Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadużycia w Ministerstwie Sprawiedliwości? CBA prowadzi śledztwo

0
Podziel się:

CBA podejrzeniu popełnienie przestępstwa przy zakupie budynków gdańskich sądów.

Nadużycia w Ministerstwie Sprawiedliwości? CBA prowadzi śledztwo
(Reporter Poland)

CBA podejrzewa, że przy kupnie w maju tego roku zespołu budynków dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mogło dojść do przestępstwa. Biuro złożyło w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratora Generalnego - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Według rzecznika, CBA zdecydowało się na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po _ przeanalizowaniu i weryfikacji informacji zebranych w tej sprawie _, w tym dokumentów, które dostarczyły gdański magistrat oraz miejscowy sąd okręgowy. Dobrzyński odmówił informacji na temat tego, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo i kto je mógł popełnić.

CBA podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

W drugiej połowie października rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował, że wiosną do Biura dotarły _ pewne informacje o możliwych nieprawidłowościach _ przy zakupie na potrzeby gdańskiego wymiaru sprawiedliwości budynków przy ul. 3 Maja w Gdańsku. Dobrzyński powiedział wówczas PAP, że Biuro zwróciło się do Sądu Okręgowego w Gdańsku (we wrześniu) oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku (w maju) o dokumenty, na postawie analizy których mają zostać podjęte dalsze decyzje w tej sprawie.

Media spekulowały wówczas, że CBA podejrzewa, iż przy zakupie nieruchomości mogło dojść do obejścia ustawy o zamówieniach publicznych.

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tysięcy mkw powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby instytucji sądowej.

W października 2009 roku przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja, kiedy to resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości.

Jak poinformowała PAP Monika Cichowska z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdański przedsiębiorca chciał uzyskać za obiekt 180 mln złotych. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja, wyniosła jednak 157 mln złotych. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

Rzeczniczka MS Patrycja Loose powiedziała PAP w czwartek, że w grudniu 2011 roku resort wystąpił do MSW o objęcie tej i kilkunastu innych inwestycji tzw. tarczą antykorupcyjną. - _ Naszą uwagę zwróciło, że operaty znacznie się od siebie różniły _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA działało nielegalnie? Dziś decyzja sądu Sprawa rzekomej korupcji w resorcie rolnictwa była jedną z pierwszych tajnych operacji tych służb.
Nożownik usłyszał zarzuty. Zabił 17-latka Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek nad ranem. Od ciosów zadanych nożem zginął 17-latek; jego kolega trafił do szpitala.
Ustawiali przetargi? CBA zatrzymało dyrektorów Jest podejrzenie, że wręczono łącznie blisko 100 tys. zł łapówek przy zamówieniach publicznych na inwestycje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)