Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe sankcje dla Rosji. Grecja jednak nie "narobi problemów". Szczegóły

0
Podziel się:

To zaskakująca informacja. Wcześniej głośno komentowano pozytywne podejście do Rosji greckiego premiera.

Nowe sankcje dla Rosji. Grecja jednak nie "narobi problemów". Szczegóły
(PAP/EPA)

Nowy rząd Grecji jest gotów współpracować z partnerami w UE i nie zamierza podejmować jednostronnych decyzji w sprawie zadłużenia kraju - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z greckim premierem Aleksisem Ciprasem. Udało się również uzgodnić rozszerzenie listy osób i podmiotów z Rosji objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. To zaskakująca informacja. Wcześniej głośno komentowano pozytywne podejście do Rosji greckiego premiera (na zdj.).

Aktualizacja 21:33

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi - w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów. _ 9 lutego zostanie ona zaakceptowana decyzją ministrów spraw zagranicznych _ - powiedział Schetyna dziennikarzom.

Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów, jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.

_ Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będą dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków _ - dodał Schetyna. Jak sprecyzował, pod pojęciem następnych kroków należy rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.

_ Istniały obawy, że Aleksis Cipras pójdzie własną drogą, ale to nieprawda, on jest za debatą. Grecja szuka rozwiązań na wspólnej bazie z europejskimi partnerami _ - powiedział Schulz, który złożył wizytę w Atenach jako pierwszy przedstawiciel UE od greckich wyborów parlamentarnych w niedzielę.

Przyznał, że rozmowa nie należała do łatwych i wciąż są tematy wymagające wyjaśnienia. Przekazał też, że w sprawie konfliktu na Ukrainie Grecja będzie rozmawiała z państwami UE o swoim stanowisku i nie będzie podejmować działań bez konsultacji z europejskimi partnerami.

W ostatnich dniach nowe władze greckie zgłosiły zastrzeżenia do oświadczenia UE w sprawie możliwych nowych sankcji wobec Rosji za jej rolę w ukraińskim konflikcie. Wywołało to spekulacje, że Ateny mogą być przeciwne wprowadzeniu tych restrykcji. W czwartek minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział, że zastrzeżenia dotyczyły nieskonsultowania oświadczenia z Atenami i nie znaczą, że Ateny zamierzają zawetować sankcje.

W czwartek ministrowie spraw zagranicznych UE na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęli decyzję o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji w związku z nasileniem konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Cipras ogłosił po spotkaniu z Schulzem, że Ateny chcą zwołania konferencji w sprawie greckiego długu. Wcześniej rząd grecki przygotuje listę propozycji, które powinny zostać przedyskutowane z partnerami ze strefy euro - dodał.

Szef greckiego rządu podkreślił, że Grecy _ muszą zostać uwolnieni _ od polityki radykalnych oszczędności, która - jego zdaniem - nie zdała egzaminu. Mówił też o _ nowej relacji _ między Atenami i partnerami w UE, w ramach której wspólnym celem obu stron powinno być wspieranie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy. Solidarność zapewni Europie lepszą przyszłość - oświadczył.

Cipras zapowiedział też, że jego rząd będzie zdecydowanie walczył z unikaniem opodatkowania, korupcją i nepotyzmem.

Przed decyzją o sankcjach: dlaczego bano się, że Grecja _ narobi problemów _?

Rząd premiera Aleksisa Ciprasa był krytyczny wobec unijnych restrykcji nakładanych na Rosję. - _ Przed nami ważna dyskusja i ważne decyzje. Musimy porozmawiać o konsekwencjach tych smutnych wydarzeń: zbombardowania dzielnicy mieszkalnej w Mariupolu _ - mówił w związku z tym szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna jeszcze po południu.

Jak poinformował, ministrowie mają rozmawiać zarówno o kolejnych osobach, które powinny znaleźć się na liście objętych sankcjami, jak i o _ następnych krokach _, które będą przygotowaniem do szczytu UE 12 lutego. Szczyt może zająć się zaostrzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji.

_ - Liczę na dobrą dyskusję i konkluzje, ale także na przekonanie, że Europa ciągle powinna mówić jednym głosem, a szczególnie w tak trudnej sytuacji po tym, co stało się w Mariupolu. Musimy potrafić reagować twardo, jednoznacznie, ale i solidarnie _ - powiedział Schetyna.

