Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nielegalne podsłuchy w Bułgarii. Jest decyzja sądu w sprawie byłego szefa MSW

0
Podziel się:

Według danych z 2013 roku prokuratury MSW stosowało nielegalne podsłuchy wobec biznesmenów i polityków.

Nielegalne podsłuchy w Bułgarii. Jest decyzja sądu w sprawie byłego szefa MSW
(SalFalko/Flickr)

Sofijski sąd miejski uniewinnił byłego wicepremiera i szefa MSW Bugarii Cwetana Cwetanowa. Z zarzutów oczyszczono też trzech byłych szefów wywiadu, odpowiadających za tajne nagrania i śledzenie.

Oskarżonych uniewinniono z przyczyn formalnych, w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Kodeksu Karnego. Gdy w lutym ub.r. wniesiono akt oskarżenia, artykuł, na podstawie którego Cwetanow i jego byli podwładni mieli być sądzeni, przewidywał, że urzędnicy państwowi zatrudnieni w MSW ponoszą odpowiedzialność za te czyny zgodnie z rozdziałem Kodeksu Karnego _ Przestępstwa wojenne _ mówiącym o przestępstwach dokonanych _ podczas wojny, w trakcie udziału w misjach zagranicznych, a także w czasie pokoju _. Po nowelizacji, dokonanej w lipcu 2014 r., słowa _ a także w czasie pokoju _ wypadły.

Wcześniej na tej podstawie z zarzutów wycofała się prokuratura. Wyrok nie jest prawomocny, jednak po rezygnacji prokuratury nie ma strony, która złożyłaby od niego apelację. Cwetanowowi groziła kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Byłemu wicepremierowi i szefowi MSW w latach 2009-2013 wcześniej zarzucono niedostateczną kontrolę nad podległymi mu służbami przy stosowaniu przez nie podsłuchów.

Afera wybuchła w kwietniu 2013 r., kiedy wyszło na jaw, że trzej kolejni szefowie służb technicznych wywiadu dostawali od Cwetanowa ustne polecenia w sprawie użycia podsłuchów. Fałszowano dokumenty o stosowaniu techniki podsłuchowej, nie było też pisemnego regulaminu tej działalności.

Według ówczesnych danych prokuratury MSW stosowało nielegalne podsłuchy wobec biznesmenów i polityków, m.in. prezydenta Rosena Plewnelijewa. Nagrania jednak skasowano, a eksperci nie potrafili ich odtworzyć. Przeciw byłemu ministrowi toczą się jeszcze dwie sprawy; w jednej z nich, również związanej z podsłuchami, w sądzie pierwszej instancji został skazany na 4 lata więzienia.

Obecnie Cwetanow jest posłem, szefem parlamentarnego klubu rządzącej centroprawicowej partii GERB i jej wiceprzewodniczącym. W poprzednim i obecnym parlamencie zrezygnował z immunitetu poselskiego.

Po wybuchu skandalu podsłuchowego techniczną służbę zajmującą się inwigilacją, która działała w strukturach bułgarskiego MSW, przekształcono w samodzielną agencję podporządkowaną Radzie Ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja uderza w przemytników migrantów Ponad 500 funkcjonariuszy niemieckiej policji federalnej dokonało przeszukań 44 mieszkań i lokali biurowych.
Bułgaria skrytykowana za brak postępów w... Bułgaria została skrytykowana m.in. za brak postępu w walce z korupcją na wysokich szczeblach władzy, ingerencję polityków w działalność wymiaru sprawiedliwości, luki ustawodawcze.
Poważne zastrzeżenia USA do Bułgarii. Chcą... - _ Bułgaria musi wzmocnić rządy prawa i poskromić korupcję _ - mówił dziś Sekretarz stanu John Kerry.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)