Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister zapowiada rewolucję. Będzie odłączać kroplówki

0
Podziel się:

Będzie zmiana zasad finansowania polskiego sportu. Joanna Mucha ujawniła, kogo rząd zamierza wspierać, a kto straci dotacje.

Minister zapowiada rewolucję. Będzie odłączać kroplówki
(Reporter Poland)

Będzie reforma zasad finansowania polskiego sportu. Minister sportu Joanna Mucha zapowiedziała w radiowej Trójce, że od tego roku zmniejszane będą dotacje na niektóre dyscypliny sportu. Minister zadeklarowała też, że Polska będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

W perspektywie najbliższych lat ministerstwo przestanie wspierać niektóre dyscypliny. Które? Tego minister na razie nie chce zdradzać. Minister Mucha ujawniła jednak, że nie wycofa się z finansowania sportu wyczynowego, ale więcej uwagi chce poświęcić sportowi powszechnemu, czyli rekreacji.

Joanna Mucha tłumaczy, że zastanawia się nad sensem finansowania dyscyplin, w których od lat nie odnosimy sukcesów. Minister stwierdziła, że trzeba wybrać te dyscypliny, które są dla nas ważne. Dodała, że _ być może podtrzymywanie na kroplówkach niektórych sportów przez długie długie lata i wydawanie środków bez zadowalających efektów nie ma sensu. Kiedyś trzeba wreszcie powiedzieć - to nie jest dobry kierunek - _oświadczyła.

Zmiany w zasadach finansowania będą następować stopniowo. W tym roku będą wyraźne zmniejeszenia dotacji, całkowitej rezygnacji z finansowania niektórych związków sportowych należy spodziewać się od przyszłego roku._ - W tym roku będą wyraźne zmniejszenia w niektórych dyscyplinach - _ zapowiedziała.

Minister Mucha tłumaczyła, że system finansowania z budżetu państwa niektórych dyscyplin został ustanowiony 20-30 lat temu, dlatego należy się mu przyjrzeć na nowo i dokonać pewnych korekt.

Pewne zmiany poczyniono w ostatnich latach. Poprzednik minister Muchy Adam Giersz opracował program, który zakłada szczególne wsparcie dla dyscyplin olimpijskich. Opieką zostali otoczeni przede wszystkim medaliści mistrzostw świata i Europy, których wyniki rokowały dobrze przed igrzyskami.

Co z olimpiadą w 2022 roku?Polska będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Minister sportu Joanna Mucha zapewniła w radiowej Trójce, że kandydatura Zakopanego i Krakowa może liczyć na wsparcie rządu i na pewno znajdzie się wśród kandydatów do organizacji Igrzysk za dziewięć lat. Oficjalnie polsko-słowacka kandydatura ma zostać zgłoszona do MKOL jesienią.

_ - Organizacja Igrzysk Olimpijskich to koszt około 1,5 miliarda dolarów. Jest to znaczna kwota, ale którą można zorganizować - _ zapewniała minister Mucha. Dużą część kosztów pokryją MKOL, reklamodawcy i sponsorzy, a więc obciążenie dla budżetu państwa jest znacznie mniejsze. Niemniej jednak trzeba liczyć się z dużymi wydatkami, zwłaszcza na etapie przygotowań do imprezy.

Joanna Mucha tłumaczyła, że Polska nie jest w stanie sama zorganizować zimowej olimpiady, dlatego do Krakowa i Zakopanego dołączą Słowacy. Jeżeli uda się przekonać MKOL do polsko-słowackiej kandydatury, na Słowacji rozgrywano by konkurencje w narciarstwie alpejskim.
Za rok zimowe Igrzyska Olimpijskie zorganizuje rosyjskie Soczi, a za pięć lat Pyeongchang w Korei Południowej. Zakopane starało się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku. Wówczas MKOL wybrał Turyn.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)