Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepełnosprawni sami walczą o swoje prawa

0
Podziel się:

W budynku Sejmu zorganizowano debatę nad miejscem osób z taką niepełnosprawnością w społeczeństwie.

Niepełnosprawni sami walczą o swoje prawa
(Mikdam/Dreamstime)

Niepełnosprawni intelektualnie sami dziś walczą o swoje prawa, wspierają ich organizacje pozarządowe. Rola państwa wciąż jest zbyt mała, nadal też występują niesłuszne uprzedzenia - wynika z sobotniej debaty na ten temat.

W ramach obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, w budynku Sejmu zorganizowano debatę nad miejscem osób z taką niepełnosprawnością w społeczeństwie.

Była to pierwsza w Polsce dyskusja z udziałem tzw. self-adwokatów - niepełnosprawnych umysłowo, którzy samodzielnie występują w obronie swych praw. Wnioski trafią do Sejmu jako petycja o wprowadzenie do prawa zmian, które poprawiłyby funkcjonowanie tych osób w życiu społecznym.

Debatę zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w 50-lecie swej działalności oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Patronat objęli m.in. prezydent RP i marszałek Sejmu.

Wśród problemów, o których mówili niepełnosprawni, było m.in. pozbawienie osób ubezwłasnowolnionych prawa do zawarcia małżeństwa, do dziedziczenia mieszkania czy udziału w wyborach.

_ A czy ktoś by nas chciał słuchać _ - tak self-adwokaci odpowiedzieli na pytanie, czemu nie kandydują w wyborach do Sejmu. _ Skoro płacimy podatki, dlaczego nie wykorzystuje się publicznych pieniędzy na nasze potrzeby _ - pytali.

Self-adwokaci podkreślali także dyskryminację na rynku pracy, która wynika m.in. z obaw pracodawców, jakoby byli oni złymi pracownikami. Mówiono też o stresie, jakim jest konieczność stawania co jakiś czas przed komisją ZUS - także wtedy, gdy uszkodzenia mózgu są nieodwracalne.

_ Być może konstytucja za mało mówi o obowiązkach władzy publicznej wobec niepełnosprawnych _ - przyznał sędzia Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Cieślak.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz powiedziała, że samorządy czasami zawłaszczają fundusze przeznaczone na edukację dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. _ Trzeba z tym skończyć _ - te jej słowa przywitano gromkimi oklaskami.

RPO dodała, że po ukończeniu nauki państwo pozostawia takie dzieci same sobie. _ A przecież mają one prawo do pracy; administracja państwowa powinna dawać przykład w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych _ - dodała. Takie osoby pracują np. w biurze RPO.

Dziennikarzom Lipowicz mówiła, że prawa osób niepełnosprawnych to jeden z jej priorytetów. _ Jest dla nas rzeczą wstydliwą, że mimo 23 lat niepodległości jeszcze ciągle nie potrafiliśmy dokonać przełomu _ - powiedziała.

Podkreśliła zasługi PSOUU, dzięki której dziś jesteśmy europejskim liderem w aktywności obywatelskiej osób upośledzonych intelektualnie, _ czym Polska w ogóle się nie chwali _. Lipowicz nadała PSOUU odznakę _ Za zasługi dla ochrony praw człowieka _.

Zdaniem RPO gorzej wypada rola władz publicznych. _ Każdy może coś zrobić - dodała. - Są na to pieniądze w UE; nie potrafimy po nie sięgać _.

Przypomniała, że dziecko kończące szkołę wpada w _ przepaść społeczną _. Tymczasem - jak mówi Lipowicz - tylko jego sprawności intelektualne są naruszone; emocje, zdolności artystyczne, czy sportowe są takie, jak u każdego innego człowieka.

Prezes PSOUU Joanna Janocha powiedziała, że osoby takie kiedyś żyły na marginesie społeczeństwa; teraz sytuacja się poprawiła, ale nadal jest jeszcze dużo do zrobienia. _ Ludzie nie znają istoty upośledzenia umysłowego, nie znają tych osób, boją się ich, myślą stereotypowo _ - dodała.

Według Lipowicz kiedyś nawet podczas wizyt księdza po kolędzie ukrywano takie dzieci przed kapłanem, jako coś rzekomo wstydliwego. Podkreśliła, że dziś Kościół tworzy warsztaty, jak nauczać dzieci z taką niepełnosprawnością, które nawet są ministrantami.

Przed debatą kilkaset osób ubranych na pomarańczowo (to kolor PSOUU) wzięło udział w happeningu na pl. Trzech Krzyży. W ramach obchodów odbyły się też imprezy plenerowe w stołecznym parku im Rydza-Śmigłego, wystawa malarstwa niepełnosprawnych artystów oraz spektakl teatralny. Można było pobębnić w bębny (co jest symbolem integracji z niepełnosprawnymi).

PSOUU jest największą i najstarszą organizacją pozarządową działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszające 12 tys. osób stowarzyszenie prowadzi ponad 400 placówek w kraju, które umożliwiającą rehabilitację, terapię i edukację ok. 25 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych z taką niepełnosprawnością.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepełnosprawny pracownik. Korzyści i obowiązki Zatrudnianie niepełnosprawnych regulowane jest przez szereg przepisów, które mają ułatwiać funkcjonowanie takich osób na rynku pracy.
Warszawa utrudnia życie niepełnosprawnym Likwidacja niektórych linii autobusowych zapowiadana przez ZTM utrudni poruszanie się po Warszawie osobom niepełnosprawnym.
Będą poważne zmiany w świadczeniach dla... Rzecznik rządu ocenił, że należy bardzo rozważnie przygotować kryteria przyznawania zasiłków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)