Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mundurowi nie mogą dogadać się z rządem

0
Podziel się:

Związkowcy nie godzą się na propozycje zespołu Michała Boniego. Grożą protestami.

Mundurowi nie mogą dogadać się z rządem
(kprm.gov.pl)

W kancelarii premiera ma się dziś odbyć kolejna tura rozmów przedstawicieli rządu z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych na temat reformy systemu emerytur mundurowych.Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły rezultatów.

Zakłada ona m.in. wydłużenie aktywności zawodowej funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i żołnierzy. Nad szczegółami planowanych zmian od grudnia 2010 roku pracuje rządowo-związkowy zespół pod przewodnictwem szefa doradców premiera Michała Boniego.

Pod koniec marca podczas posiedzenia zespołu przedstawiono propozycję, według której funkcjonariusze służb mundurowych nabywaliby uprawnienia emerytalne po 20 latach pracy, nie wcześniej jednak niż po ukończeniu 50 lat. W kwietniu strona rządowa zaproponowała: uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy i po ukończeniu 55. roku życia.

Związkowcy uznali tę propozycję za nie do przyjęcia i wystosowali list do premiera z prośbą o spotkanie. Zagrozili też, że w przypadku braku porozumienia podjęte zostaną działania protestacyjne.

Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych bez względu na wiek. Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby od 1 stycznia 2012 r. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)