Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru?

2013-08-07 20:05

Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru?

Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru?
[fot: Witek Sroga/East News]

Straż miejska nie ma prawa do karania mandatami - twierdzi prokuratura. Mamy prawo żądać kary za popełnione wykroczenie - mówią przedstawiciele strażników. Tymczasem jak wynika z raportu NIK, jedynie ok. 47 proc. należności za mandaty i kary administracyjne jest dobrowolnie regulowana. Kolejne 23 proc. zostaje ściągnięte w wyniku postępowań egzekucyjnych. Pozostałych 30 proc. w ogóle nie udaje się wyegzekwować.

Piotr Ichniowski, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP podkreślał w radiowej Jedynce, że radary notują wykroczenia, a grzywny wręczane kierowcom są skutkiem tych wykroczeń.

- W Polsce jest 285 instalacji stacjonarnych z decyzją lokalizacyjną Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Czy możemy więc mówić o przekroczeniu prawa - pyta Ichniowski.

Jednak prokurator Maciej Kujawski przypominał, że ustawa nie zezwala straży miejskiej karać za mandaty.

- Ustawa o drogach publicznych stanowi o tym, gdzie te fotoradary mogą być stawiane i one z reguły ustawiane są legalnie. Natomiast my mówimy o tym, że nie macie państwo uprawnień do wniesienia wniosków o ukaranie w oparciu o wskazania tych fotoradarów. Czy to oznacza bezkarność dla kierowców? Nie, ale wnioskować o ukaranie powinna policja - tłumaczy Kujawski.

Wojciech Drzewiecki z firma Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar uważa, że ustawodawca powinien jasno określić, jaka służba zajmuje się fotoradarami. - Gdybyśmy mieli prosty zapis, że fotoradary mogą być ustawiane przez policję, straż miejską i ITD, nie było by tej dyskusji - mówi Drzewiecki.

Burzę wywołało niedawne pismo Prokuratury Generalnej, w którym wskazano, że straże miejskie i gminne nie mają prawa posługiwać się stacjonarnymi fotoradarami. Śledczy przekonują, że uprawnienia straży miejskiej w zakresie tzw. kontroli fotoradarowej są ograniczone do możliwości utrwalania wykroczeń naruszających przepisy ruchu drogowego za pomocą urządzeń rejestrujących o charakterze przenośnym lub znajdujących się w niepozostającym w ruchu pojeździe. Dlatego- zdaniem śledczych- strażnicy nie mogą ścigać kierowców za poczynania utrwalone fotoradarem stacjonarnym.

Większość kierowców i tak nie płaci?

Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje, że wielu kierowcom, którzy za nic mają przepisy, uchodzi to na sucho. W Polsce nie udaje się wyegzekwować aż trzydziestu procent należności za mandaty i kary administracyjne. A chodzi o gigantyczne pieniądze. Tylko w ośmiu skontrolowanych powiatowych komendach policji od 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2012 roku policjanci wystawili 131,5 tys. mandatów na łączną kwotę 20,9 mln złotych.

Ile z nich jest płaconych? W skali całego kraju suma niezapłaconych mandatów przekracza sto milionów złotych rocznie. Wyniki kontroli NIK-u wskazują, że po upływie dwóch lat od wystawienia tytułu wykonawczego, skuteczność egzekucji nie przekracza 2 proc. Samo woj. mazowieckie z powodu przedawnienia należności z mandatów karnych kredytowych - w okresie od stycznia 2011 do czerwca 2012 - straciło ponad 28 mln zł. Do budżetu woj. śląskiego nie wpłynęło 18 mln zł, a woj. pomorskiego prawie 14 mln zł.

Jak działa ten mechanizm? Wystawiony przez policjanta mandat kredytowany należy opłacić w ciągu siedmiu dni. Niezależnie od tego, czy został on opłacony, czy nie, w ciągu trzydziestu dni, mundurowi mają obowiązek poinformowania miejscowego wojewody o każdym wystawionym mandacie. To na władzach wojewódzkich ciąży obowiązek sprawdzenia, czy ukarany kierowca zapłacił za swoje wykroczenie. Jeśli tego nie zrobił, sprawa przekazywana jest do miejscowego urzędu skarbowego. Ten egzekwuje należne pieniądze ze zwrotu podatku kierowcy i do kwoty mandatu dolicza opłatę egzekucyjną.

