Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON na szczycie NATO o rosyjskiej agresji i pomocy Ukrainie

0
Podziel się:

Sojusz zajmie się też problemem wydatków obronnych i przyszłością Afganistanu
- powiedział wiceminister obrony Maciej Jankowski.

MON na szczycie NATO o rosyjskiej agresji i pomocy Ukrainie
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

_ - Głównym wyzwaniem wrześniowego szczytu NATO będzie reakcja na rosyjską agresję na Ukrainie; sojusz zajmie się też problemem wydatków obronnych i przyszłością Afganistanu _- powiedział wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Jak zaznaczył Jankowski, przed szczytem stoi pytanie, jak zareagować na rosyjską agresję i odnieść się do Rosji, która _ jeszcze niedawno uważana za partnera, już za takiego partnera uważana nie jest _. Wiceszef MON podkreślił, że _ dokumenty przyjmowane na szczycie będą miały charakter dość ogólny _.

Podczas szczytu ma się odbyć spotkanie komisji NATO-Ukraina. Będzie to - zaznaczył Jankowski - pierwsze spotkanie tej komisji w formule szefów państw i rządów od szczytu w Bukareszcie (2008), kiedy mówiono o kandydaturze Ukrainy do członkostwa w sojuszu. Tym razem nie będzie mowy o członkostwie, ale - powiedział Jankowski - _ celem spotkania jest przekazanie silnego sygnału o wsparciu NATO dla Ukrainy _. Prezydent Petro Poroszenko ma przedstawić informację o priorytetowych reformach i działaniach Ukrainy podejmowanych wobec rosyjskiej agresji.

Jak powiedział Jankowski, spodziewana jest rozmowa o zakresie wsparcia NATO dla reformy sił zbrojnych Ukrainy i propozycjach pomocy dla Kijowa. _ Liczymy, że na spotkaniu będzie też omawiana sprawa ewentualnej współpracy w dziedzinie zaopatrzenia; sprzedaży czy przesłania uzbrojenia, wsparcia Ukrainy, jeżeli chodzi o sprzęt bojowy, bo jeżeli chodzi o sprzęt wspierający, nie ma specjalnych kontrowersji _ - powiedział Jankowski.

_ Z naszego punktu widzenia sprawa konfliktu na Ukrainie, agresji Rosji jest dość fundamentalna, ale jeżeli patrzeć z perspektywy innych członków, tych z południowej Europy, mamy dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie _ - zaznaczył wiceszef MON.

Ze szczytu ma też _ popłynąć jasny sygnał o utrzymaniu amerykańskiego zaangażowania w Europie _, jednym z tematów będą też dokonywane w wielu państwach członkowskich redukcje wydatków na obronność.

Robocze sesje Rady Północnoatlantyckiej będą dotyczyć m.in. współpracy z państwami partnerskimi sojuszu - Australią, Szwecją, Finlandią, Gruzją i Jordanią. Ministrowie spraw zagranicznych spotkają się z przedstawicielami państw starających się o członkostwo - Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Gruzją i Macedonią oraz z reprezentantami organizacji międzynarodowych.

_ Z naszego punktu widzenia ważne jest podkreślenie większej obecności sił w naszym rejonie, lepsze przygotowanie na bezpośrednią agresję przeciw członkom sojuszu _ - powiedział Jankowski. Strona polska zakłada, że szczyt określi zmianę polityki w kierunku wzmocnienia wschodniej flanki NATO, m.in. przez przegląd i rozbudowę infrastruktury, a także zwiększenie gotowości sił reagowania.

Jednym z tematów będzie też przyszła pomoc dla Afganistanu, po zakończeniu operacji ISAF, która wygasa z końcem tego roku. Jak powiedział Jankowski, problemem jest, że obaj rywale ostatnich wyborów prezydenckich uważają się za zwycięzców.

_ Naszym głównym celem na ten szczyt i inne międzynarodowe spotkanie jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa przez wzmocnienie ładu międzynarodowego. Ważne, żeby wszelkie odpowiedzi były wspólne, żeby nie okazywać na zewnątrz wewnętrznych sporów _ - powiedział podsekretarz stanu. Podkreślił, że mimo rozbieżności w pewnych kwestiach sojusznicy są zgodni w sprawie fundamentalnej zasady, że atak na jednego z nich jest atakiem na cały sojusz.

Szczyt NATO w walijskim Newport odbędzie się 4-5 września. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć prezydent Bronisław Komorowski. Będą mu towarzyszyli szefowie MSZ Radosław Sikorski i MON Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef MON: Tarcza nie jest przeciwko Rosji _ - Informacje, jakie się pojawiły w tygodniku Der Spiegel, to jest po prostu bezpodstawna spekulacja - _powiedział Siemoniak.
"Kraje Bałtyckie mogą być spokojne" Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapewniła Kraje Bałtyckie o solidarności z nimi krajów NATO w przypadku agresji ze strony Rosji
Interwencja Rosji. "Wysoce prawdopodobna" Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w Brukseli, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo" interwencji Rosji na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)