Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Niemcy: Zachód nie może dać się zastraszyć Putinowi

0
Podziel się:

Komentując rzekome rosyjskie groźby dotyczące interwencji wojskowej w Europie, niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się
zastraszyć prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Niemcy: Zachód nie może dać się zastraszyć Putinowi
(World Economic Forum)

Komentując rzekome rosyjskie groźby dotyczące interwencji wojskowej w Europie, niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć prezydentowi Władimirowi Putinowi; Moskwę można zatrzymać, stosując odstraszanie.

Dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _, który w czwartek jako pierwszy poinformował o rzekomych pogróżkach Putina pod adresem Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, tłumaczy, że słowa prezydenta Rosji, jeśli rzeczywiście zostały wypowiedziane, są nie tyle _ wyrazem konkretnej groźby, co raczej elementem metody zastraszania _. Wypowiedź jest równocześnie dowodem na _ stan groźnego napięcia _, w jakim znajduje się Putin.

Jak podała _ SZ _, w rozmowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką Putin miał powiedzieć: _ Gdybym chciał, rosyjskie oddziały mogłyby w ciągu dwóch dni być nie tylko w Kijowie, ale także w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie lub Bukareszcie _.

Krajom UE i NATO nie pozostaje nic innego, jak kontynuacja dotychczasowej dwutorowej polityki - pisze _ SZ _. Należy zachować kontakty z Putinem i poszukiwać dróg prowadzących do odprężenia. _ Konieczne są jednak też sygnały świadczące o determinacji _ - zaznacza komentator. _ Zachód musi wyraźnie zaznaczyć, że traktuje poważnie groźby Putina, lecz że nie da się zastraszyć _ - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.

Największa niemiecka gazeta opiniotwórcza zilustrowała komentarz rysunkiem przedstawiającym stojącego w rozkroku Putina rzucającego cień na całą Europę.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ nazywa natomiast kontrowersyjną wypowiedź Putina _ pustymi groźbami _, których nie należy brać zbyt poważnie.

Komentator zauważa, że tylko rozmówcy wiedzą, czy przytaczane przez media słowa rzeczywiście padły. Zwraca uwagę, że przecieki po raz drugi pochodzą z UE. _ Czy odchodzący szef KE (Jose Manuel) Barroso lub ktoś inny z Brukseli chce wstrząsnąć krajami członkowskimi, które wątpią w sankcje? _ - pyta _ FAZ _.

Jeżeli Putin rzeczywiście chełpił się możliwością militarnej interwencji, to jest to dowód na (kiepski) stan rosyjskiej władzy. Kreml nie dysponuje ekonomiczno-politycznymi instrumentami, którymi mógłby odpowiedzieć na presję Zachodu. _ Jego jedynym atutem jest groźba zastosowania przemocy _ - pisze autor komentarza, zastrzegając, by jego gróźb nie brać zbyt poważnie, ponieważ chodzi o kraje należące do NATO. _ Putin nie zaryzykuje z powodu Ukrainy wojny z Sojuszem _ - uspokaja _ FAZ _.

_ Die Welt _ uważa, że za słowami Putina nie pójdą czyny, podkreślając, że Zachód nie może dać się zastraszyć. Zdaniem autora komentarza należy uznać za prawdopodobne, że Putin użył takich sformułowań, gdyż _ jest to jego język _. Rosyjscy żołnierze wielokrotnie udowodnili, że mogą podjąć takie działania - pisze _ Die Welt _, przypominając rosyjskie interwencje w Budapeszcie (1956), Pradze (1968), Afganistanie (1979) i Gruzji (2008). _ Rosja jest ostatnią imperialistyczną siłą w Europie _ - podkreśla autor komentarza.

Zdaniem _ Die Welt _ Putin nie jest awanturnikiem, lecz zachowuje zimną krew; jest _ taktykiem i strategiem, który przed każdą decyzją zastanawia się, jakie grożą mu niebezpieczeństwa _. _ Taki przeciwnik jest obliczalny. Można zatrzymać go za pomocą polityki siły i instrumentów odstraszania _ - konkluduje niemiecki dziennik.

Groźbom Putina poświęcają komentarze także gazety lokalne. Wydawana w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą _ Maerkische Oderzeitung _ (MOZ) przypomina słowa kanclerz Angeli Merkel sprzed kilku miesięcy, że _ Putin żyje w innym świecie _. Cynizm i nieobliczalność bijące z wypowiedzi prezydenta Rosji przyprawiają o dreszcze - pisze _ MOZ _. Komentator porównuje jego słowa z wypowiedziami sowieckich polityków z czasów zimnej wojny, którzy uważali, że w 1945 roku rosyjska armia powinna była dojść do Atlantyku, zamiast zatrzymywać się w Berlinie.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande chce pogodzić Poroszenkę z Putinem Prezydent Francji zaproponował kolejne spotkanie, które miałoby _ umocnić zawieszenie broni _.
Poroszenko rozmawiał z Putinem. Rozejm? W trakcie rozmowy strony skoordynowały działania na rzecz kontynuacji rozejmu.
Sytuacja na Ukrainie. Putin ma plan na zawieszenie broni Arsenij Jaceniuk ripostuje oświadczenie Kremla: _ To tylko mydlenie oczu _. Kreml przekonuje, że najważniejsze jest przerwanie ognia.
Lotnisko w Ługańsku padło. Batalion rosyjskich czołgów ruszy dalej? Ukraińcy musieli się wycofać pod pod silnym ostrzałem rosyjskiej artylerii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)