Jedynie ok. 47 proc. należności za mandaty i kary administracyjne jest dobrowolnie regulowana. Kolejne 23 proc. zostaje ściągnięte w wyniku postępowań egzekucyjnych. Pozostałych 30 proc. w ogóle nie udaje się wyegzekwować. To oznacza, że co trzeci ukarany przez policję lub ITD kierowca unika konsekwencji swoich przewinień. Kluczowym problemem jest dotarcie do dochodów i majątku osób zalegających z zapłatą. Brakuje też przepisów, które sprawiłyby, że nieuregulowanie grzywny będzie po prostu nieopłacalne. Opłata egzekucyjna wynosi bowiem tylko ok. 7 proc. wartości mandatu. Nawet w przypadku maksymalnej kary - 500 zł - dodatkowo zapłacić można jedynie 35 złotych. W kontekście 30 proc. szans na to, że nie zapłaci się w ogóle, wielu uznaje, że jest to gra warta świeczki. Co więcej, punkty karne, nałożone przy okazji wystawienia mandatu, po ustawowym czasie znikają z konta kierowcy niezależnie od tego, czy ureguluje on należność, czy też nie.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, po co tak naprawdę są fotoradary?
Solidarna Polska chce ograniczyć ich liczbę w całym kraju do 60. Patryk Jaki z SP mówił w Sejmie, że fotoradary nie poprawiają bezpieczeństwa na drogach.
Siekierą walczą z fotoradarami
Wilhelm Tell, Zorro czy Ognista Dwójka - łączy ich jedno. Wkroczyli na wojenną ścieżkę z fotoradarami.
(AND), (IAR)

tagi

kierowcy, straż miejska, mandaty, fotoradary

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-09-01 13:15:43 91.196.10.* | kierowca
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [0]
Uważam ze trzeba karać za wykroczenia ale bez przesady dostać mandat za przekroczenie prędkość (nieznacznej bo o 10 km niż ograniczenie licząc się z tym ze jak i prędkościomierz i fotoradar ma margines błędu) w szczerych polach gdzie jedyna atrakcją jest to że znajduje się tam skrzyżowanie.
-3 spadek
2013-08-09 08:54:58 77.254.229.* | ździcho kuźwiak
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [0]

Pozostałych 30 proc. w ogóle nie udaje się wyegzekwować.

Zaraz, jak to się nie udaje skoro:
sprawa przekazywana jest do miejscowego urzędu skarbowego. Ten egzekwuje należne pieniądze ze zwrotu podatku kierowcy i do kwoty mandatu dolicza opłatę egzekucyjną.

Udaje się udaje. Tyle, że po upływie jakiegoś czasu. Niejeden, co mu się niby upiekło, po jakichś dwóch latach zemdleje, gdy mu przyjdzie wezwanie ze skarbówki na jakieś 20000 zł. Nosił wilk razy kilka...
2013-08-08 13:47:17 31.174.15.* | Rafał234
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [0]
Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru jak się go nie dostaje, a nie dostaje się go jak się jeździ z Yanosikiem.
2013-08-08 06:59:51 83.29.38.* | i to by było na tyle
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [0]

Większość kierowców i tak nie płaci

i stąd "dziura Rostowskiego" ( fuj!)
13 awans
2013-08-07 22:04:30 89.76.26.* | Racjonalny
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [10]
Ciekawe czy ktoś policzył ile procent mandatów wystawiana jest tylko po to by poprawić budzet a nie dla poprawy bezpieczeństwa. Przypuszczam ze było by to wiecej niż odsetek tych niezapłaconych. Ludzie nie płacą bo nie zgadają sie z tą bezduszną machiną nastawioną przeciwko obywatelom!!!. Smam mam zajomą co dostawła mandat 500 za to że złapało ja czerwone na skrzyżowaniu. Chodziło tam o 0,3 sekundy!!! Przecież normalny człowiek to nie maszyna która moze reagpwać precyzyjnie z dokładnoscią do ułamków sekundy. W tym przypadku kolezanka uznała że musiała by hamować zbyt gwałtownie i przjechała. Za co bezduszna maszyna zarejestrowała że przejechała za póżno o 0,3 sec. Oczywiscie być moze popełniła mały błąd w ocenie sytuacji ale nie sądze aby zasłuzyła na karę 500 zł. Ludzie co ci politycy z nas robią? Wybralismy ich po do aby działali w naszym interesie a nie przeciwko nam Obywatelom!!!!! Pozdrawiem
2013-08-09 08:48:19 77.254.229.* | ździcho kuźwiak

Ciekawe czy ktoś policzył ile procent mandatów wystawiana jest tylko po to by poprawić budzet

A co złego jest w poprawianiu budżetu? Tym bardziej, ze przy tym się karci chamów robiących rozbój na drogach?
mam mam zajomą co dostawła mandat 500 za to że złapało ja czerwone na skrzyżowaniu. Chodziło tam o 0,3 sekundy!!!

Jeżeli świeci się żółte, trzeba się zatrzymac, a gdy czerwone - STAC W MIEJSCU. W ciągu 0,3 sekundy z jakiegoś skuterzysty, który miałby wówczas zielone zostałaby miazga.
ale nie sądze aby zasłuzyła na karę 500 zł.

