dokument gruby, ale nie mocny _ - ocenia komentator. Jego zdaniem pakiet koalicyjny zawiera _ dużo styropianu i grube opakowanie, które ma chronić wrażliwość tego czy innego partnera koalicji _. _ Gdy odrzuci się opakowanie, jako godne wzmianki pozostaną: płaca minimalna, podwójne obywatelstwo, podwyżka emerytur i opłata za autostrady _ - czytamy.

Jak ocenia _ SZ _, rozdziały umowy dotyczące polityki wewnętrznej i sprawiedliwości wyróżniają się _ konserwatywną sztywnością _. To samo można powiedzieć o podejściu do uchodźców w Europie. _ Wielka koalicja stawia na odstraszenie _ - stwierdza komentator, dodając, że ofiarą takiego podejścia jest ochrona danych osobowych i fundamentalne prawa obywateli.

Koalicja CDU/CSU-SPD nazywana jest przez niemieckie media _ wielką koalicją _, ponieważ tworzą ją dwa największe bloki polityczne. W obecnym parlamencie koalicja kanclerz Angeli Merkel dysponuje ponad 80 proc. mandatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Angela Merkel chce rządzić z partią Zielonych Decyzja komentowana jest jako kolejny krok w kierunku zwiększania przez CDU liczby potencjalnych koalicjantów.
Ważą się losy koalicji w Niemczech CDU Angeli Merkel oraz jej bawarska sojuszniczka CSU zdecydowanie wygrały blisko miesiąc temu wybory do Bundestagu, zdobywając 311 z 631 mandatów.
Angela Merkel będzie rządziła z Zielonymi? Po przeprowadzonych wczoraj rozmowach niemieckiego bloku chadeckiego z Zielonymi w sprawie utworzenia koalicji, obie strony zadeklarowały zamiar kontynuowania negocjacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)