Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić

0
Podziel się:

Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.

Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Właściciele działek, na których będzie wydobywany gaz łupkowy, mają szansę na spore pieniądze. Udzielone przez państwo koncesje nie naruszają praw właściciela gruntu. Firmy powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.

Tomasz Dobrowolski, partner w warszawskim biurze amerykańskiej firmy prawniczej K&L Gates podkreśla, że w nowej ustawie Prawo geologiczne i górnicze - w zależności od rodzaju kopaliny - prawo własności kopaliny przysługuje Skarbowi Państwa lub właścicielowi gruntu.

Parlament zakończyłprace nad tą ustawą; nowe Prawo geologiczne czeka teraz na podpis prezydenta. _ - Z jednej strony, właściciel ma prawo do złoża, ale tzw. kopalin pospolitych, czyli żwiru czy piasku. W przypadku, gdy pod nieruchomością zalegają złoża surowców strategicznych; węgla, ropy, gazu czy rud metali - ich właścicielem jest Skarb Państwa. Ich wydobywanie wymaga zgody państwa poprzez system koncesji i umów o ustanowienie użytkowania górniczego _ - tłumaczy Dobrowolski.

Nie oznacza to, że właściciel nieruchomości traci swoje prawa. Rolnik ma prawo do swojego pola, inny właściciel lub użytkownik wieczysty do swojego terenu. Trzeba się z nim tak porozumieć (np. zawrzeć kontrakt), by pozwoliło to wykonywać prawa wynikające z koncesji.

Dobrowolski wyjaśnił, że takie zasady są również bezpośrednio wpisane do koncesji. _ Jest w niej zapis, że udzielona przez państwo koncesja nie narusza praw właścicieli nieruchomości gruntowych oraz nie zwalnia w żaden sposób od przestrzegania innych przepisów zawartych w ustawach np. dotyczących zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, gruntów rolnych i leśnych, czy też wód lub odpadów _ - zaznaczył.

Jak podkreślił Dobrowolski, w interesie państwa jest eksploatacja minerałów. Dlatego ustawa zawiera przepis pozwalający firmie wydobywczej żądać umożliwienia korzystania z cudzej nieruchomości przez określony czas, jednak musi się to dziać za odpowiednim wynagrodzeniem.

_ W zakresie niezbędnym dla planowanej działalności, posiadacz koncesji wydobywczej na węglowodory i węgiel może żądać wykupu nieruchomości lub jej części, położonej w obszarze górniczym. Również właściciel nieruchomości może żądać jej wykupu, gdy korzystanie przez firmę wydobywczą z terenu uniemożliwia wykorzystywanie go w dotychczasowy sposób _ - wyjaśnił Dobrowolski.

Ustawa - jak twierdzi prawnik - daje możliwość porozumienia posiadacza koncesji z właścicielem terenu. - _ Jeśli do tego nie dochodzi, powstaje spór, który będzie rozstrzygany w sądach powszechnych _ - powiedział. _ Ten system jest logiczny, jedynym problemem mogą być żądania finansowe właścicieli _ - dodał.

Zdaniem wiceministra środowiska, Głównego Geologa Kraju Henryka Jacka Jezierskiego, właściciel terenu, na którym czasowo prowadzone będą prace, będzie mógł sporo zarobić. _ - Taki teren trzeba albo kupić, albo wydzierżawić. Trzeba za to zapłacić i firmy są do tego przygotowane, wiedzą jak to wygląda _ - podkreślił Jezierski. - _ Jeśli ktoś nie zdecyduje się na podpisanie umowy, instalacja stanie na polu sąsiada, który dogada się z firmą _ - dodał.

Według Jezierskiego dużym wyzwaniem dlafirm, które będą wchodzić do Polski, by eksploatować złoża gazu łupkowego, będzie dobre ułożenie stosunków z miejscową ludnością. _ - Chodzi o to, by uspokoić nastroje i przekonać, że ta działalność nie jest szkodliwa dla środowiska, że da się ją tak prowadzić, by ten wpływ był jak najmniejszy _ - powiedział.

Jak dodał, przez jakiś czas na terenie eksploatacji będzie rozstawione wielkie urządzenie, będzie hałas, łuna światła w nocy, duży ruch pojazdów. Ale to proces trwający tylko kilka tygodni. - _ Później ta cała maszyneria znika i zostają tylko wystające z ziemi rurki, podłączone do gazociągu _ - powiedział Jezierski.

W przypadku wydobywania gazu z łupków, czas trwania dwóch podstawowych operacji wynosi w przypadku wiercenia otworu około 12 tygodni, a szczelinowania hydraulicznego - około 3-4 tygodnie.

_ - Trzeba uczciwie o takich sprawach informować i porozumieć się z zainteresowanymi. Firmy wiedzą, że muszą to zrobić. Oczywiście są granice kompromisu i jeśli będzie to doskonała lokalizacja, zapłacą więcej, a jeśli nie da się porozumieć - pójdą obok _ - dodał.

Dobrowolski powiedział, że sporów prawnych na obecnym etapie poszukiwań nie widać. _ To etap poszukiwań i sytuacja przejściowa dla właściciela terenu. Dopiero na etapie odkrytych złóż i ich eksploatacji przez kolejne lata można wyobrazić sobie takie problemy _ - powiedział prawnik.

Prace nad wydobyciem gazu łupkowego również dla gmin mogą być okazją do uzyskania dodatkowych korzyści, niezależnie od udziału w dokonywanych przez przedsiębiorcę opłatach. Gminy mogą negocjować dodatkowe działania przedsiębiorcy - choćby te związane z poprawą stanu lokalnych dróg dojazdowych. _ Tak dzieje się nie tylko przy budowie supermarketów, ale też np. przy budowie farm wiatrowych _ - podkreślił prawnik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;tez;chce;wydobywac;gaz;z;amerykanami,66,0,837442.html) Litwa też chce wydobywac gaz z Amerykanami Litwa zachęca Stany Zjednoczone Ameryki do aktywnej współpracy w dziedzinie wydobycia w kraju gazu łupkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazowa;rewolucja;w;polsce;studza;emocje,240,0,824048.html) Gazowa rewolucja w Polsce? Studzą emocje Odwierty w poszukiwaniu gazu pojawiają się od Gdańska po Lublin. Jednak entuzjazm może osłabnąć - pisze brukselski _ European Voice _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/to;przesadzone;beda;elektrownie;atomowe,82,0,853074.html) To przesądzone: Będą elektrownie atomowe Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo atomowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)