Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nalot Izraela na Strefę Gazy. Rośnie liczba ofiar

0
Podziel się:

W izraelskich nalotach zginęło dotąd 128 osób. Islamiści z Hamasu odpowiadają ostrzałami. ONZ apeluje o rozejm. Bez skutku.

Nalot Izraela na Strefę Gazy. Rośnie liczba ofiar
(PAP/EPA)

1/9

fot: PAP/EPA

W izraelskich nalotach na Gazę zginęło dotąd 128 osób. Islamiści z Hamasu odpowiadali ostrzałami terenów izraelskich. Międzynarodowe wysiłki zmierzające do zakończenia konfliktu na razie nie przynoszą rezultatu.

[Aktualizacja godzina 21:03]

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Izrael i Palestyńczyków z Hamasu do zawieszenia broni. Wszystko to dzieje się w piątym dniu izraelskiej operacji „Obronny Brzeg”.

W izraelskich nalotach na Gazę zginęło dotąd 128 osób. Islamiści z Hamasu odpowiadają ostrzałami terenów izraelskich.

Od wtorku izraelska armia prowadzi operację „Obronny Brzeg”, będącą odpowiedzią na wcześniejsze ostrzały ze strony palestyńskiego Hamasu, który nie ustaje w atakach. W miastach na południu Izraela co chwila rozbrzmiewają alarmy.

Państwa arabskie o konflikcie

Szefowie dyplomacji krajów zrzeszonych w Lidze Arabskiej spotkają się w pojutrze w Kairze w sprawie izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Kuwejt, pełniący rotacyjne przywództwo w Lidze wezwał dziś do pilnego zwołania szczytu.

Do tej pory państwa arabskie nie zajęły wspólnego stanowiska wobec nowej odsłony konfliktu. Władze najmocniej zainteresowanego sytuacją i graniczącego z Gazą Egiptu wczoraj oświadczyły, że ich działania na rzecz uspokojenia sytuacji nie spotkały się z pozytywną odpowiedzią.

Liczba ofiar trwającej od wtorku izraelskiej operacji wojskowej przeciw kontrolującemu Gazę Hamasowi sięga 120. Według bilansu służb medycznych w sumie w atakach zostało rannych prawie 800 osób.

Izraelska armia w ramach operacji _ Obronny Brzeg _ dokonuje nalotów na cele w Gazie, a bojownicy z Hamasu odpowiadają ostrzałem Izraela. Od początku operacji Palestyńczycy wystrzelili w stronę Izraela ponad 520 pocisków moździerzowych i rakiet, a izraelska armia dokonała 1100 nalotów.

Wielka Brytania nadzwyczaj zaniepokojona

Szef brytyjskiego MSZ William Hague wyraził _ wyjątkowe zaniepokojenie _ sytuacją w Strefie Gazy. Od pięciu dni rejon ten jest celem ataków izraelskiego lotnictwa w reakcji na ostrzał rakietowy dokonywany stamtąd przez palestyński radykalny Hamas.

Jestem _ nadzwyczaj zaniepokojony sytuacją humanitarną i stratami w ludziach w Gazie _ - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii na swym koncie na Twitterze, zapowiadając, że jeszcze w sobotę będzie rozmawiał o tym przez telefon z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Agencja AFP zwraca uwagę, że wypowiedź Hague'a to zwrot w dyskursie brytyjskiej dyplomacji, która do tej pory wyłącznie wyrażała swe bezwarunkowe poparcie dla Izraela.

W środę, nazajutrz po rozpoczęciu nalotów izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy, premier W. Brytanii David Cameron _ zdecydowanie potępił szokujące ataki Hamasu na izraelskich cywilów _, podkreślając _ prawo Izraela do samoobrony _.

ONZ krytykuje sposób prowadzenia izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Navi Pillay poinformowała wczoraj, że jest poważnie zaniepokojona izraelską ofensywą w Strefie Gazy, która może wykraczać poza prawo wojenne zabraniające atakowania ludności cywilnej.

W oświadczeniu Pillay wzywa obie strony konfliktu do respektowania prawa wojennego. Stanowi ono, że należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby rozróżnić cele wojskowe od obiektów cywilnych i uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej - przypomniała komisarz._ - Otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje o ofiarach cywilnych, wśród których są również dzieci. Rodzi to poważne wątpliwości co do tego, czy izraelskie ataki pozostają w zgodzie z prawem międzynarodowym _ - głosi komunikat.

Izrael podkreśla, że stara się za wszelką cenę uniknąć ofiar wśród cywili, ale Hamas ukrywa cele militarne w zabudowaniach cywilnych. Pillay zaapelowała więc do palestyńskich ugrupowań walczących z Izraelem, by nie umieszczały obiektów wojskowych wśród domów zamieszkanych przez cywili oraz nie przypuszczały ataków z tych miejsc.

Atakowanie budynków cywilnych jest naruszeniem prawa międzynarodowego - podkreśla Pillay, która była sędzią w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Tymczasem premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział dzisiaj, że podczas pięciodniowej ofensywy izraelska armia zaatakowała ponad 1000 celów w Gazie i dodał, że ostrzelane zostaną jeszcze kolejne obiekty.

Rozmawiając z dziennikarzami, Netanjahu podkreślił, że międzynarodowa presja nie skłoni Izraela do powstrzymania ofensywy. Powiedział również, że nie wyklucza poszerzenia jej o operację lądową.

Rząd Izraela powołał do wojska tysiące rezerwistów

Przedstawiciele izraelskiej armii wyjaśnili, że nie ma natychmiastowych planów zmobilizowania rezerwistów, ale decyzję podjęto na wypadek sytuacji awaryjnej, w razie konieczności rozszerzenia izraelskiej ofensywy.

Wysoki rangą przedstawiciel Izraela oświadczył anonimowo, że wojsko _ przygotowuje serię opcji, w tym inwazję lub ofensywę lądową _ w Strefie Gazy kontrolowanej przez islamistyczny Hamas.

Izraelscy żołnierze zbierają się na granicy:

Decyzję podjął izraelski gabinet bezpieczeństwa kierowany przez premiera Benjamina Netanjahu kilka godzin po rozpoczęciu przez armię zakrojonej na szeroką skalę ofensywy lotniczej przeciwko bojownikom Hamasu w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt ponownie zamyka ważną granicę Oczekujący dzisiaj przed przejściem ranni musieli powrócić do palestyńskich szpitali.
Trwa potężny ostrzał ze Strefy Gazy. Pół tysiąca rakiet Cztery rakiety poleciały w stronę centrum Tel Awiwu. Jedną z nich przechwyciła Żelazna Kopuła.
TUI anuluje wycieczki do Izraela Firma podjęła taką decyzję dla wszystkich wycieczek do tego kraju aż do końca lipca.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)