Byłeś przy tym?
Ludzie co ci politycy z nas robią? Wybralismy ich

Mądrzy ludzie nie chodzą na wybory.
2013-09-15 23:54:39 213.5.45.* | wmgh
Twoje ostatnie zdanie spowodowalo, ze wszystko co napisales wczesniej jakos stracilo na znaczeniu.. - osmieszyles sie. Wszyscy powinni chodzic na wybory, a ZWLASZCZA madrzy ludzie!
2013-08-08 15:36:43 89.70.214.* | (@)

Ciekawe czy ktoś policzył ile procent mandatów wystawiana jest tylko po to by poprawić budzet

Obliczył to premier Rostowski i czeka na półtora miliarda złotych w żywej gotówce z egzekucji mandatów karnych od kierowców. .
11 awans
2013-08-08 00:23:58 5.172.252.* | Krzysiek 70
A co z czasem świecenia się żółtego światła który zlekceważyła? Też były ułamki sekund? P******* wypisujesz.
2013-08-07 23:00:50 178.181.222.* | Bob 12345678
Te 0,3 sekundy mogło kosztować kogoś zycie lub zdrowie. W Polsce jeździ sie bardzo brawurowo i nie przestrzega sie przepisów o ruchu drogowym. Ciekawe co by Pani powiedziała, gdyby lekarz leczył Panią pomijając wiekszość zasad obowiazujacych w medycynie. Kiedy wreszcie Polacy pojmą, że przestrzeganie i egzekwowanie przepisów o ruchu drogowym jest dla Ich własnego dobra.
11 awans
2013-08-08 22:03:33 89.76.26.* | Racjonalny
A ciekawe co by Pan powiedział jesli przyszedłby Pan do lekarza po pilną pomoc a lekarz zgodnie z zasadami wyznaczyłby Panu najblizszy wolny termin za pół roku. Cziekawe czy byłby pan zadowolony ze został obsłuzony zgodnie z zasadami.
Mi chodzi o to zeby zasady były mądre i zyciowe i wtedy je przestrzegac a nie o to zeby znaleźdz kruczek w przepisach i pustoszyć kieszenie obywateli którzy dadzą sie na ten haczyk złapać.
2013-08-08 15:40:26 89.70.214.* | (@)

Ciekawe co by Pani powiedziała, gdyby lekarz leczył Panią

Ciekawe co byś powiedział jak byś zamiast pomocy lekarskiej dostał zastrzyk z PAVULONU ? ...............
2013-10-20 20:45:11 46.45.107.* | jajec.
Wtedy już by nic nie powiedział!
2013-08-08 21:52:10 89.76.26.* | Racjonalny
Własnie o tym mówię że podanie innego zastrzyku to duze zagrożenie zycia i to powinno być scigane a nie 0,3 sec czerwonego które nie niesie zagrożenia bo swiatła z przeciwka zapalają sie z kilkusekundowym opóźnieniem. Ok jesli nawet potraktowac to jako wykroczenie to podobnie jak przy prędkosci powinno być rozrózniane czy to było 0.3sec czy 10sec czyli totalne zignorowanie czerwonego bo np. komuś sie spieszyło. Bo chyba nie jest to sprawiedliwe ze za 0,3 sec dostaje sie tylesamo co za 30!!!! Jestem za tym aby dbać o bezpieczeństwo i karać piratów ale pozwolić jeżdzić normalnym normalnie!!!! A koledze Krzyskowi życze zeby wjechał komuś w d... po tym jak ten przed nim gwałtownie zahamuje na żółtym ;). Ciekawe czy po takim zdarzeniu dojdzie do wniosku że to 0,3 moze było bardziej bezpieczne od gwałtownego hamowania...
2013-08-08 12:19:21 77.115.38.* | chichot dona
Kiedy wreszcie Polacy pojmą, że przestrzeganie i egzekwowanie przepisów o ruchu drogowym jest dla Ich własnego dobra.
Nawet tych najdurniejszych, albo specjalnie ustanowionych tylko po to aby strzyc?!
15 awans
2013-08-07 21:04:58 46.76.114.* | chichot dona
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [1]

Samo woj. mazowieckie z powodu przedawnienia należności z mandatów karnych kredytowych - w okresie od stycznia 2011 do czerwca 2012 - straciło ponad 28 mln zł.

Paranoja. Mam na myśli twierdzenie o stratach z powodu niezapłaconych mandatów.
Idiotyczny sposób myślenia ale jak powszechny.
Proszę sobie wyobrazić teraz hipotetyczną sytuację, że obywatele nie popełniają wykroczeń. Nie popełniają z różnych powodów - przyjaznego prawa, większej świadomości społecznej, większego zrozumienia istoty współzależności itp. Ale jakie wtedy były by straty(?), gdyby zastosować sposób myślenia zaprezentowany w tym newsie.
Wniosek nasuwa się sam, prawo ma być nieprzyjazne obywatelowi, a obywatel ma płacić jak najwięcej mandatów inaczej państwo (województwa, powiaty, gminy) ponosi olbrzymie straty.
2013-08-08 15:44:52 89.70.214.* | (@)

Wniosek nasuwa się sam, prawo ma być nieprzyjazne obywatelowi,

Polska jest krajem kolonialnym który się eksploatuje do granic wytrzymałości ludności tubylczej.
2013-08-07 20:44:50 109.233.94.* | kkgffhgv
Re: Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? [1]
Nie dajcie się nabrać. Spadła liczba osób przekraczających dozwoloną prędkość. Budżet zagrożony, więc trzeba ludziom w głowach zamieszać niech wieżą w to, że nie trzeba płacić. Czemu tą informację forsują media co chwila? Taka informacja to więcej osób łamiących przepisy!
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły