Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Placu Tiananmen więcej policji niż turystów

0
Podziel się:

Chiński rząd skierował na pekiński Plac Tiananmen i w okolice policję i wojsko.

Na Placu Tiananmen więcej policji niż turystów
(PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)

1/7

fot: EAST NEWS/AP/FOTOLINK

Chiński rząd skierował na pekiński Plac Tiananmen i w okolice policję i wojsko, aby nie dopuścić do upamiętnienia tam 25. rocznicy krwawych represji z 1989 roku przeciwko uczestnikom prodemokratycznego protestu.

Władze zabroniły jakichkolwiek rocznicowych uroczystości i od miesięcy dokładały starań, by rocznica masakry przeszła niezauważona. Według ugrupowań obrońców praw człowieka przed zbliżającą się rocznicą aresztowano około 50 osób.

Plac i jego okolice w środę patrolowali policjanci w mundurach i po cywilnemu oraz uzbrojeni żołnierze.

Turyści, chcąc wejść na plac, musieli przejść przez szpaler członków sił bezpieczeństwa, a następnie poddawano ich przeszukaniu na policyjnych punktach kontrolnych, ustawionych osiem miesięcy temu, kiedy na plac Tiananmen wjechał samochód, zabijając pięciu przechodniów.

Władze zakazały akredytowanym dziennikarzom kręcenia filmów wideo, robienia fotografii i prowadzenia rozmów z ludźmi zwiedzającymi plac i w jego okolicy, powołując się - jak powiedział reporter EFE - na "chińskie prawodawstwo" jako powód zakazu.

W rezultacie ścisłych środków bezpieczeństwa liczba kilkuset policjantów i żołnierzy przewyższała liczbę turystów pstrykających zdjęcia wielkiego portretu Mao Zedonga przed wejściem do Zakazanego Miasta.

Chińska cenzura przed rocznicą zablokowała dostęp do niektórych serwisów Google'a, w tym wyszukiwarki, map i platformy do publikowania zdjęć Picasa. Zablokowano też użytkowanie w sieciach społecznościowych, takich jak Weibo, niektórych słów i liczb - wydarzenia na Tiananmen są określane m.in. od daty masakry jako "6.4".

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku na Tiananmen, gdzie od połowy kwietnia trwały prodemokratyczne protesty, wjechały czołgi i wozy pancerne. Trwający siedem godzin atak zakończył się o świcie. Liczba ofiar dotąd pozostaje nieznana. W końcu czerwca 1989 r. ówczesny mer Pekinu przyznał, że zginęło 200 demonstrantów, w tym 36 studentów. Nieoficjalne szacunki mówią o dwóch tysiącach zabitych; aresztowano do trzech tysięcy ludzi.

Po 25 latach publiczna dyskusja o wydarzeniach na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju, bo to właśnie oznacza nazwa Tiananmen, jest w Chinach nadal zabroniona.

Czytaj więcej w Money.pl
25. rocznica masakry. Liczba ofiar nieznana Trwający siedem godzin atak zakończył się o świcie.
Siły specjalne będą patrolować stolicę Chin Dodatkowe patrole to część działań na rzecz walki z terroryzmem i utrzymania stabilnej sytuacji w mieście.
Pierwsze decyzje po ataku na Tiananmen Szef okręgu wojskowego w Xinjangu został usunięty z władz lokalnych struktur partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)