Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Politycy żądają od USA wyjaśnień w sprawie szpiega

0
Podziel się:

Sprawa podwójnego agenta wywołała duże poruszenie.

Niemcy: Politycy żądają od USA wyjaśnień w sprawie szpiega
(PAP/EPA)

Kilka miesięcy temu Niemcy oburzali się na Amerykanów za to, że ci podsłuchiwali rozmowy telefonicznie kanclerz Angeli Merkel. Teraz mają nowy powód do złości. W ubiegłym tygodniu niemiecka prokuratura zatrzymała pracownika niemieckiego wywiadu, podejrzanego o to, że od dwóch lat szpiegował dla Amerykanów.

Aktualizacja 08:21

_ - Jeżeli informację się potwierdzą będzie to poważna sprawa _ - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej w Chinach, gdzie przebywa z wizytą. Kanclerz podkreśliła, że kraje, które uważają się za partnerów na arenie międzynarodowej, nie szpiegują się wzajemnie. Tego typu działania są sprzeczne z zasadą wzajemnej współpracy - powiedziała Merkel w Pekinie w obecności chińskiego premiera Li Keqianga.

_ - Jeżeli zarzuty są prawdziwe będzie to dla mnie oznaczać całkowitą sprzeczność z zasadami współpracy w duchu zaufania między organami państwowymi i partnerami _ - podkreśliła kanclerz.

Politycy w Niemczech domagają się od Stanów Zjednoczonych wyjaśnienia sprawy domniemanego podwójnego agenta, który miał szpiegować na rzecz Amerykanów. Niemieccy komentatorzy podkreślają, że to kolejny cios dla stosunków niemiecko-amerykańskich.

Sprawa podwójnego agenta wywołała duże poruszenie w niemieckiej polityce. Minister spraw wewnętrznych zaapelował do Stanów Zjednoczonych o szybkie wyjaśnienie afery. Prezydent Joachim Gauck ostrzegł, że Waszyngton ryzykuje przyjaźń z Niemcami.

Niemiecką opinię publiczną szczególnie zirytowała wiadomość, że zatrzymany mógł przekazywać Amerykanom informacje o pracach komisji śledczej badającej sprawę amerykańskiej inwigilacji w Niemczech. To właśnie ta komisja wyjaśnia m.in aferę z podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych Angeli Merkel.

Z dotąd podanych przez media informacji wynika, że zatrzymany 31-letni pracownik niemieckiego wywiadu BND dobrowolnie zaoferował swe usługi Amerykanom. Przez dwa lata miał działać jako podwójny agent i wykraść w tym czasie 218 poufnych dokumentów, z których trzy dotyczyły komisji parlamentarnej ds. NSA. Sprzedał dokumenty za 25 tys. euro.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy i Departament Stanu do tej pory odmawiają komentarza w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta afera zniszczy współpracę Niemiec z USA? W mediach w Niemczech jest już mowa o odkryciu podwójnego agenta.
Ujgurzy apelują do Merkel o wstawiennictwo Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczyna wizytę w Chinach.
Fińskie MSZ szpiegowane przez lata? Obce rządy przeprowadziły atak cybernetyczny zdobywając dostęp do wrażliwych informacji - poinformowały fińskie służby wywiadowcze.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)