Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa lista leków refundowanych z brakami

0
Podziel się:

Eksperci twierdzą, że wielu pacjentów nie znajdzie na nowej liście leków, którymi się leczy.

Nowa lista leków refundowanych z brakami
(jorgeantonio/iStockphoto)

Na nowej liście refundacyjnej brakuje blisko 850 leków, które były tam dotychczas. Są to niektóre leki stosowane w leczeniu schizofrenii, astmy, leki immunosupresyjne, onkologiczne czy niektóre rodzaje pasków do mierzenia poziomu cukru we krwi. Tuż przed Wigilią resort zdrowia wydał obwieszenie z nową listą leków refundowanych.* *SLD zapowiedziało, że będzie dążyć do nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zdaniem rzecznika partii Dariusza Jońskiego ta ustawa to _ knot _, który doprowadzi do paraliżu służby zdrowia.

Aktualizacja 18:20

Michał Pilkiewicz - szef IMS Health Polska, która zajmuje się analizą rynku farmaceutycznego, zaznaczył, że wielu pacjentów nie znajdzie na nowej liście leków, którymi się leczy.

- _ W przypadku schizofrenii nie ma innego preparatu, on został usunięty z listu i będzie pełnopłatny przez co części pacjentów nie będzie stać na jego zakup. Mamy leki dla dzieci które znikają z listy, przy PO HP czyli przy problemach z chorobami płuc _ - Michał Pilkiewicz podaje przykłady.

**Czytaj w Money.pl

Michał Pilkiewicz wyjaśnia, że o zamianie leku na tańszy, refundowany preparat powinien decydować lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent. - _ Te osoby to są setki tysięcy pacjentów, będą musiały się udać do lekarza i dowiedzieć jakimi preparatami będą dalej leczone. W wielu przypdkach jest to możliwe, ale w kilku na pewno nie. Być może te leki znajdą się na listach o których ministerstwo mówi, że zostaną wprowadzone na uzupełniających listach na początku roku _- dodaje ekspert.

Lista leków refundowanych ogłaszana jest w formie obwieszczenia i może być łatwiej zmieniana. Jeśli resort zdrowia porozumie się z firmami w kwestii cen, część z tych leków może wrócić na listę leków refundowanych.


Tymczasem Sojusz Lewicy Demokratycznej 2 stycznia w Sejmie organizuje spotkanie ludzi, którzy na co dzień zajmują się służbą zdrowia. - _ Chcemy wprowadzić nowelizację ustawy refundacyjnej tak, aby lekarz badał stan zdrowia, stawiał diagnozę i wypisywał recepty, a nie sprawdzał, czy pacjent jest ubezpieczony _ - powiedział Dariusz Joński, rzecznik partii.

Wyjaśnił, że SLD chce usunąć z ustawy przede wszystkim zapisy nakładające na lekarzy odpowiedzialność finansową za błędnie wypisane recepty oraz obowiązek sprawdzenia, czy pacjent ma ważne ubezpieczenie. Zdaniem Jońskiego po 1 stycznia - kiedy to ustawa refundacyjna wejdzie w życie - lekarze nie będą wiedzieli, które leki są refundowane i jakie recepty wystawiać.

- _ Będą się bali wystawiać recepty wiedząc, że jeśli źle je wypiszą, to będą musieli oddać pełną wartość za lekarstwo wraz z odsetkami. Nowa ustawa refundacyjna rządu Donalda Tuska to jest po prostu knot, który wprowadzi paraliż w służbie zdrowia _ - powiedział Joński.

CZYTAJ O ZASTRZEŻENIACH LEKARZY DO NOWEGO PRAWA
[

Prezes NRL ostrzega przed powrotem protestu ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezes;nrl;ostrzega;przed;powrotem;protestu;lekarzy,220,0,992220.html )

Dodał, że _ lekarze nie zdążyli się zapoznać z nowymi receptami, na których dodatkowo muszą wpisywać rzeczy, których do tej pory nie musieli _.

Obecna na konferencji prasowej była wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska przypomniała, że środowisko lekarskie od początku negatywnie oceniało zapisy nowej ustawy refundacyjnej. Dodała, że rozliczenia finansowe dotyczące zakupu leków powinny się odbywać bez udziału lekarzy.

- _ Ze wszystkich ustaw i przede wszystkim z kodeksu etyki lekarskiej wynika, że lekarz jest od leczenia pacjentów. Ma to robić z niezwykłą starannością, zgodnie z aktualnymi osiągnięciami wiedzy medycznej. I nie jego jest rzeczą bawienie się w księgowego. To nie jest ten zawód. Wszelkie rozliczenia finansowe w odniesieniu do leków muszą się odbywać w trójkącie: pacjent - NFZ - apteka. Lekarz do tego nie jest potrzebny _ - powiedziała Kralkowska.

