Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misja ONZ w Syrii. "Polska mogłaby wysłać inspektorów"

0
Podziel się:

Radosław Sikorski zadeklarował sekretarzowi stanu USA, że Polska mogłaby pomóc w sprawie rozbrojenia arsenału broni chemicznej w Syrii.

Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (Xinhua News/East News)

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że dziś po południu rozmawiał z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym na temat Syrii i powiedział mu, że Polska mogłaby wysłać inspektorów w ramach misji ONZ, która miałaby zająć się rozbrojeniem arsenału broni chemicznej w Syrii.

"W uzgodnieniu z prezydentem, premierem, ministrem obrony zadeklarowałem, że do takiej misji Organizacji Narodów Zjednoczonych Polska mogłaby wysłać kilku, może nawet kilkunastu polskich inspektorów" - powiedział Sikorski dziennikarzom na lotnisku przed wylotem na konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

Według Sikorskiego Polska ma tradycje i zdolności w tej dziedzinie. "Przypomnę, że polskie jednostki antychemiczne pełnią w tej chwili dyżur w ramach siły odpowiedzi NATO. Polska w ostatnim roku przewodniczyła też w Hadze konferencji przeglądowej konwencji dotyczącej zakazu broni chemicznej. Mielibyśmy więc też podstawy do współkierowania taką misją ONZ. Oby ona doszła jak najszybciej do skutku" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Przypuszcza się, że Syria ma około 1000 ton toksyn chemicznych; Damaszek zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej na jednym z przedmieść syryjskiej stolicy 21 sierpnia br. Waszyngton oskarżył reżim syryjski o ten atak. Damaszek zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja opozycji syryjskiej. Także Moskwa mówi o prowokacji.

Według Reutersa państwa członkowskie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) będą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu głosować nad planem zniszczenia syryjskich zasobów broni chemicznej do połowy 2014 roku. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze jest organem wykonawczym obowiązującej od 1997 roku konwencji o zakazie broni chemicznej. Syria jest jednym z niewielu krajów, które nie przystąpiły do tej konwencji; teraz Damaszek deklaruje zamiar przystąpienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy dostarczały Syrii chemikalia Mogły one być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.
Plan ONZ niemożliwy do wykonania? Bezpieczne pozbycie się syryjskiego arsenału gazów bojowych może kosztować około miliarda dol. - oceniają eksperci
Baszar el-Asad dziękuje Rosji za wsparcie Prezydent jest wdzięczny Rosji za stanowisko, jakie zajęła wobec brutalnego ataku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)