Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa ordynacja podatkowa. Minister ujawnia

0
Podziel się:

Mateusz Szczurek mówi kiedy poznamy szczegóły najważniejszych zmian w prawie.

Nowa ordynacja podatkowa. Minister ujawnia
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów będzie gotowe do pokazania podstawowych tez nowej Ordynacji podatkowej - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek.

_ - Prace trwają bardzo intensywnie _ - oświadczył Szczurek. Poinformował, że na początku stycznia - w pierwszym, drugim tygodniu - ministerstwo finansów będzie gotowe do ujawnienia podstawowych tez, które znajdą się w założeniach nowej Ordynacji podatkowej. _ Wtedy już będziemy gotowi, aby więcej szczegółów ujawnić tego, co w tej chwili już zostało opracowane _ - powiedział.

Zaznaczył, że pokazanie pełnego zestawu założeń przewidziane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Dodał, że komisja kodyfikacyjna, która jest odpowiedzialna za przygotowanie założeń i projektu rozpoczęła prace niecałe dwa miesiące temu. _ Przed nami nowelizacja obecnej Ordynacji podatkowej, która wprowadza dziesiątki ujednoliceń, uproszczeń, dostosowań do obowiązujących regulacji, czy doktryny prawnej, która także poprawi Ordynację, którą mamy dziś i która obowiązuje _ - zapowiedział.

Szczurek zgodził się, że jeśli w roku wyborczym parlament nie załatwi jakiejś sprawy na początku roku, to potem już nie podejmie żadnej ważnej decyzji. Zaznaczył, że z tego co słyszy w parlamencie, od maja prowadzenie prac legislacyjnych będzie utrudnione, dlatego ich koncentracja musi nastąpić w najbliższych miesiącach. _ Tego jesteśmy doskonale świadomi. Zresztą byliśmy tego świadomi od poprzedniego roku _ - podkreślił.

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose premier Ewy Kopacz - zaczęła pod koniec listopada powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Leonard Etel mówił pod koniec listopada, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji podatkowej, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.

Przewodniczący komisji uważa, że obecna Ordynacja podatkowa powinna zostać zastąpiona nową ustawą, która będzie zawierać katalog ogólnych zasad prawa podatkowego, uporządkuje przepisy, wprowadzi do nich niezbędne instytucje oraz wyważy interesy fiskusa i podatnika.

Minister finansów Mateusz Szczurek mówił w listopadzie podczas uroczystości wręczenia aktów powołania na członków komisji, że w nowej ustawie trzeba będzie połączyć interesy czasami sprzeczne, czyli podatników i sektora finansów publicznych. Według niego nowe przepisy powinny też być zachętą dla podatników, którzy wahają się, czy uczciwie regulować swoje zobowiązania, czy nie.

O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, które miałyby poprawić relacje na linii urząd skarbowy - podatnik, szczególnie zabiegało Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL. W październiku resort gospodarki przekazał MF rekomendacje do przygotowania nowej ordynacji. Powstały one przy współudziale partnerów społecznych, propozycje rozwiązań były formułowane na podstawie ich opinii i doświadczeń.

Tymczasem na przyjęcie przez rząd czeka przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. MF liczy, że trafi on do Sejmu w styczniu. Pod koniec października wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślał, że ustawa ta jest priorytetowa. _ Rozwiązania w niej zawarte, to odpowiedź na problem procedury nadmiernego deficytu i realizacja zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących uszczelnienia i poprawy efektywności naszego systemu podatkowego _ - mówił.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Ma ona pomóc w zwalczaniu sztucznych konstrukcji prawnych, niemających gospodarczego sensu, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.

Poza klauzulą, projekt przewiduje m.in. ogólną interpretację podatkową zamiast powielania interpretacji indywidualnych; prawo do zapłaty podatku w imieniu podatnika; możliwość posługiwania się w urzędach skarbowych kartą płatniczą. Kolejna propozycja zawarta w projekcie to możliwość składania drogą elektroniczną pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym. Proponuje się także informatyzację kontroli podatkowych. Duzi przedsiębiorcy byliby objęci informatycznymi kontrolami od 2016 r., a mali i średni - od 2018 r.

Szczurek bez złudzeń, co do euro

Minister finansów uważa, że Polska nie jest jeszcze gotowa na wejście do strefy euro. Jutro wspólną walutę przyjmie Litwa, która spełniła wszystkie kryteria z Maastricht. Mateusz Szczurek powiedział, że przyjęcie euro Litwie się opłaca, a w przypadku Polski nie jest to wcale takie ewidentne. _ Ewidentnie bilans korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty dla takiego kraju jak Litwa, który ma stały kurs od ponad dekady, jest inny, niż dla takiego kraju dużego, o większym rynku wewnętrznym jak Polska _ - powiedział minister finansów.

Szczurek podkreślił, że jego resort koordynuje prace nad ścieżką dojścia Polski do strefy euro. _ Dyskusja na temat przyjęciem euro w Polsce powinna trwać _ - dodał minister. Podkreślił, że _ te warunki, o których mówimy od bardzo dawna, a więc ustabilizowanie sytuacji w strefie euro, trwałe przygotowanie Polski do jej członkostwa, muszą być spełnione, zanim zaczniemy podawać jakiekolwiek daty _.

Litwa, która przystąpiła do Unii Europejskiej w maju 2004 r., będzie 19. państwem wspólnej waluty. Mają ją już pozostałe dwa kraje bałtyckie: Łotwa (od 1 stycznia 2014 roku) i Estonia (od 1 stycznia 2011 roku).

Czytaj więcej w Money.pl
Krócej poczekamy na interpretację podatkową Planowane przez ministra zmiany będą też dotyczyły ujednolicenia wydawanych interpretacji.
Fiskus zaufa podatnikom i będzie rozstrzygał spory na ich korzyść? Zmiany w ordynacji podatkowej zapowiedziała Ewa Kopacz podczas expose. Zleciła resortom szybkie przygotowanie projektu.
Ministerstwo ułatwi odprowadzanie podatków MF poinformowało w komunikacie, że uruchomienie portalu to pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)