Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo wodne. Energetyka nie ucieknie od płacenia za wodę

0
Podziel się:

Nowe Prawo wodne ma implementować do naszych przepisów m.in. kontrowersyjny art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Nowe prawo wodne. Energetyka nie ucieknie od płacenia za wodę
(Greenpeace Polska/Flickr)

Energetyka, szczególnie wodna, raczej nie uniknie opłat za korzystanie z wody, które będą wynikały z nowego Prawa wodnego - mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Konieczność wprowadzenia takich opłat zakłada prawo Unii Europejskiej.

Nowe Prawo wodne ma implementować do naszych przepisów m.in. kontrowersyjny art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej. Stanowi on, że wszyscy korzystający z wody mają za to płacić. Sposób naliczania takiej opłaty nie ma jednak znaleźć się bezpośrednio w nowym Prawie wodnym, lecz w rozporządzeniu do niego.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w niedawnym wyroku ws. Niemcy kontra KE wskazał, że płacić za wodę powinni ci, którzy negatywnie wpływają na wody. W przypadku, jeżeli woda wraca do środowiska, często lepszej jakości, takiej opłaty być nie powinno.

Gawłowski poinformował PAP, że po tym wyroku resort zwrócił się do ministerstw rolnictwa, gospodarki i skarbu, aby te na podstawie orzeczenia ETS wskazały, w jakich przypadkach nakładanie opłat byłoby zasadne, a w jakich nie.

Wiceminister ocenił, że wątpliwości w nakładaniu opłat za korzystanie z wód dotyczą np. hodowców ryb. Chodzi np. o ustalenie, czy działalność hodowców karpi i pstrągów negatywnie oddziałuje na stan wód. Według wiceministra zgodnie z ekspertyzami, jakie docierały do resortu, z opłaty można byłoby zwolnić np. hodowców karpi. W przypadku hodowców pstrągów taka opłata mogłaby być nałożona, ponieważ taka hodowla bezpośrednio wpływa na rzeki. Karpie w odróżnieniu od pstrągów hodowane są w zbiornikach stałych. "Ale sprawa nie jest jeszcze przesadzona. Zaczynamy konsultacje społeczne i czekamy na wszelkie glosy, także w sprawie opłat" - powiedział Gawłowski.

Pytany o to, czy energetyka może być zwolniona z takich opłat, przyznał, że może być to trudne. Wskazał, że dotyczy to szczególnie energetyki wodnej. Gawłowski powiedział bowiem, że ten rodzaj pozyskiwania energii wykorzystuje specyficzne konstrukcje (np. stopnie spiętrzające), które bezpośrednio wpływają na rzeki.

Wiceminister zapewnił jednak, że ewentualne opłaty nie będą zbyt problematyczne" dla podmiotów, które będą musiały je ponosić.

Czytaj więcej w Money.pl
Płacić za wodę, czy nie płacić? Komisja Europejska chce, aby rolnicy, hodowcy ryb i firmy energetyczne płaciły za korzystanie z wód powierzchniowych. Jak to będzie wyglądać w Polsce? W Polsce kwestię tą uregulować mają nowe przepisy Prawa Wodnego, według których zwolnienia z opłat mają być zlikwidowane. W tej chwili przepisy przewidują zwolnienie z opłat za korzystanie z wód powierzchniowych w stosunku ...
Polska jest nieudolna? Ostatnie wydarzenia na Szczycie Klimatycznym odbijają się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Niestety, ale nastroje są coraz bardziej pesymistyczne, a negocjacyjny cel oddala się z dnia na dzień. Jakby tego było mało organizacje ekologiczne załamują ręce i wychodzą z obrad. Co dalej z tym Szczytem? Czy Polska prezydencja zakończy się fiaskiem? Przebieg obrad nie napawa ...
Wicepremier zdradza, co dalej z energetyką - _ Czasów niepewności nie da się przeczekać, niebezpieczeństwom trzeba wyjść na przeciw, potrzeba silnego przywództwa _ - ocenia Janusz Piechociński.
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)