Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niezdrowa żywność w szkołach. Trwają prace Senatu

0
Podziel się:

- Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, który nie uregulował tej kwestii - zauważa wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.

Niezdrowa żywność w szkołach. Trwają prace Senatu
(fatihhoca/iStockphoto)

- _ Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, który ustawowo nie uregulował kwestii zdrowej żywności w szkołach _ - zauważa Tadeusz Sławecki. Wiceminister edukacji jest zdania, że ustawa, nad którą obecnie pracuje Senat, skutecznie uzupełnia działania podejmowane wcześniej zarówno przez resort edukacji, jak i ministra zdrowia.

Sławecki wymienia takie działania resortu jak bezpieczna szkoła czy inne promujące zdrowy tryb życia. Przypomina, że w programie nauczania są elementy zdrowego żywienia. - _ Te wszystkie działania - one są skuteczne, ale z ustawą będzie nam łatwiej to realizować _ - dodaje.

W opinii senator Heleny Hatki, sprawozdawcy ustawy, najważniejsze jest to, że w Polsce rozpoczęła się dyskusja o zdrowym żywieniu. Bo, jak mówi pani senator, batoniki, słodkie bułki popijane coca-colą trudno nazwać zdrową żywnością.

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia zakazuje sprzedaży w szkołach i przedszkolach oraz innych placówkach oświatowych sprzedaży tzw. śmieciowej żywności. Dotyczy również stołówek szkolnych i przedszkolnych. Ustawa zobowiązuje ministra zdrowia do przygotowania rozporządzenia, które określi grupę środków spożywczych sprzedawanych dzieciom i młodzieży w tych placówkach.

Do ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia senackie komisje zdrowia, edukacji i samorządu terytorialnego zgłosiły klika poprawek uściślających i jedną merytoryczną, pozwalającą na to, by od 1 września 2015 roku ustawa obowiązywała wszystkich, zarówno nowe jak i stare podmioty prowadzące w szkołach działalność związaną ze sprzedażą żywności.

W wersji uchwalonej przez Sejm dla podmiotów prowadzących taka działalność w dniu wejścia ustawy w życie obowiązywał 3 miesięczny termin na dostosowanie się do nowych przepisów.

Podczas debaty senator Angelika Możdżanowska z PSL zgłosiła poprawkę, która doprecyzowuje, że w przypadku zespołu szkół lub zespołu szkół i placówek, w skład których wchodzi szkoła dla dorosłych, przepisy ustawy stosuje się także do szkoły dla dorosłych w tym zespole, chyba że w skład zespołu szkół wchodzą wyłącznie szkoły dla dorosłych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle kosztują nas dzieci w szkołach Rośnie liczba rodzin, które coraz więcej inwestują w swoje pociechy.
Starli się z policją. Nie chcą płacić za studia Szereg uczestników aresztowano, trzech policjantów odniosło obrażenia.
Szokujące dane. Tutaj co dwa dni ginie kobieta W ubiegłym roku gwałtowną śmiercią zmarło we Włoszech 179 kobiet - jedna co dwa dni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)