Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzi wyborcy nie wiedzą o wyborach do PE

0
Podziel się:

Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy będą mogli głosować w majowych
wyborach, często nie znają swoich wyborczych praw - wynika z ankiet.

Młodzi wyborcy nie wiedzą o wyborach do PE
(Bartosz KRUPA/East News)

Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy będą mogli głosować w majowych wyborach do PE, często nie znają swoich wyborczych praw - wynika z ankiet przeprowadzonych w woj. mazowieckim, pomorskim, małopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim w ramach projektu _ Wybory? Lubię to! _.

Projekt _ Wybory? Lubię to! _ przeprowadziło Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Autorzy badania zaznaczają, że nie ma ono waloru reprezentatywności i należy je traktować poglądowo. Anonimowe ankiety przeprowadzono w styczniu w woj. mazowieckim (517 ankiet), pomorskim (560), małopolskim (623), łódzkim (633), kujawsko-pomorskim (745).

We wszystkich badanych województwach w wyborach chce wziąć udział ponad połowa młodych wyborców: na Mazowszu 69 proc. (nie zamierza głosować 16 proc.; reszta jest niezdecydowana), na Pomorzu 55 proc. (nie chce brać udziału w wyborach 29 proc.), w Małopolsce 70 proc. (20 proc. nie chce głosować), w woj. łódzkim 68 proc. (15 proc. jest na nie), w woj. kujawsko-pomorskim - 66 proc. (16 proc. nie zamierza głosować).

Jednocześnie z ankiet wynika, że ci, którzy chcą głosować, często nie wiedzą, że mają do tego prawo podczas majowych eurowyborów. Na Mazowszu swoich praw jest nieświadoma blisko połowa młodych wyborców - 49 proc.; na Pomorzu - 63 proc.; w Małopolsce - 54 proc.; w woj. łódzkim - 48 proc. W woj. kujawsko-pomorskim jedynie 35 proc. młodych osób wiedziała, jak wybierani są europosłowie.

Kierownik projektu dr Jarosław Zbieranek ocenił, że brak wiedzy na temat zbliżających się eurowyborów może spowodować, że młodzi wyborcy je przegapią. _ Młodzi wyborcy bardzo pozytywnie oceniają demokrację, cenią prawa wyborcze, które niedawno uzyskali i deklarują zamiar głosowania, brakuje im jednak podstawowej wiedzy: przede wszystkim, że pierwszymi wyborami, w których mogą uczestniczyć to właśnie wybory do Parlamentu Europejskiego, a odbędą się one już w maju _ - dodał.

Podkreślił, że kampania informacyjna skierowana do młodych ludzi powinna być niebanalna i prowadzona przede wszystkim w internecie.

O sprawy związane z wyborami były pytane osoby, które 25 maja po raz pierwszy mogą wziąć udział w wyborach (to osoby, które od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 do 25 maja 2014 r. ukończyły lub ukończą 18 lat). Projekt _ Wybory? Lubię to! _ honorowym patronatem projekt objęła Państwowa Komisja Wyborcza.

25 maja Polacy wybiorą 51 europosłów w wyborach do PE; głosowanie odbędzie się w 13 okręgach wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Unijne miliardy przejdą nam koło nosa? Eurodeputowani PO i PSL chcą złagodzić projekt rezolucji, która grozi odrzuceniem nowego budżetu Unii Europejskiej.
Niemcy bojkotują wybory do PE Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim nie wystawi swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego i nie poprze kandydatów żadnej innej partii.
PO wystawia Różę Thun w ważnym okręgu Listę kandydatów przyjął dziś zarząd małopolskiej PO. Są jakieś zaskoczenia?
Samoobrona zapowiada start w wyborach Przedstawiciele Samoobrony będą startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował przewodniczący partii Lech Kuropatwiński.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)