Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW Brandenburgii chce wspólnie z Polską zwalczać przestępczość

0
Podziel się:

Nowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zadeklarował gotowość do wzmocnienia współpracy z Polską w walce z przestępczością w strefie nadgranicznej.

MSW Brandenburgii chce wspólnie z Polską zwalczać przestępczość
(jinga80 - Fotolia.com)

Wschodnioniemiecki kraj związkowy jest sąsiadem Polski.

- _ Większa aktywność policji w strefie nadgranicznej przyniosła już pierwsze sukcesy. Sytuacja na obszarze położonym wzdłuż Odry i Nysy jest jednak nadal trudna _ - powiedział Holzschuher agencji dpa. Jak zaznaczył, w walce ze zorganizowaną przestępczością międzynarodową nieodzowna jest ścisła kooperacja z policją i wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

_ - Mam nadzieję, że już wkrótce nastąpi przełom w pracach nad powstaniem planowanych od dawna wspólnych grup dochodzeniowych i że wreszcie zostanie zawarta nowa polsko-niemiecka umowa policyjna _ - powiedział szef brandenburskiej MSW, dodając, że nowa umowa jest pilnie potrzebna, gdyż obowiązujące obecnie porozumienie pochodzi z 2002 roku i jest zdaniem strony niemieckiej przestarzałe.

Jak dodał Holzschuher, poważnym problemem są też włamania do mieszkań, przede wszystkim w okolicach Berlina. - _ Musimy znaleźć odpowiedź na to wyzwanie _ - powiedział polityk SPD. Holzschuher zastąpił na stanowisku szefa resoru spraw wewnętrznych Dietmara Woidke, wybranego w środę na nowego premiera Brandenburgii.

Liczba przestępstw po niemieckiej stronie wspólnej granicy wzrosła gwałtownie po zlikwidowaniu kontroli granicznych w związku z przyjęciem Polski do strefy Schengen w 2007 roku. Dopiero w ubiegłym roku policji udało się zahamować ten negatywny trend. Z policyjnych statystyk wynika, że liczba przestępstw spadła w 2012 roku o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Wzrosła też do 53,4 proc. ich wykrywalność. Liczba kradzieży spadła o 20 proc., w tym także kradzieży samochodów z 669 do 546.

Duża liczba przestępstw przeciwko mieniu była powodem zaniepokojenia mieszkańców terenów przygranicznych, którzy domagali się bardziej zdecydowanych działań policji i krytykowali bierność resortu spraw wewnętrznych. Niemieckie media biły na alarm, pisząc o fali przestępstw, uniemożliwiającej mieszkańcom przygranicznych gmin normalne życie. Oprócz włamań i kradzieży samochodów plagą stały się kradzieże maszyn budowlanych i paneli słonecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska i Niemcy zacieśniają współpracę Lista wspólnych przedsięwzięć obejmuje 28 projektów - oprócz ćwiczeń i szkoleń także wspólne operacje na Bałtyku.
Wymienimy policjantów na niemieckich Z programu mogłoby skorzystać ponad 200 funkcjonariuszy z obu krajów. Byłby realizowany przede wszystkim w regionach przygranicznych, ale nie tylko.
Niemcy wyprzedzają już Stany Zjednoczone Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone to kraje z których pochodzi największy zagraniczny ruch internetowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)