Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecki polityk za "uznaniem" rosyjskiego Krymu

0
Podziel się:

Jeden z czołowych polityków niemieckiej socjaldemokracji Egon Bahr, zaproponował by Zachód respektował zaanektowany przez Rosję Krym.

Niemiecki polityk za "uznaniem" rosyjskiego Krymu
(Associated Press)

Polityk niemieckiej SPD Egon Bahr zaproponował w telewizji n-tv, by w celu złagodzenia napięć w relacjach z Moskwą Zachód _ respektował _ zaanektowany przez Rosję Krym, nie uznając go jednak na płaszczyźnie prawa międzynarodowego.

_ - Nigdy nie uznaliśmy NRD w sensie prawnomiędzynarodowym, ale respektowaliśmy (to państwo) _ - powiedział Bahr tłumacząc, że dzięki takiemu podejściu RFN skłonił Moskwę do dialogu. _ Możemy potraktować Krym w identyczny sposób _ - wyjaśnił były najbliższy współpracownik kanclerza Willy'ego Brandta (1969-1974).

Bahr zastrzegł, że jest przeciwny pełnemu prawnomiędzynarodowemu uznaniu Krymu jako części Rosji. _ Ale można ten fakt respektować. To byłaby mała sprawa, którą można szybko załatwić _ - dodał niemiecki socjaldemokrata.

Putin podpisał w marcu traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. Wcześniej w należącej do Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu (ARK) odbyło się referendum na temat przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się według oficjalnych wyników 96,77 proc. uczestników plebiscytu. W dzień po referendum parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład FR.

Brand był w latach 60. autorem polityki SPD wobec Europy Środkowo-Wschodniej określanej mianem _ zmiany poprzez zbliżenie _. Jego polityczny program polegał na uznaniu istniejących granic i rządów w krajach za żelazną kurtyną, a następnie rozwijanie kontaktów, by doprowadzić w dalszej perspektywie do ich demokratyzacji. Brandt realizował opracowaną przez Bahra politykę po zdobyciu fotela kanclerza w 1969 roku podpisując m. in. w 1970 roku traktat z Polską.

92-letni Brandt ma nadal wpływ na kształt niemieckiej polityki zagranicznej. W centrali SPD w Berlinie posiada ciągle swoje biuro. Ostatnio krytykowany był za udział w konferencji zorganizowanej przez zwolenników prezydenta Władimira Putina, którzy oskarżali Zachód o agresję wobec Rosji. Jest zwolennikiem tezy, że bez współpracy z Rosją nie można stworzyć systemu bezpieczeństwa w Europie.

Rosyjska Duma (niższa izba parlamentu) przyjęła w miniony piątek w trzecim czytaniu pakiet ustaw dotyczących stworzenia specjalnej strefy ekonomicznej na terytorium Krymu i Sewastopola. Ma ona obowiązywać przez 25 lat z możliwością przedłużenia.Ustawy przewidują stworzenie na Krymie i w Sewastopolu specjalnego reżimu prawnego w celu przyciągnięcia inwestycji, wprowadzenia procedur celnych specjalnej strefy ekonomicznej, stworzenia i funkcjonowania wolnych portów.

Rozwiązania prawne mają też przyciągnąć obywateli obcych państw do działalności na terenie półwyspu. Przedstawiciele zagranicznych inwestorów i organizacji, a także turyści będą mogli skorzystać z uproszczonego trybu wydawania wiz.

Podmioty prawne korzystające z wolnej strefy ekonomicznej nie będą mogły działać w sektorze użytkowania górniczego, którego celem jest rozpoznanie i eksploatacja kopalin. Wyłączone też będą z prawa do eksploatacji złóż na szelfie kontynentalnym.

Minimalna wartość inwestycji dla podmiotów małego i średniego biznesu będzie wynosić nie mniej niż 3 mln rubli (ok. 222 tys. złotych), dla pozostałych firm próg ten wynosi 30 mln rubli (ok. 2,22 mln zł.). Inwestycje te powinny zostać zrealizowane w ciągu trzech lat od zawarcia umowy o działalności w wolnej strefie ekonomicznej.

Przyjęte w piątek przepisy przewidują m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego. W przypadku tej części, która odprowadzana jest do budżetu Federacji Rosyjskiej, stawka ma być obniżona z 2 proc. do poziomu zerowego na 10 lat. Część odprowadzana do budżetów Krymu i Sewastopola może być obniżona decyzją lokalnych władz, ale nie powinna być wyższa niż 13,5 procent (obecnie - 18 procent).

Ustawa zatytułowana _ O rozwoju krymskiego okręgu federalnego i specjalnej strefy ekonomicznej na terytorium Republiki Krym i miasta o znaczeniu federalnym - Sewastopola _ oraz towarzyszące jej ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ukraina, a także społeczność międzynarodowa nie uznaje aneksji półwyspu, po której Krym i Sewastopol zostały przez Moskwę zaliczone w skład Federacji Rosyjskiej jako jej dwa kolejne podmioty.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Moskwa kusi niemieckie firmy Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew obiecuje korzystne warunki dla biznesu.
Blisko 40 proc. Niemców za rosyjskim Krymem Dyskusję o międzynarodowym uznaniu aneksji Krymu sprowokował były przewodniczący SPD Matthias Platzeck.
Spór Merkel z ministrem. O co poszło? Merkel ostrzegła, że Zachód nie może dać się podzielić. Tego samego dnia Steinmeier w Brukseli zaapelował do polityków na Zachodzie, by nie używali zbyt agresywnych słów.
Niemcy ostrzegają przed Putinem. "To błąd" Komentator Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że niemieccy socjaldemokraci od lat mają tendencję do tłumaczenia postępowania Moskwy traumą wywołaną przez hitlerowski napad na Rosję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)