Ocenił, że doniesienia, iż Grecy mogą zablokować decyzję o sankcjach, to na razie _ hipoteza _. _ To pierwsze spotkanie i trzeba być wyrozumiałym i otwartym. Wierzę, że będziemy mogli utrzymać to wspólne zdanie _ UE - dodał polski minister.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kodzias nie wypowiedział się w czwartek jednoznacznie, jakie jest stanowisko Aten w sprawie zaostrzenia sankcji. _ - Grecja chce działać na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności na Ukrainie, a jednocześnie zapobiec temu, by między UE a Rosją powstała przepaść _ - powiedział Kodzias dziennikarzom w Brukseli.

Eksperci przekonują, że polityka zagraniczna nowego rządu w Atenach może różnić się od tej, jaką prowadziła poprzednia władza. Jak mówi ekspertka Centrum Inicjatyw Międzynarodowych Marta Makowska, rząd premiera Alexisa Tsiprasa jest dość pozytywnie nastawiony do współpracy Grecji z Rosją.

- _ W samej Unii Europejskiej rząd grecki z tytułu swoich sympatii prorosyjskich może narobić problemów - mówi Marta Makowska. Ekspertka jako przykłady podaje wypowiedź premiera Tsiprasa z początku tygodnia zaniepokojonego wtedy możliwością zwiększenia sankcji wobec Rosji. Jak dodaje Marta Makowska, Grecja będzie prawdopodobnie przynajmniej w sferze retoryki popierała łagodniejszą politykę wobec Rosji. _

_ - Premier Tsipras ostro krytykował sankcje nałożone na Rosję, a w dzień zaprzysiężenia spotkał się ambasadorem tego kraju. Grecja jest w Unii Europejskiej, więc nie możemy mówić o prowadzeniu polityki niezgodnej z ogólną linią wspólnoty _- przypomina Marta Makowska. Zdaniem ekspertki Unia nie powinna ulegać szantażom Grecji.

Marta Makowska uważa, że Unia musi prowadzić wyważoną politykę wobec Grecji. Wspólnota musi być nastawiona na dialog, ale też i stanowcza. _ - To znaczy nie może iść na daleko idące ustępstwa, złagodzenie obostrzeń i wypełniania planów oraz zobowiązań Grecji ponieważ wytworzy się precedens niebezpieczny dla innych krajów Unii Europejskiej _ - mówi ekspertka. I jako przykład podaje Hiszpanię oraz inne kraje południa Europy.

Rosja obarczona odpowiedzialnością

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrowie mają też poruszyć temat pomocy humanitarnej dla mieszkańców regionów objętych konfliktem. _ - Polska angażowała się w pomoc na wschodzie Ukrainy. Jesteśmy gotowi do wzięcia udziału także w następnych etapach koordynowanej w Brukseli akcji humanitarnej _ - zadeklarował Schetyna.

Najnowsza wersja projektu dokumentu końcowego przygotowanego na spotkanie ministrów przewiduje, że UE rozszerzy w ciągu tygodnia listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie, a także przedłuży przynajmniej do września tego roku obowiązywanie sankcji wizowych i finansowych wprowadzonych w marcu ub.r. Zapisy dokumentu wyraźnie obarczają Rosję odpowiedzialnością za eskalację konfliktu na Ukrainie.

Od marca 2014 roku w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie UE wpisała na czarną listę 132 osoby oraz 28 firm i organizacji. Nałożyła również sankcje gospodarcze na Rosję w formie ograniczeń w dostępie do rynków kapitałowych dla rosyjskich banków i firm naftowych, ograniczeń sprzedaży zaawansowanych technologii do wydobycia ropy, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Rosja chce zająć więcej terytorium Ukrainy _ _ Cele są nowe, ale końcowe zamierzenie Rosji pozostaje to samo _.
Ciężkie starcia w Mariupolu. _ To zbrodnia _ Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zapowiedział rozpoczęcie prawdziwej ofensywy na wschodzie kraju.
Zawieszenie broni na Ukrainie? Rozmowy Poniedziałkowe spotkanie w Doniecku, zainicjowane przez stronę ukraińską, zaplanowano na godzinę 10.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)