Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ Turcji wezwało ambasadora Niemiec w sprawie doniesień o inwigilacji

0
Podziel się:

Rzeczniczka rządu w Berlinie potwierdziła, że ambasador został zaproszony na rozmowę w sprawie podsłuchów i podkreśliła, że nie chodziło o wezwanie.

MSZ Turcji wezwało ambasadora Niemiec w sprawie doniesień o inwigilacji
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Tureckie MSZ wezwało ambasadora Niemiec w sprawie doniesień prasy, jakoby niemiecki wywiad podsłuchiwał rozmowy między przedstawicielami władz USA i Turcji - przekazał przedstawiciel resortu spraw zagranicznych w Ankarze.

Ambasador Eberhard Pohl został wezwany do MSZ Turcji, aby omówić te informacje; spotkał się z wiceministrem Erdoganem Iscanem - oświadczyło proszące o zachowanie anonimowości źródło, cytowane przez agencje Reuters i AP.

Rzeczniczka rządu w Berlinie potwierdziła, że ambasador został zaproszony na rozmowę w sprawie podsłuchów; podkreśliła, że nie chodziło o _ wezwanie _. Zapytana na konferencji prasowej, czy Turcja jako państwo sojusznicze Niemiec powinna być przedmiotem inwigilacji, odpowiedziała jedynie, że _ Niemcy ściśle współpracują z Turcją w wielu dziedzinach _.

Tygodnik _ Der Spiegel _ podał w sobotę, że niemiecki wywiad zagraniczny BND co najmniej od 2009 roku traktuje Turcję jako oficjalny cel inwigilacji oraz przechwycił co najmniej po jednej rozmowie obecnego szefa dyplomacji USA Johna Kerry'ego i jego poprzedniczki Hillary Clinton.

Kerry znalazł się w zasięgu niemieckiego systemu nasłuchowego w 2013 roku podczas podróży na Bliski Wschód; o podsłuchanej rozmowie Clinton wiadomo, że była prowadzona z sekretarzem generalnym ONZ Kofim Annanem.

Media powołują się na przecieki ze śledztwa przeciwko aresztowanemu na początku lipca pracownikowi BND, który przyznał się do współpracy ze służbami amerykańskimi. W minionych latach przekazał on stronie amerykańskiej 218 dokumentów. To właśnie on miał - według _ Spiegla _ - otrzymać polecenie zniszczenie nagrania rozmowy Clinton i nie zrobił tego, lecz poinformował o sprawie swoich amerykańskich mocodawców.

Źródła w niemieckim rządzie zapewniają, że rozmowy zostały nagrane przypadkowo. Od połowy 2013 roku niemiecki wywiad ma obowiązek natychmiastowego kasowania przypadkowo nagranych rozmów polityków sprzymierzonych krajów.

Turcja i USA są sojusznikami Niemiec w NATO. Niemcy są ponadto największym partnerem handlowym Turcji; w RFN mieszka największa w Europie, około 3-milionowa diaspora turecka.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą by inwigilowali ich Amerykanie Indie podniosły kwestię amerykańskiej inwigilacji w tym południowo-azjatyckim kraju na spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.
Podsłuchy w Polsce niekonstytucyjne? Dziś Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie uwzględnił tylko część obecnych przepisów dotyczących inwigilacji.
Polskie służby specjalne łamały prawo? Chodzi o podsłuchy, przegląd korespondencji i billingów.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)