Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa ustawa ubezpieczeniowa. Zobacz, jakie zmiany oznacza

0
Podziel się:

Poprawa pozycji konsumenta w obszarze ubezpieczeń na życie oraz ogromne wzmocnienie KNF - takie będą skutki uchwalonej ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Nowa ustawa ubezpieczeniowa. Zobacz, jakie zmiany oznacza
(valkrye131/Flickr (CC BY-ND 2.0))

Poprawa pozycji konsumenta w szczególności w obszarze ubezpieczeń na życie z elementem inwestycyjnym oraz ogromne wzmocnienie Komisji Nadzoru Finansowego - takie będą skutki uchwalonej ostatnio ustawy o działalności ubezpieczeniowej - przekonuje Piotr Czublun.

Główne obszary nowych regulacji to dostosowanie naszego prawa do wymogów europejskiej Dyrektywy Solvency II, poprawa pozycji konsumenta w szczególności w obszarze ubezpieczeń na życie z elementem inwestycyjnym, czy też ogromne wzmocnienie Komisji Nadzoru Finansowego.

- W ustawie pozostały też te zapisy, które już wcześniej budziły sporo emocji na rynku, czyli zakaz zarabiania na ubezpieczeniu grupowym przez podmiot będący stroną takiej umowy - tutaj z pewnym wyjątkiem w odniesieniu do ubezpieczeń zawieranych przez zakłady pracy, czy też nakaz równomiernego rozkładania w czasie prowizji wypłacanych pośrednikom w przypadku ubezpieczeń na życie z elementem inwestycyjnym - wyjaśnia mec. Czublun, radca prawny, partner z warszawskiej Kancelarii Radców Prawnych Czublun Trębicki

Co najważniejsze, szansa, że zmiany nie będą przyjęte przez Senat, i podpisane przez prezydenta, jest minimalna.

Nim dojdzie do rewolucji, trochę wody w Wiśle jednak upłynie. Jak wskazuje Czublun sporo zmian, jak chociażby obligatoryjna analiza potrzeb klienta i przedstawienie adekwatnej dla niego oferty lub rekomendacji, wymaga przecież zaimplementowania odpowiednich narzędzi w systemach komputerowych ubezpieczycieli, co zazwyczaj wymaga sporo czasu

Mecenas Piotr Czublun, przypomniał, że w toku prac sejmowych nad ustawą "dość duże zamieszanie" wywołała - mniej istotna dla samych klientów, bardzo istotna dla samych ubezpieczycieli - kwestia samorządu ubezpieczeniowego.

- Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów przewidywał zniesienie obligatoryjnego członkostwa zakładów ubezpieczeń w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. W zamian za to zaproponowano zapis pozwalający na tworzenie przez zakłady ubezpieczeń izb gospodarczych zgodnie z przepisami regulującymi działalność tego typu podmiotów. Ostatecznie, w toku prac sejmowych, przywrócono obowiązkową przynależność do PIU, ale jednocześnie nie zniesiono możliwości tworzenia przez ubezpieczycieli izb gospodarczych - mówi.

Zobacz także: Zobacz także: Wojna cenowa na rynku OC wyniszcza ubezpieczycieli
ubezpieczenia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)