Ustawa refundacyjna stanowi, że gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Natomiast na podstawie projektu rozporządzenia MZ do ustawy refundacyjnej od 1 stycznia lekarze będą musieli wskazywać na recepcie poziom odpłatności za dany lek; będzie to 100, 50 lub 30 proc. odpłatności. Do tej pory nie było na receptach takich danych.

Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja, a tym samym sprawdzać dowód ubezpieczenia. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia. Wobec sprzeciwu środowisk lekarskich Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów zakładającą m.in., że pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Ponadto, zgodnie z ustawą refundacyjną, ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać. Stałą cenę leku refundowanego MZ negocjowało z producentami. Od jej wartości ustalana została urzędowa marża - w wysokości 7 proc. (obecnie 8,91 proc.) urzędowej ceny zbytu. W 2013 - marża wyniesie 6 proc., a od 2014 r. - 5 proc.

Ustawa refundacyjna wprowadza też obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Business Centre Club, organizacja zrzeszająca pracodawców prywatnych, wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich o rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o refundacji leków.

Według BCC ustawa i sposób publikacji listy leków refundowanych naruszają konstytucję. W przesłanym komentarzu organizacja wyraziła przekonanie, że obwieszczenie zostało wydane zbyt późno.

BCC przypomina, że w trakcie prac legislacyjnych zwracał uwagę, iż obwieszczenia nie można traktować jako źródła powszechnie obowiązującego prawa, dotyczącego obowiązków aptek i uprawnień pacjentów. Zdaniem BCC taki sposób publikacji narusza konstytucję.

Za niekonstytucyjne BCC uważa też zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz obowiązek zawierania umów z NFZ.

Według BCC fakt, że lista nie jest ostateczna - zainteresowane podmioty mają 14 dni na odwołanie - spowoduje chaos, utrudnienia dla producentów, hurtowników, aptekarzy i lekarzy, a w konsekwencji - pacjentów.

Organizacja przytacza też argument, że umieszczenie na aktualnej liście o 847 preparatów mniej w porównaniu z poprzednią oznacza _ konieczność poważnych zmian w terapii olbrzymiej liczby pacjentów oraz znaczny wzrost ponoszonych przez nich wydatków _.

_ Ustalenie górnej granicy budżetu, jaki może być przeznaczony na refundację leków, skutkuje tym, że zakres wydatków refundacyjnych nie jest uzależniony od realnych potrzeb pacjentów, lecz od sztywno określonej w ustawie bariery finansowej _ - uważa BCC.

Nową listę leków refundowanych, obowiązującą od 1 stycznia, Ministerstwo Zdrowia opublikowało 23 grudnia. Po raz pierwszy lekarstwa mają stałe ceny i marże. Resort zapewnił, że leki stosowane w terapiach nowotworów oraz schorzeniach psychotycznych, które były dotąd bezpłatne lub dostępne za zryczałtowaną opłatą, takie pozostaną. Według MZ w przypadku większości leków pacjenci będą płacić mniej.

Zgodnie z nowymi przepisami aptekarz powinien informować pacjenta, jeżeli jest możność kupna tańszego leku o takim samym działaniu jak medykament przepisany przez lekarza. Na receptach inaczej będą też zaznaczane zasady refundacji. Dotychczasowe wzory recept pozostają ważne do 30 czerwca 2012.

Niektóre zapisy rozporządzenia w sprawie refundacji są efektem porozumienia między Naczelną Radą Lekarską i resortem zdrowia.

Więcej o cenach leków i refundacji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministerstwo;zdrowia;opublikowalo;liste;lekow;refundowanych,143,0,996239.html) Jest nowa lista leków refundowanych. Eksperci widzą braki Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że w wyniku negocjacji z firmami farmaceutycznymi udało się uzyskać oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t19132.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;refundacji;lekow;jest;niekonstytucyjna,116,0,994932.html) To już koniec leków za złotówkę? PiS skarży Od 1 stycznia 2012 roku ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t19841.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/leki;podrozeja;nawet;o;blisko;1000;proc;koncerny;zarobia;mniej,196,0,966084.html) Leki podrożeją nawet o blisko 1000 procent Na leki wydajemy rocznie blisko 30 mld zł. Od jutra czekają nas kolejne podwyżki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)